Nie tylko hymn o miłości – recenzja książki „Pierwszy List do Koryntian. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego”

Gdyby „przeciętnego” katolika, lub w ogóle czytelnika Pisma Świętego zapytać o treść Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian, wówczas śmiem twierdzić, że statystycznie najczęstszą odpowiedzią z udzielonych, byłoby wymienienie Hymnu o Miłości.

Piękna katecheza

Myślę, że mimo wszystko jest to pozytywny efekt, gdyż tekst ten przeniknął do szerokiej świadomości z popularnością przewyższającą nawet Osiem Błogosławieństw. Jednak tak jak one są cześcią o wiele większego Kazania na Górze, tak i Hymn o Miłości jest ważną, ale jedynie częścią o wiele szerzej zakrojonego nauczania Apostoła Narodów. Cały ten list jest piękną i bardzo rozbudowaną katechezą, niezmiennie zróżnicowaną jeśli chodzi o treść w niej zawartą.

Remedium na dzisiejsze problemy

Tylko w tym liście możemy bowiem przeczytać jednocześnie naukę o tym , co dotykało ówczesny Kościół, a zarazem nie jest obce wspólnocie wierzących. Święty Paweł dotyka w nim zagadnień małżeństwa i dziewictwa, wolności i sumienia, wspólnoty i liturgii, Eucharystii, czy wreszcie charyzmatów. Z pełnym przekonaniem można nazwać ten List odpowiedzią na większość ówczesnych duszpasterskich zagadnień chrześcijańskiej wspólnoty. Wiele z nich powraca jako wymagające konkretnego remedium problemy także dziś, w Kościele XXI wieku.

Przewodnik

List ten więc, należy czytać w bardzo konkretnym kontekście: danej wspólnoty, czasu, a nawet rzeczywistości i etapu życia w jakim znajdował się Apostoł Narodów, podpisując to dzieło. Dlatego też otrzymujemy kolejny już tom z serii Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego wydawnictwa W Drodze. Powyższy tom, będący dziełem ks.George’a Montague’a SM, marianisty i doktora teologii, stanowi znakomite kompendium i przewodnik po czasem zawiłych meandrach twórczości świętego z Tarsu.

Szczerze mogę więc polecić ten komentarz jako doskonałego „towarzysza” w wędrówce przez „Pawłowy” etap Nowego Testamentu.

 

Autor: George T. Montague SM; Wydawca: W drodze; Format: 16,5 x 21 cm; Oprawa: miękka ze skrzydełkami; Tłumaczenie: Eliza Litak; Liczba stron: 416; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-7906-414-4

O książce

Kilka lat temu znani i cenieni naukowcy ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęli pracę nad serią przeznaczoną dla wiernych XXI wieku. I to właśnie dzięki nim, a także determinacji ojców dominikanów i uprzejmości sponsorów Komentarz Katolicki do Pisma Świętego doczekał się wydania w języku polskim. – Zdając sobie sprawę z ogromnej wartości i przydatności tych publikacji, zdecydowaliśmy się skorzystać z tego dorobku i udostępnić ich przekłady polskiemu czytelnikowi. Seria jest odpowiedzią na potrzeby świeckich i duchownych chcących dogłębnie studiować Biblię w sposób integrujący Pismo Święte z doktryną Kościoła, kultem i życiem codziennym. Słowem, to połączenie rzetelnej wiedzy naukowej na temat Biblii i żywej wiary – mówi Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa W drodze. I dodaje – Unikalność serii stanowi fakt, że każde zdanie Nowego Testamentu zaczerpnięte zostaje z przekładu wykorzystywanego w liturgii Kościoła i omówione z kilku perspektyw.

Autorzy wykorzystali osiągnięcia egzegetów, ale nie przytłaczają czytelnika fachowymi terminami. Przedstawiają pewne i pomocne wnioski do interpretacji tekstu. Każdy tom powstał w oparciu o wyniki współczesnych badań biblijnych oraz bogaty skarbiec tradycji Kościoła. Dzięki dwukolorowemu składowi tekstu wyszczególnione zostały: tło biblijne oraz kontekst historyczny tekstu i wydarzeń, odesłanie do źródeł pisanych, sekcja egzegetyczna i poświęcona przemyśleniu Słowa, lista materiałów poszerzających komentarz, tekst Pisma Świętego, odsyłacze, słownik, indeks tematów duszpasterskich oraz artykułów uzupełniających. Oryginalny format i funkcjonalna oprawa zapewnią czytelnikom najwyższy komfort korzystania z Komentarza Katolickiego do Pisma Świętego.

„Seria «Katolicki komentarz do Pisma Świętego» (Catholic Commentary on Sacred Scripture) powstała, by pomóc w posłudze Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła. Od czasów Soboru Watykańskiego II wśród katolików narasta głód dogłębnego badania Pisma, w sposób odsłaniający jego związki z liturgią, ewangelizacją, katechezą, teologią oraz życiem osobistym i wspólnotowym. Seria ta odpowiada na to pragnienie, dostarczając przystępne, a zarazem treściwe komentarze do każdej księgi Nowego Testamentu, opierając się zarówno na najlepszych współczesnych badaniach biblijnych, jak i bogatym skarbcu tradycji Kościoła”.

O autorze

George T. Montague SM – dr teologii (Fryburg, Szwajcaria), marianista. Był rektorem seminarium w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Przez sześć lat służył jako mistrz nowicjatu w Katmandu w Nepalu. Pełnił funkcję prezesa Katolickiego Towarzystwa Biblijnego Ameryki (Catholic Biblical Association of America), a także redaktora „The Catholic Biblical Quarterly”.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Paweł Skubis

Paweł Skubis na Liturgia.pl

Urodzony w 1996 r. w Biłgoraju, student teologii, ceremoniarz. Obecnie mieszka w Domu Formacyjnym PSNE w Lublinie. Pasjonuje się Słowem Bożym, liturgią i historią, ceni dobrą literaturę, formował się w Ruchu Światło-Życie, a także we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Prowadzi bloga Psie Opowieści.