Liturgia w soczewce: Niedziela Miłosierdzia Bożego, rok B (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Boże zawsze miłosierny, Ty przez doroczną uroczystość wielkanocną umacniasz wiarę Twojego ludu, † pomnóż łaskę, której udzieliłeś, abyśmy wszyscy głębiej pojęli, jak wielki jest chrzest, przez który zostaliśmy oczyszczeni, * jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni.

Dzisiejsza kolekta wskazuje na dwa ważne aspekty:

– Miłosierdzie Boga (Boże zawsze miłosierny). Miłosierdzie to jest miłość ponad wszystko, to jest miłość mimo wszystko. Miłosierdzie Boga jest niewyczerpane, nieskończone (ZAWSZE miłosierny).

– Przeżywana, a dziś kończąca się, oktawa Wielkiej Nocy, to rozciągnięcie na osiem dni celebracji Zmartwychwstania Pańskiego, jest dla umocnienia mojej wiary. Bóg jest tym, który chce umacniać moją wiarę. On znając moją kondycję, moją słabość wychodzi mi naprzeciw, udziela mi łaski wiary i tą wiarę umacnia, abym jeszcze głębiej odkryła dar chrztu i dar Eucharystii.

– Pytanie, jakie stawia dzisiejsza kolekta, to czy przeżywanie Misteriów Paschalnych , czy zgłębianie tajemnicy Nocy Paschalnej umocniło moją wiarę? Czy odkryłem/am jeszcze głębiej „jak wielki jest chrzest, przez który zostaliśmy oczyszczeni, jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni”?

 TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

Czytanie 1 (Dz 4, 32-35) Jeden duch i jedno serce wspólnoty chrześcijańskiej

Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wielka łaska spoczywała na wszystkich.

Psalm responsoryjny Ps 118 (117)

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

17 Nie umrę, ale żyć będę i głosić dzieła Pana.

24 Oto dzień, który Pan uczynił, * radujmy się nim i weselmy.

Czytanie 2 (1 J 5, 1-6) Naszą siłą jest nasza wiara

Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara.

Ewangelia (J 20, 19-31) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»….

A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!»

I wiele innych znaków (…) uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

Modlitwa nad darami

Panie, nasz Boże, przyjmij dary swojego ludu (i nowo ochrzczonych) † i spraw, aby wszyscy, którzy otrzymali nowe życie * przez wyznanie wiary i chrzest święty osiągnęli wieczne szczęście.

Modlitwa po Komunii

Wszechmogący Boże, spraw, aby działanie wielkanocnego Sakramentu, któryśmy przyjęli, * nieustannie trwało w naszych duszach.

KOMENTARZ

Miłosierdzie to jest miłość ponad wszystko, miłość mimo wszystko. Taka jest miłość Boga. Jezus przychodzi do swoich uczniów i mówi „Pokój wam”. Przychodzi do tych, którzy zabarykadowali się w Wieczerniku, zamknęli się tam z obawy przed Żydami, schowali się tam z lęku i w lęku i w poczuciu beznadziei. Przychodzi do tych, którzy Go zdradzili, zaparli się Go, uciekli. Przychodzi do swoich uczniów nie z pretensjami, wyrzutami sumienia, ale ze słowami „Pokój wam”! Przychodzi i ukazuje im Siebie, ukazuje przebite ręce i przebity bok, z którego w chwili śmierci natychmiast wypłynęła krew i woda. On zna ich kondycję, zna ich serca, zna ich lęk, dlatego pokazuje im ręce i bok, ukazuje im znaki, aby uwierzyli.

Rany Zmartwychwstałego, Fot. Lawrence Lew OP

Takie jest miłosierdzie Boga, taka jest miłość Boga – pomimo wszystko. Taka jest miłość Boga do każdego człowieka, do Ciebie i do mnie. Bóg zna serce każdego z nas, zna nasze lęki, niewiarę, powątpiewania, nasze „zaryglowane drzwi” i przychodzi ze słowami „POKÓJ”. Przychodzi i ukazuje nam znaki, dla umocnienia naszej wiary. W chrzcie świętym razem z Chrystusem umarliśmy dla grzechu (a zatem również dla smutku, lęku) i zostaliśmy powołani do życia dla Boga. W czasie Eucharystii karmimy się Jego Ciałem. Jest to żywe spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym, jest to spotkanie z miłosierdziem Boga, jest to „miejsce”, w którym Bóg chce umacniać moją wiarę, abym za św. Tomaszem mogła wyznać „Pan mój i Bóg mój”.

 WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

– Jak przeżyłam/em okres oktawy wielkanocnej? Czy był to czas spotykania Chrystusa Zmartwychwstałego? Czy był to czas umacniania mojej wiary?

– Czy rozpoznaję Go w znakach, które nam zostawił, czy rozpoznaję Go w Eucharystii, w Słowie? Czy szukam spotkania ze Zmartwychwstałym w sakramentach? Czy może wciąż jestem przed Nim zamknięty? Czy słyszę słowa Jezusa „Pokój wam” i przyjmuję, że są one skierowane również do mnie, mimo słabej mojej wiary, mimo moich ucieczek? Czy przyjmuję miłosierną miłość Boga, miłość mimo wszystko?

– Owocami Ducha są radość i pokój. Czy mam w sobie radość ze spotkania z Panem? „Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.”

MODLITWA PO MEDYTACJI

Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
o Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.”

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.

Opr. s. Magdalena Cieślak CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także