Liturgia w soczewce: XXVI Niedziela Zwykła, rok B (komentarz)

„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Boże, Ty przez przebaczenie i litość najpełniej okazujesz swoją wszechmoc, udzielaj nam nieustannie swojej łaski, abyśmy dążąc do obiecanego nam nieba, stali się uczestnikami szczęścia wiecznego.

– Dzisiejsza kolekta wskazuje na cel naszej egzystencji – udział w szczęściu wiecznym.

– Przebaczenie i litość Boga podnoszą nas z upadków w drodze, a nieustannie udzielana łaska wspiera w dążeniu do obiecanego nieba.

TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

Pierwsze czytanie Lb 11, 25-29

Pan zstąpił w obłoku i mówił z Mojżeszem. Wziął z ducha, który był w nim, i przekazał go owym siedemdziesięciu starszym. A gdy spoczął na nich duch, wpadli w uniesienie prorockie. (…) «Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu dał Pan swego ducha!»

Psalm responsoryjny Ps 19 (18)

Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę (…)

Kto jednak widzi swoje błędy? Oczyść mnie z błędów przede mną ukrytych.

Także od pychy broń swojego sługę, by nie panowała nade mną.

Drugie czytanie Jk 5, 1-6

Potępiliście i zabiliście sprawiedliwego. Nie stawiał wam oporu.

Werset przed Ewangelią Por. J 17, 17ba

Słowo Twoje, Panie, jest prawdą, uświęć nas w prawdzie.

Ewangelia Mk 9, 38-43. 45. 47-48

A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie».

Modlitwa nad darami

Miłosierny Boże, przyjmij z upodobaniem naszą Ofiarę  i spraw, aby przez nią otwarło się dla nas źródło wszelkiego błogosławieństwa.

Modlitwa po komunii

Wszechmogący Boże, niech Najświętszy Sakrament odnowi nasze dusze i ciała, abyśmy przez uczestnictwo w Ofierze upamiętniającej śmierć Chrystusa mogli się stać współdziedzicami Jego chwały. 

KOMENTARZ

Słowo Twoje, Panie, jest prawdą, uświęć nas w prawdzie.

W pierwszym punkcie Katechizmu Kościoła Katolickiego czytamy (tekst katechizmu zapisany kursywą):

Bóg, w samym sobie nieskończenie doskonały i szczęśliwy, zamysłem czystej dobroci, w sposób całkowicie wolny, stworzył człowieka, by uczynić go uczestnikiem swego szczęśliwego życia. 

Życia Trójcy, intensywnego i obfitego, będącego źródłem odwiecznej radości Ojca, Syna i Ducha Świętego. Zostaliśmy stworzeni do udziału w życiu Bożym. O wejściu do niego, zanurzeniu się w nim mówi dzisiejsza Ewangelia.

Dlatego w każdym czasie i w każdym miejscu jest On bliski człowiekowi. Bóg wzywa człowieka  i pomaga mu szukać, poznawać i miłować siebie ze wszystkich sił

czyli udziela nam nieustannie swojej łaski, o którą prosimy w kolekcie, bo swoimi siłami nie jesteśmy w stanie osiągnąć tak szczytnego celu, zwłaszcza po grzechu.  Bóg odpowiada na nasz bunt przebaczeniem i litością:

Wszystkich ludzi rozproszonych przez grzech zwołuje, by zjednoczyć ich w swojej rodzinie – w Kościele. Aby to zrealizować, posłał swego Syna jako Odkupiciela i Zbawiciela, gdy nadeszła pełnia czasów. 

Potępiliście i zabiliście sprawiedliwego. Nie stawiał wam oporu.

W Nim i przez Niego Bóg powołuje ludzi, by w Duchu Świętym stali się Jego przybranymi dziećmi,  a przez to dziedzicami Jego szczęśliwego życia (KKK 1)

upodobnionymi do Chrystusa w Jego śmierci i zmartwychwstaniu, o czym wspomina Modlitwa po Komunii.

Ewangelia nam równocześnie przypomina, że w drodze do naszego celu powinniśmy z łaską współpracować: unikać okazji do grzechu, starać się z nim radykalnie zerwać i przewidywać konsekwencje swoich decyzji.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

– Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę. Jak patrzę na Boże przykazania? Jak na niezrozumiałe zasady oderwane od rzeczywistości czy jako wyraz troski Boga o mój udział w Jego życiu?

– Kto jednak widzi swoje błędy? Oczyść mnie z błędów przede mną ukrytych. Także od pychy broń swojego sługę, by nie panowała nade mną. Czy proszę Ducha Prawdy, żeby przekonywał mnie o moim grzechu i – co za tym idzie – o Bożej litości i przebaczeniu?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Dziękuję Ci, Boże, że mnie stworzyłeś, aby dać mi udział w swoim szczęśliwym życiu. Proszę, pomóż mi zawsze widzieć ten cel, zwłaszcza gdy przez grzech i pychę widzę nieostro. Objawiaj swoją wszechmoc przez litość dla mnie i przebaczenie.

Opr. s. Katarzyna Gizicka CHR


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także