los blogera

Najczęściej mam w głowie ciekawy, wesoły a niekiedy nawet mądry do napisania post wtedy, gdy jestem najbardziej z dala od komputera albo wstanie z łóżka nie wchodzi w grę.

Wczoraj czytałam książkę. Święty Josemaría Escrivá de Balaguer od ponad dwudziestu lat jest stałym gościem w naszym domu. I chciałam wrócić do książki „Przyjaciele Boga? jednak jej nie znalazłam. Zaczęłam nową „To Chrystus przechodzi?. Taki oto fragment dla Was, póki księża z ambony jeszcze wołają, że ciągle jeszcze Wielki Post, że ciągle jeszcze można się nawrócić…

„Umartwienie jest solą naszego życia. A najlepszym umartwieniem jest to, które zwalcza – w małych szczegółach, w ciągu całego dnia – pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pychę życia. Umartwienia, które nie umartwiają innych, które czynią nas delikatniejszymy, bardziej wyrozumiałymi i bardziej otwartymi wobec wszystkich. Nie umartwiasz się, jeśli jesteś drażliwy; jeśli pochłania cię tylko twój egoizm; jeśli podporządkowujesz sobie innych; jeśli nie umiesz zrezygnować z tego, co zbyteczne, a czasem i z tego, co potrzebne; jeśli smucisz się, kiedy sprawy nie ułożą się tak, jak to sobie zaplanowałeś. Umartwiasz się natomiast, jeśli umiesz stać się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych*."

Chciałam ten fragment przepisać dla siebie samej.

Zapomniałam napisać o tym świętym w dniu św. Józefa. Może to i dobrze. Teraz też jest dobry czas. I mam nadzieję, że jeszcze zdążę opowiedzieć o nim więcej.

 

* 1 Kor 9, 22


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Joanna Jarco

Joanna Jarco na Liturgia.pl

Projektant graficzny, ceramik, śpiewak. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Warszawie. Ukończyła też studia podyplomowe w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. J. Tischnera na wydziale Życie i myśl Jana Pawła II. Wychowała się i mieszka w Podkowie Leśnej. Jest autorką szeregu projektów graficznych stworzonych dla Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, m.in.: Jezu, śliczny kwiecie, Pieśń o nadziei, Przez Twe święte Zmartwychwstanie, Duszo Chrystusowa.