„Msza święta. Instrukcja obsługi”: O misterium intymnego spotkania z Bogiem

Papież Benedykt XVI stwierdził kiedyś, że liturgia nie jest mechanizmem, którym możemy w dowolny sposób manipulować, ale raczej rośliną i żywym organizmem, który ma swoje prawa wzrostu, w które my możemy się włączyć i mieć w nich udział.

Mam przeświadczenie, że książka M. Dubruiela „Msza święta. Instrukcja obsługi” to dobrze wyważony podręcznik „liturgicznej botaniki”, starający się objąć Mszę jako całość, począwszy od korzeni Tradycji Kościoła, aż na duchowych owocach każdej Eucharystii skończywszy.

To, co niewątpliwie przebija przez poszczególne strony tego dzieła, to wielka pokora autora. Dubruiel wyraźnie ma świadomość, że pisze o czymś nieskończenie przekraczającym jego samego. Jesteśmy – bez pośpiechu i zupełnie niepotrzebnego pędu – oprowadzani przez naprawdę wprawnego przewodnika po, wydawałoby się zawiłych, meandrach liturgii.

Gdyby porównać Mszę świętą do żywiołu, można stwierdzić, że autor na szczęście nie usiłuje zamknąć go w przyjaznym, ale jakże ciasnym zarazem, pudełku; lecz raczej zachęca, aby podejść tak blisko, jak to tylko możliwe i po prostu się zanurzyć. Nie tyle próbować ogarnąć sakrament od strony pragmatycznej, co raczej dać się ogarnąć przez misterium.

To właśnie słowo misterium jest kluczem do treści, którą chce nam przekazać M. Dubruiel w swojej książce. Każda kolejna kartka stara się uświadomić czytelnikowi, że Msza święta to nie głośny, huczny i pełen efektów specjalnych seans w wielkim kinie, ale raczej najintymniejsze z wszelkich możliwych spotkań. Pozornie skomplikowany rytuał jest przepiękną liturgią Miłości i szansą na zbudowanie niepowtarzalnej relacji.

Mam głębokie przekonanie, że ta książka może stać się ważnym impulsem na drodze do głębszego przeżycia „najpiękniejszej rzeczy po tej stronie nieba”. Obyśmy za każdym razem czuli się podczas Eucharystii jak we własnym domu. Bo nigdzie nie będziemy bardziej „u siebie”.

O książce

Michael Dubruiel, „Msza święta. Instrukcja obsługi. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, ale nikt ci wcześniej nie powiedział”, Wydawnictwo W drodze, 2019 – zamów online.

Kiedyś po łacinie, dzisiaj w językach narodowych, a jednak nie przestaje być tajemnicza. Skąd w ogóle pochodzi słowo „msza” i co oznacza? Jak odnaleźć pożytek z uczestnictwa we mszy świętej? W jaki sposób należycie celebrować każdy jej element – od wejścia na wyjściu z kościoła kończąc? Jak słuchać, aby usłyszeć kierowane do nas Słowo Boże? Jak modlić się i praktykować wdzięczność? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w książce Msza święta. Instrukcja obsługi. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, ale nikt ci wcześniej nie powiedział. Jest to przystępnie napisany przewodnik, który prowadzi czytelnika przez celebrację mszy. Autor szczegółowo przedstawia każdy jej element – od chwili stanięcia w drzwiach kościoła do momentu opuszczenia go. Wyjaśnia znaczenie pojęć, genezę obrzędów i ich zakorzenienie w Piśmie Świętym, Katechizmie Kościoła katolickiego i tradycji pierwszych chrześcijan.

O autorze

Michael Dubruiel (1958–2009) był katolickim mówcą oraz autorem książek. Po służbie w amerykańskiej armii studiował filozofię i duchowość chrześcijańską. Wykładał homiletykę i duchowość w seminarium, katechizował młodzież. Kilka miesięcy przed nagłą śmiercią został mianowany dyrektorem ds. nowej ewangelizacji w diecezji Birmingham w Alabamie, USA.

Konkurs z nagrodami

Mamy dla Was 3 egzemplarze książki „Msza święta. Instrukcja obsługi” od Wydawnictwa W drodze. Aby wziąć udział w konkursie, napiszcie w komentarzu pod tym artykułem (poniżej) jednozdaniową instrukcję: jak dobrze przygotować się do uczestnictwa we Mszy świętej. Na odpowiedzi czekamy do 3 listopada 2019 włącznie, po tym terminie redakcyjne jury wybierze laureatów, do których trafią nagrody (wysyłka pocztą na terenie Polski).


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Paweł Skubis

Paweł Skubis na Liturgia.pl

Urodzony w 1996 r. w Biłgoraju, student teologii, ceremoniarz. Obecnie mieszka w Domu Formacyjnym PSNE w Lublinie. Pasjonuje się Słowem Bożym, liturgią i historią, ceni dobrą literaturę, formował się w Ruchu Światło-Życie, a także we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Prowadzi bloga Psie Opowieści.