Liturgia w soczewce: VII niedziela zwykła, rok A (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy stale rozważając Twoją naukę * spełniali słowem i czynem to, co się Tobie podoba.

Według tekstu dzisiejszej kolekty pełnienie Bożej woli, przejawiające się w tym, co mówimy i czynimy, wynika z nieustannego rozważania treści naszej wiary.

 

TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

Antyfona na wejście

Panie, zaufałem Twemu miłosierdziu. * Moje serce cieszyć się będzie z Twojej pomocy, * będę śpiewał Panu, który obdarzył mnie dobrem.

I Czytanie – Kpł 19, 1-2.17-18 (Przykazania miłości bliźniego)

Pan powiedział do Mojżesza: «Przemów do całej społeczności Izraelitów i powiedz im: Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!

II Czytanie – 1 Kor 1, 10-13. 17 (Jedność chrześcijan)

Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście… Niech się… nie chełpi nikt z powodu ludzi! Wszystko bowiem jest wasze: czy to Paweł, czy Apollos, czy Kefas; czy to świat, czy życie, czy śmierć, czy to rzeczy teraźniejsze, czy przyszłe, wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus – Boga.

Ewangelia – Mt 4, 12-23 (Słowa Pisma spełniły się na Chrystusie)

Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi… Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».

Antyfona na Komunię

Opowiem wszystkie cudowne Twe dzieła. * Cieszyć się będę i radować Tobą, * zaśpiewam psalm na cześć Twego imienia, Najwyższy.

Modlitwa po komunii

Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy osiągnęli zbawienie, * którego zadatek otrzymaliśmy w tym Sakramencie.

 

KOMENTARZ

Świętość człowieka przejawiająca się w słowach i czynach nie tylko owocem wysiłku. Możemy być świętymi, ponieważ Bóg jest Święty. Człowiek staje się świątynią Boga, w której mieszka jego Duch. Wszystkie rzeczy stworzone służą nam na drodze do zbawienia o tyle, o ile korzystamy z nich ze świadomością, że należą one do Boga. Do nas zaś należą o tyle, o ile jesteśmy wszczepieni w Chrystusa, Syna Bożego. W Nim stajemy się „synami w Synu” – dziedzicami wszystkiego, co jest własnością Ojca. Nasza świętość i doskonałość zależą od naszej relacji z Bogiem. Nasze podobieństwo do Boga przejawia się szczególnie wtedy, kiedy patrzymy na ludzi i świat w taki sposób, w jaki On patrzy – „miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za prześladowców”. Takiego spojrzenia i postępowania możemy się uczyć przede wszystkim od Jezusa – poprzez rozważanie jego słów i czynów opisanych w Ewangelii.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

Jak rozumiem świętość człowieka? Jakie jest źródło dobrego postępowania? Z czego wynikają moje słowa i czyny? Jak rozumiem miłość do Boga, do innych ludzi i do samego siebie?
Jak podchodzę do moich bliźnich i do siebie samego? Czy próbuje patrzeć na siebie i innych ludzi w taki sposób, w jaki Bóg na nas patrzy?
Na ile i w jaki sposób staram się poznawać Jezusa? Co dla mojego życia znaczy obraz Jezusa opisany w Ewangeliach?

MODLITWA PO MEDYTACJI [por. Ps 103(102)]

Błogosław, duszo moja, Pana, *i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana * i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

On odpuszcza wszystkie moje winy * i leczy wszystkie choroby.
On moje życie ratuje od zguby, * obdarza mnie łaską i zmiłowaniem.

Miłosierny jest Pan i łaskawy, * nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.
Nie postępuje ze mną według naszych grzechów * ani według win naszych mi nie odpłaca.

opr. s. Tereza Huspekova


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także