„Liturgia w soczewce” – już od jutra nowy cykl komentarzy na niedzielę w naszym serwisie

Już od najbliżej soboty, 20 lutego, na naszym portalu rusza cykl „Liturgia w soczewce”. Będziemy publikować komentarze do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię.

Nie będą to jednak syntetyczne rozważania lub egzegeza czytań, lecz tylko propozycja pewnych wskazówek do własnej medytacji. Kluczem interpretacji będzie modlitwa kolekty kończąca obrzędy wstępne, która na początku Mszy świętej zbiera wiernych w jedną wspólnotę i wprowadza ich w tajemnicę dnia. Treści kolekt, które często powstawały przez wiele wieków, pozwalają spojrzeć na liturgię w odniesieniu do tradycji Kościoła, a jednocześnie uczynić ją naszą własną osobistą modlitwą.

Każdy komentarz rozpoczynał się więc będzie od kolekty, z której wydobyte będą pytania lub ważne wątki. W odniesieniu do nich rozważane będą pozostałe teksty liturgiczne. Kolekta będzie pełnić w naszych rozważaniach funkcję „soczewki”, która pomoże zobaczyć to, co być może pozostałoby przez nas niezauważone.

Do tego zamieszać będziemy również komentarz, który pomoże odpowiedzieć nam na postawione pytania, a także punkta do medytacji, które pomogą nam odnieść rozważone treści do naszego życia. Na zakończenie podana będzie propozycja modlitwy, która czerpie z danych tekstów liturgicznych.

Warto zatem rozważyć teksty, z którymi spotkamy się na niedzielnej liturgii, zanim weźmiemy udział w Mszy świętej, ponieważ owoc medytacji można wtedy wnieść w przeżywanie Eucharystii i wprowadzić go w życie codzienne w całym tygodniu.

Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, że poszczególne komentarze są świadectwem medytacji podejmowanej przez konkretne osoby w konkretnych okolicznościach, dlatego stanowią tylko inspirację do własnego spotkania z Bogiem w liturgii – ilu jest słuchaczy słowa, tyle odpowiedzi.

ds

Zobacz także

FreshMail.pl