Niedzielnik – nie tylko na niedziele – recenzja książki „Niedzielnik C” Adama Szustaka OP

Niedzielnik C – to drugi z czterech części cyklu komentarzy do niedzielnych czytań w roku C autorstwa Adama Szustaka OP. Obejmuje niedziele od Adwentu 2021 do Chrystusa Króla 2022.

Podobnie jak tom pierwszy (Niedzielnik B) – książka powstała na bazie homilii wygłoszonych w ramach cotygodniowej serii internetowej CNN – Słowo na Niedzielę, publikowanej na youtubowym kanale o. Adama, zatytułowanym: „Langusta na palmie”.

Niedzielnik C to praktyczna pomoc dla wszystkich, którzy chcą przeżywać swoje życie w rytmie słowa Bożego, szukając inspiracji i wskazówek w Ewangelii. Autor proponuje, by ruszyć w drogę wyznaczaną przez słowo dane nam przez Boga w liturgii. W ten sposób każdy z rozdziałów Niedzielnika odpowiada kolejnym niedzielom oraz świętom i przypadającym na nie czytaniom liturgicznym na rok C. Książka zawiera też użyteczny dodatek – kalendarz liturgiczny na lata 2021-2030.

Z Niedzielnika z pewnością chętnie skorzystają ci, dla których regularna lektura Pisma Świętego jest ważna i cenna, albo po prostu chcą ją wreszcie podjąć. Książka zdecydowanie uwalnia od wymówek, że nie wiadomo jak się za to codzienne czytanie Słowa Bożego zabrać, że brak czasu i dobrego wyjaśnienia co i jak.  Niedzielnik to nie tylko wnikliwe i zarazem przystępne, dość krótkie interpretacje poszczególnych fragmentów Biblii, to również konkretne wskazówki, jak usłyszane w liturgii czytania lepiej zrozumieć i przełożyć na konkret życia, aby z tym, co Bóg mówi twórczo funkcjonować dzień po dniu i pozwalać, by Jego słowo faktycznie przemieniało nas samych.

Autor we wstępie do książki przypomina, że Słowo Boże nigdy nie wraca bezowocne, że ma do spełnienia w ludzkim życiu konkretne zadanie. Każda ze spisanych w książce homilii zrodziła się z tego właśnie przekonania – że słowo, które co niedziela słyszymy w liturgii jest żywe i aktualne – dzieje się tu i teraz, odpowiadając na pragnienia i potrzeby, niosąc ludziom wszelką obfitość.

Teksty czytań poprzedzają każdy komentarz, więc niekoniecznie trzeba trzymać w drugiej ręce Biblię, by wiedzieć, który akurat fragment jest interpretowany. Zostały zaczerpnięte z Lekcjonarza mszalnego, a więc mają to samo brzmienie, które słyszymy na Mszy świętej. W ten sposób lektura – przed lub po przeżywanej Eucharystii i niekoniecznie tylko w niedzielę, może pomóc w głębszym przeżywaniu Mszy Świętej, odkrywaniu jej nie tylko jako cotygodniową celebrację w świątyni, ale także zaproszenie do ciągłej liturgii życia. Każda niedziela w Niedzielniku opatrzona jest kompletem czytań (pierwsze, drugie, Ewangelia), a w komentarzu Autor stara się odnieść do wszystkich fragmentów. Chwytliwie, zabawnie, a czasem prowokująco konstruuje tytuły (Zostałem modową blogerką; Masz inne imię niż myślisz!; Upolityczniony Jezus), przyciągając uwagę czytelnika. Zdarza się, że tytuł jest pytaniem towarzyszącym raz po raz chyba każdemu z nas: JAK? Jak przejść przez ciemność?, Jak zostać zbawionym?, Jak zrozumieć Trójcę świętą? Jak pokonać zło? Autor sprawnie szuka motywów przewodnich tekstów liturgicznych i umiejętnie je łączy, pokazując wyraźnie, dlaczego w danym dniu Bóg zestawia je razem do słuchania na jednej celebracji. Wyjaśnia słowa Boże prostym, malowniczym językiem, ściśle związuje Biblię z życiem, potwierdzając to łatwymi do zapamiętania i pobudzającymi wyobraźnię przykładami, które, nie tylko dla odwiedzających regularnie Langustę na palmie, są dość rozpoznawalnym stylem o. Adama Szustaka. Zresztą, ilość wyświetleń na jego profilu sugeruje, że ten styl trafia od lat, ma swoich wiernych odbiorców, którzy chętnie i wiele czerpią dla siebie.

Dlaczego warto sięgnąć po Niedzielnik? Bo już po pierwszym tomie wiadomo, że to sprawdzone narzędzie, skuteczna pomoc w medytacji słowa Bożego i czerpania z Jego mocy nie tylko podczas liturgii, ale także w codzienności przeżywanej już poza świątynią. Może mądrze towarzyszyć prawdziwie zbawiennemu doświadczeniu: „Bóg do mnie mówi”. On naprawdę realnie dotyka swoim Słowem mojego życia, orientuje się w nim, jest na bieżąco z moimi problemami i radościami, wie z czym się zmagam, przed czym uciekam i czemu odważnie stawiam czoła. O. Adam Szustak pisze, że to jest jak spotkanie z Bożym spojrzeniem, które rodzi miłość od pierwszego wejrzenia. Warto się na to zdecydować.

 

Autor: Adam Szustak OP; Wydawca: W drodze; Format: 16,5 x 20,5 cm; Oprawa: twarda; Liczba stron: 488; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-7906-477-9

O książce

Niedzielnik C to zbiór komentarzy Adama Szustaka OP do niedzielnych czytań na rok C. Oprócz oryginalnych interpretacji poszczególnych fragmentów Biblii zawiera on także konkretne wskazówki, jak usłyszane Słowo przełożyć na życie codzienne. Książka powstała na podstawie homilii wygłoszonych w ramach cotygodniowej serii internetowej („CNN – Słowo na niedzielę”) publikowanej na youtube’owym kanale „Langusta na palmie”.

„Zaprowadzać królestwo niebieskie między nami to po prostu przestać osądzać ludzi, potępiać ich, odrzucać i przestać udawać, że jesteśmy lepsi. Tylko gdy zaczniemy żyć z ludźmi tak, że oni będą nabierali wspaniałości, przyciągniemy ich do Boga.” [fragment książki]

O autorze

Adam Szustak OP – urodzony w 1978 roku. W przeszłości duszpasterz „Beczki” w Krakowie. Obecnie wędrowny kaznodzieja. Swoje konferencje i rekolekcje głosi w kościołach i on-line – m.in. na autorskiej stronie LangustaNaPalmie.pl. Wydaje także książki i płyty z rekolekcjami. Ze Słowem Bożym dociera do najdalszych zakątków świata.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Małgorzata Janiec

Małgorzata Janiec na Liturgia.pl

Teolog i dziennikarka. Na świecie obecna od ponad 30 lat. W szkole jako katechetka – 10 razy krócej. Na lekcjach pyta z pytającymi. Szuka z szukającymi. Wierzy z wierzącymi i wierzy w „niewierzących”. Modli się ze wszystkimi i za wszystkich. Do pracy ma pod górkę. A w pracy uczy siebie i innych, że do nieba idzie się zwyczajnie – pod górkę lub nie – po ziemi.