Mój II blogowy ewangeliczny Country piknik (cz. I)

Wakacyjnie zapraszam na drugą edycję mojego blogowego Country pikniku, czyli na prezentację wybranych piosenek w różnych gatunkach muzyki country, ale chrześcijańskich z ducha. W tym roku mój Country piknik będzie dwuczęściowy, gdyż postanowiłem zaprosić większą ilość wykonawców i za wiele byłoby na jeden raz. Dziś część pierwsza.

  1. Podobnie jak rok temu chciałem rozpocząć piosenką chrzcielną. Tradycyjny XIX-wieczny gospel nieznanego autorstwa „Down in the River to Pray„, opublikowany po raz pierwszy w 1867 roku. Nagranie studyjne, śpiewa a cappella Alison Krauss z towarzyszącym chórem. Alison Krauss (ur. 1971) to znakomita wykonawczyni country, bluegrass i gospel, wielokrotna laureatka nagród Grammy – Amerykanka niemieckiego pochodzenia (albo Niemka urodzona w USA – niepotrzebne skreślić). Nagranie ze ścieżki dźwiękowej filmu „O Brother, Where Art Thou” [Bracie, gdzie jesteś] (2000):

 

 

  1. Kolejne trzy piosenki pochodzą z bardzo ciekawego projektu muzycznego Southern Gospel Revival. Czworo teksańskich muzyków americana, country i folk: Courtney Patton, Jamie Lin Wilson, Ben Hester i Drew Kennedy (dodatkowo z towarzyszeniem kilku instrumentalistów) zostało zaproszonych do zaaranżowania i nagrania szeregu piosenek gospel. Muzycy ci, aczkolwiek znają się i niekiedy współpracują, nie tworzą na stałe ze sobą żadnego zespołu. Odpowiedzialnym za aranżację był każdorazowo główny wykonawca utworu. Najpierw zaśpiewa Ben Hester: XIX-wieczna piosenka gospel o treści eschatologicznej „In the Sweet By and By” (muz. Joseph Webster, sł. Fillmore Bennett), piosenka została opublikowana w 1868 roku. Dodatkowy vocal i harmonijka – Jamie Lin Wilson, na gitarach towarzyszą Courtney Patton i Drew Kennedy – nawiasem mówiąc, Drew Kennedy wydaje mi się całkiem podobny do o. Tomasza Grabowskiego OP – pytanie za 100 punktów, czy Tomek aby na pewno nie ma jakichś krewnych w Teksasie.

 

Sympatyczne okoliczności powstania tego utworu zostały opisane tutaj:

https://en.wikipedia.org/wiki/In_the_Sweet_By-and-By

 

  1. Drugi utwór nagrany w ramach kolejnej edycji projektu Southern Gospel Revival. Tym razem Courtney Patton w utworze „Take Your Shoes Off Moses” [Zdejmij swe buty, Mojżeszu]. Piosenka gospel nawiązująca do Księgi Wyjścia i historii Mojżesza. Piosenkę ułożył w 1967 r. bluegrassowy muzyk J.D. Jarvis:

 

 

  1. Ostatni w tym roku utwór z Southern Gospel Revival. Kolej na Jamie Lin Wilson, w pięknie zaaranżowanej piosence „I Can’t Even Walk” [Nawet nie mogę iść]. Piosenkę ułożyli w 1975 r. małżonkowie Colbert i Joyce Croft, twórcy wielu piosenek gospel. Colbert, duchowny baptystyczny (1941-2014), był autorem tekstu, Joyce skomponowała muzykę. Pierwsza zwrotka brzmi niczym świadectwo życia s. Clare Crockett: „Myślałam że numer jeden na świecie to ja, myślałam że mogę być wszystkim kim zechcę, myślałam że mogę wszystko budować na ruchomych piaskach a tymczasem nie mogę nawet iść jeśli Ty nie trzymasz mnie za rękę„:

 

Sama Jamie Lin Wilson sympatycznie określa samą siebie: „Pisząca, śpiewająca i koncertująca mama”, czyli kariera karierą, a rodzina jest ważniejsza. Wraz z mężem mają czwórkę niedużych dzieci (trzy córki i najmłodszy syn), mieszkają w małej osadzie D’Hanis w Teksasie (550 mieszkańców), a na pytanie czemu mieszkają w takiej małej miejscowości a nie w dużym mieście, bliżej scen muzycznych, Jamie odpowiada, że dla nich to lepsze miejsce, a poza tym z mężem pracują nad tym, żeby populacja D’Hanis wzrastała.

 

  1. Zmiana stylu. Zaśpiewa teraz, wraz z zespołem, Rhonda Vincent, jedna z najlepszych wykonawczyń country, bluegrass i gospel. Piosenka „You Don’t Love God If You Don’t Love Your Neighbour” [Nie kochasz Boga jeśli nie kochasz swego bliźniego]. Tytuł nie wymaga komentarza, druga zwrotka wprost nawiązuje do Mt 18,21-35. Autorami piosenki są Shorty Sullivan i Thomas Coley.

 

 

  1. Pora teraz na występ duetu The Church Sisters, czyli sióstr Savannah i Sarah, które już występowały u mnie na pierwszym pikniku rok temu. Tym razem w piosence „Shoulders” [Ramiona]. Piosenka jest modlitwą do Jezusa w chwili próby i cierpienia. Refren: „Moja pomoc przychodzi od Ciebie, Ty jesteś tutaj i mnie przeprowadzasz, Ty niesiesz na swych ramionach moją słabość, moją chorobę, moje złamania. Moja pomoc przychodzi od Ciebie, Ty jesteś moim odpoczynkiem i moim ratunkiem, nie muszę widzieć aby wierzyć, że dźwigasz mnie na swe ramiona„. Tę bardzo ładną piosenkę wylansowali pochodzący z Australii bracia Joel i Luke Smallbone, tworzący chrześcijański duet „For King&Country” i oni są współautorami. Ich oryginalna wersja z oficjalnym videoclipem bardzo mi się podoba, ale w oryginale to nie jest muzyka country tylko pop. Siostry Church przearanżowały utwór w stylu country dlatego zamieszczam ich wersję. Oryginalną wersję braci Smallbone zamieszczę jako bonus na koniec drugiego dnia pikniku za parę dni.

 

 

  1. I na koniec dzisiejszego dnia prawdziwy hit. Sam Kris Kristofferson w swojej słynnej piosence „Why Me, Lord?” [Dlaczego ja, Panie?]. Nagranie koncertowe z towarzyszeniem trzech innych gigantów muzyki country: Willie Nelsona, Waylona Jenningsa i Johnny Casha, z którymi we czwórkę tworzyli kwartet „Highwaymen”. Modlitwa człowieka, który pod wpływem otrzymanej łaski rozlicza się ze swoim życiem, oddaje się Jezusowi i pragnie przyprowadzić do Niego innych grzeszników. Kris Kristofferson ułożył tę piosenkę pod wpływem jednego z kazań na niedzielnym nabożeństwie w 1972 roku.

 

Piosenkę „Why me, Lord?” usłyszałem po raz pierwszy jesienią 1983 roku w PRL-owskiej telewizji, tego jestem pewien. Jeśli czegoś tu nie mylę i po latach pamięć mnie nie zawodzi, to była relacja z Pikniku Country w Mrągowie, a śpiewała czeska piosenkarka country Nada Urbankova.

Na drugą część tegorocznego Country pikniku zapraszam za trzy dni.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....