Niestarzejąca się mądrość – recenzja książki Kevina Vosta 12 lekcji św. Tomasza z Akwinu. Duchowa mądrość na burzliwe czasy

Nie zaniedbuj naśladowania życia świętych i szlachetnych ludzi – w takich słowach św. Tomasz z Akwinu radził wieki temu młodemu bratu Janowi, jak najlepiej uczyć się i rozwijać. Kevin Vost zafascynowany niestarzejącą się mądrością Doktora Anielskiego proponuje czytelnikom dwanaście przystępnych lekcji, które mogą pomóc i inspirować w codziennych sytuacjach.

Sekcja (nie)tylko dla teologów

Pamiętam sytuację, gdy jedna z moich sióstr zażartowała, że tekst kolekty z liturgicznego wspomnienia św. Tomasza (a zwłaszcza fragment: […] daj nam łaskę, abyśmy zrozumieli jego naukę i naśladowali jego czyny) powinien stać się ulubioną modlitwą wszystkich adeptów teologii, którzy próbują zmierzyć się choć z niewielkim wycinkiem myśli i dzieł Tomasza. Zatem spoglądając na radośnie żółtą okładkę nowej książki K. Vosta i widząc w jej tytule Akwinatę, można by od razu zakwalifikować ją do działu specjalistycznego, studenckiego. Tymczasem nic bardziej mylnego! Opierając się głównie na tekście Tomaszowej Summy teologii autor formułuje wiele cennych wskazówek dotyczących nas, ludzi XXI wieku, naszych codziennych spraw, życia w rodzinie, społeczeństwie, Kościele. Każdy jest zaproszony do tej lektury!

Brak harmonii, brak pokoju

Powyższe stwierdzenie to tytuł jednego z rozdziałów. Tak aktualny temat pokoju wzbudził moją uwagę – czy Tomasz może nam powiedzieć coś, czego jeszcze w tej kwestii nie słyszeliśmy, co wniesie więcej światła w mroczną rzeczywistość wojny? Badając różne przyczyny konfliktów i zatargów, Akwinata nie wskazuje w pierwszym rzędzie na niesprawiedliwość społeczną, ekonomiczną, chęć władzy czy dominacji, ale na brak harmonii w sercu konkretnego człowieka, każdego człowieka! W jego ujęciu pokój to o wiele więcej niż zgoda – pokój zakłada pewną wewnętrzną harmonię, spójność pragnień i dążeń danej osoby. W momencie, gdy wielu z nas konfrontuje się z pytaniami, na które nie ma łatwych odpowiedzi, warto wsłuchać się w tę konkretną lekcję, poruszającą dodatkowo kwestię radzenia sobie z gniewem czy reagowania na niesprawiedliwość.

Od teorii do praktyki

Kevin Vost w kolejnych lekcjach nie poprzestaje jedynie na teoretycznych rozważaniach i zgłębianiu intelektualnego dorobku św. Tomasza. W każdym rozdziale, po wstępnym zarysowaniu problemu i przybliżeniu nieco stanowiska Doktora Anielskiego w danej kwestii, autor podpowiada czytelnikom kolejne kroki wdrażania pięknej teorii w praktykę, wskazując m.in. na osobistą modlitwę i sakramenty. Jak praktykowanie cnoty sprawiedliwości może pomóc nam budować kochającą się rodzinę? Co wspólnego ma tajemniczo brzmiąca megalopsychia z rozwijaniem przyjacielskich relacji? Jak można mieć w nienawiści grzech, kochając jednocześnie grzesznika? Kto czuje się zaintrygowany i lubi poszukiwania nowych odpowiedzi na stare pytania, może śmiało zabierać się za czytanie. Na dodatek wielbiciele uporządkowanych schematów znajdą coś specjalnie dla siebie na końcu książki – niewielkie tabelki zbierające w wielkim skrócie nauczanie Akwinaty o cnotach, modlitwie, rodzajach prawa i wielu, wielu innych…

Oczarowany św. Tomaszem autor zaprasza, byśmy przyłączyli się do niego w fascynującej wędrówce w głąb tej ogromnej skarbnicy mądrości, jaką pozostawił nam dominikański święty. Nie pozostaje nic innego, jak powiedzieć – w drogę!

Autor: Kevin Vost; Wydawca: W drodze; Format: 13 x 20,5 cm; Oprawa: miękka ze skrzydełkami; Liczba stron: 320; Rok wydania: 2022; ISBN: 9788379065158

O książce

12 lekcji św. Tomasza to książka dla tych, którzy potrzebują konkretnych rad: jak żyć w pogmatwanej codzienności współczesnego świata. Kevin Vost zabiera nas w podróż po Summie teologii św. Tomasza z Akwinu
i udowadnia, że jest to dzieło na wskroś praktyczne. Na nim opiera dwanaście lekcji, których treść można by opisać zdaniem: „Wybieraj w życiu to, co najpiękniejsze i najlepsze – czyli Boga”. Porusza zagadnienia naszej wiary i stawia trudne pytania, które zadaje sobie wielu współczesnych katolików, a odpowiedzi szuka właśnie u Akwinaty, którego mądrość bez wahania określa jako ponadczasową.

„Każdy z nas, dzięki ludzkiej naturze danej przez Boga, obdarzony intelektem i wolą, pragnie wiedzieć, co uczyni go szczęśliwym i co należy zrobić, aby to osiągnąć. Szczęście jest tym ostatecznym dobrem. Jeśli spędzamy nasze życie w pogoni za przyjemnością, pieniędzmi, władzą czy sławą, to dlatego, że wierzymy, iż takie rzeczy są najwyższymi dobrami, które uczynią nas szczęśliwymi. Tomasz jednak, podobnie jak przed nim św. Augustyn, dobrze wiedział, że nasze serce zawsze będzie niespokojne, póki nie spocznie w Bogu”. – czytamy w 12 lekcjach św. Tomasza. Duchowa mądrość na burzliwe czasy (tytuł oryginalny: 12 Life Lessons from St. Thomas Aquinas Timeless Spiritual Wisdom for Our Turbulent Times).
Tytułowe 12 lekcji to 12 pytań. Każdy rozdział rozpoczyna się pytaniem, pod którym K. Vost umieszczona odpowiedź w postaci cytatu ze św. Tomasza, omówionego następnie w danym fragmencie. Każdy rozdział kończy praktycznym krótkim podsumowaniem – jako kolejną lekcją nazwaną – „Suma”.

O autorze

Kevin Vost – doktor psychologii, wykładał na kilku uczelniach: Aquinas College w Nashville, University of Illinois w Springfield, MacMurray College i Lincoln Land Community College. Jego zainteresowania koncentrują się na filozofii scholastycznej, współczesnej psychologii poznawczej, żywotach świętych i rozwoju duchowym. Wiele publikuje i jest niezwykle aktywny w mediach katolickich. Prowadzi pielgrzymki do Irlandii i propaguje aktywny styl życia. W wolnych chwilach, przy dobrej kawie, studiuje tomy św. Tomasza z Akwinu. Mieszka w Springfield w stanie Illinois z żoną i dwoma synami.

Konkurs z nagrodami

Mamy dla Was do wygrania egzemplarz książki „12 lekcji św. Tomasza z Akwinu. Duchowa mądrość na burzliwe czasy”. Aby wziąć udział w konkursie, prosimy o odpowiedź w komentarzu pod postem na Facebooku (nie pod artykułem na stronie) na pytanie konkursowe: Jaki święty jest Twoją największą inspiracją i dlaczego? Na odpowiedzi czekamy do środy 4 maja 2021 włącznie, po tym terminie wybierzemy laureata, do którego wyślemy egzemplarz (wysyłka pocztą na terenie Polski).

Zobacz także

Monika Pławecka OSU

Monika Pławecka OSU na Liturgia.pl

Urodzona w 1995., Urszulanka Unii Rzymskiej, obecnie studentka teologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na co dzień pasjonatka górskich wędrówek, dysput filozoficznych i teologii fundamentalnej.