Liturgia w soczewce: XVI Niedziela Zwykła, rok B (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Wszechmogący Boże, okaż miłosierdzie swoim wiernym i pomnażaj w nich dary swojej łaski, aby pełni wiary, nadziei i miłości zawsze wiernie zachowywali Twoje przykazania.

Dzisiejsza kolekta zwraca uwagę na miłosierdzie Boga. To Bóg jest tym, który dzięki Swojej miłości pomnaża we mnie Swoje dary. On jest tym, który mi dopomaga, który podtrzymuje moje życie. Świadomość miłości Boga domaga się ode mnie odpowiedzi. Doświadczenie miłosierdzia Boga, Jego troski i obecności w moim życiu prowadzi do tego, że chcę być Jemu wierny/a, że pragnę słuchać Jego głosu, spotykać Go na modlitwie i Eucharystii.

Pytania, które warto sobie dziś zadać:

– Jakie mam doświadczenie Boga?

– Czy doświadczam Jego miłosierdzia, troski, miłości?

– Czy jest we mnie otwartość na to, aby to Bóg pomnażał we mnie dar wiary, nadziei i miłości?

TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

I Czytanie – Jr 23, 1-6 (Bóg sam ustanowi pasterzy)

Pan mówi:

(…) Ja sam zbiorę Resztę mych owiec ze wszystkich krajów, do których je wypędziłem. Sprowadzę je na ich pastwisko, aby były płodne i liczne. Ustanowię zaś nad nimi pasterzy, by je paśli; i nie będą się już więcej lękać ani trwożyć, ani nie trzeba będzie szukać którejkolwiek.

Psalm responsoryjny – Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6

Pan jest moim pasterzem,

niczego mi nie braknie (…)

Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach (…)

Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną

przez wszystkie dni życia

i zamieszkam w domu Pana

po najdłuższe czasy.

II Czytanie – Ef 2, 13-18 (Chrystus jednoczy ludzkość)

On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur – wrogość. W swym ciele pozbawił On mocy Prawo przykazań, wyrażone w zarządzeniach, aby z dwóch rodzajów ludzi stworzyć w sobie jednego nowego człowieka (…).

Ewangelia – Mk 6, 30-34 (Jezus dobry pasterz)

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu.

Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili.

Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce niemające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.

Modlitwa nad darami

Boże, Ty jedyną, doskonałą Ofiarą zastąpiłeś rozmaite ofiary Starego Prawa, † przyjmij Ofiarę oddanych Ci sług i uświęć ją tak, jak pobłogosławiłeś dary Abla; * niech to, co każdy złożył na chwałę Twojego majestatu, posłuży wszystkim do zbawienia.

Modlitwa po komunii

Boże nasz Ojcze, przybądź z pomocą swojemu ludowi, który nakarmiłeś Najświętszym Sakramentem, * spraw, aby porzucił dawne nałogi i prowadził nowe życie.

KOMENTARZ 

Czytając dzisiejszy fragment Ewangelii, można pomyśleć, że jest on idealny na czas wakacji. Ukazuje Jezusa, który mówi do swoich uczniów, aby poszli i odpoczęli po intensywnej pracy apostolskiej. Ale warto zwrócić uwagę, że Jezus również odpływa razem z uczniami. Jezus jest świadomy, że uczniowie potrzebują wzmocnić się w Jego obecności. Uczniowie zostają odesłani na pustkowie. Pustynia, pustkowie jest miejscem próby, ale również miejscem spotkania z Bogiem, miejscem słuchania Jego głosu, doświadczania obecności Boga (Oz 2,16). Może warto zadać sobie pytanie, jak wygląda czas mojego odpoczynku? Pytanie pewnie usłyszane już niejednokrotnie w czasie wakacji. Ale jest to pytanie warte zastanowienia. Warto spróbować sobie odpowiedzieć, czy lubię spędzać czas z Bogiem? Czy modlitwa, Eucharystia, adoracja jest takim moim osobistym „wycofaniem się” z codzienności, po to by być z Nim sam na sam, „twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem” (Wj 33, 11).

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje jeszcze jeden ważny aspekt – troskę i wrażliwość Boga na człowieka. Jezus słuchając relacji uczniów dostrzega ich zmęczenie, ich brak czasu na posiłek i odpoczynek. Jezus jest tym, który troszczy się o konkretne potrzeby tych, którzy oddali się Jemu.

Dobry Pasterz, Fot. Lawrence Lew OP, Mozaika z V wieku z grobowca Galli Placydii w Rawennie.

Również po przybyciu na pustkowie, Jezus widząc czekający na Niego tłum, nie irytuje się, lecz lituje się nad ludźmi, „byli bowiem jak owce nie mające pasterza”. Dobry pasterz zna swoje owce, wie czego im potrzeba, wie która owca jest słaba, chora, która lubi uciekać ze stada. Bóg jest Dobrym Pasterzem. On zna każdego człowieka, wie czego najbardziej mu potrzeba i hojnie udziela tych darów, które są najbardziej potrzebne. Wszechmogący Bóg lituje się nad swoimi wiernymi, On udziela i pomnaża w nas, we mnie dary swojej łaski wiary, nadziei i miłości po to, abym ja była tą owcą, która w wolności słucha Jego głosu i w wolności daje się poprowadzić, by „zamieszkać w domu Pana po najdłuższe czasy” (Ps 23, 6).

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

– Czy dostrzegam w swoim życiu Jezusa – Dobrego Pasterza, który troszczy się o mnie, któremu na mnie zależy? Czy doświadczam Jego miłości, miłosierdzia?

– Czy słucham Jego głosu i daję się Jemu poprowadzić, również na te „pastwiska” mojego życia, które może w moich oczach nie wyglądają atrakcyjnie?

– Czy pozwalam Jezusowi wyprowadzić mnie na pustkowie po to, by słuchać Jego głosu, by wzmocnić się w Jego obecności? Czy modlitwa, Eucharystia, adoracja jest czasem mojego osobistego „wycofania się” z codzienności po to, by trwać w Jego obecności?

MODLITWA PO MEDYTACJI

„Moje owce słuchają głosu mego, a ja je znam.
Idą one za mną, a ja życie wieczne daje im.
Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z ręki mej.”

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…

Opr. s. Magdalena Cieślak CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także