Marcowy numer „W drodze”: Jak się dobrze spowiadać?
Zapytaliśmy o to czym jest postanowienie poprawy. I czy przypadkiem nie łamiemy składanej obietnicy, skoro co rusz wracamy do konfesjonału z tymi samymi grzechami. Czy to znaczy, że nasza deklaracja była nieskuteczna, a spowiedź nieważna – wszak nie dotrzymaliśmy jednego z warunków dobrej spowiedzi? Na czym więc polega owocne postanowienie poprawy – tłumaczy dominikanin Norbert Augustyn Lis.
Czy powinniśmy się obawiać sztucznej inteligencji?
Wkracza w nasze życie coraz śmielej. Wyręcza nas w wielu pracach, zastępuje człowieka, ale czy to znaczy, że jej możliwości są nieograniczone? I czy przypadkiem nie powinniśmy się obawiać, że przekroczy granice, w tym granice moralne i etyczne, których nie powinna przekraczać? Mówi się o zmapowaniu ludzkiego umysłu i przeniesieniu go do super-robota, nie wspominając o samochodach autonomicznych i algorytmach, które, analizując emocje społeczne, generują fakenewsy i prowadzą przerażająco skuteczną cyberpolitykę. Na czym polega różnica między nami, a sztuczną inteligencją, opowiada prof. Roman Słowiński, założyciel Zakładu Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji na Politechnice Poznańskiej.
Po co jest bierzmowanie?
Coraz częściej jest nazywany sakramentem pożegnania z Kościołem. Kontrowersje budzą trzyletnie kursy przygotowujące młodzież do przyjęcia tego sakramentu i towarzyszące im tzw. duszpasterstwo kartkowe. Ale czy to rzeczywiście najważniejsze problemy jakie Kościół ma z bierzmowaniem? A może największym problemem jest to, że nie do końca rozumiemy czemu służy ten sakrament, czym jest dla chrześcijanina i kiedy tak naprawdę powinien być udzielany? Jak przywrócić mu właściwe miejsce w Kościele i czym powinien dla nas być – piszą ks. Krzysztof Porosło i Maciej Zachara MIC.
Ponadto w marcowym numerze miesięcznika „W drodze” rozmowa z Tessą Capponi-Borawską, o włosko-polskich smakach jej kuchni, Józef Augustyn SJ o tym, jak walczyć z pokusami, zaś Michał Wilk o tym czy Bóg zesłał potop na ziemię i czy Noe naprawdę wybudował arkę.
Jak co miesiąc polecamy felietony, recenzje, i rozważania na niedzielę. Miesięcznik jest dostępny w bieżącej sprzedaży w naszym sklepie internetowym.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Marcowy numer „W drodze”: Sojusz ołtarza z...
Marcowy miesięcznik „W drodze” już w sprzedaży - a w nim między innymi o niedawno zmarłym założycielu... więcej
-
Lutowy numer „W drodze”: Nie ufam Tobie!
Pewnie większość z nas zastanawia się w ostatnich dniach: szczepić się, czy się nie szczepić... więcej
-
Styczniowy numer „W drodze”: Sposób na życie
W styczniowym numerze miesięcznika „W drodze”: czy można się modlić za dużo, komu dobrze zrobi... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej