Nowa książka o. Cassiana Folsoma i piwo „Nursia”

Przez długi czas nie zaglądałem na stronę internetową benedyktyńskiego klasztoru w Nursji, gdzie przeorem do 2016 roku był znany liturgista, o. Cassian Folsom (mój promotor). Zajrzałem kilka dni temu i znalazłem ciekawe wiadomości.

Na stronie jest również blog, który prowadzi obecny przeor, o. Benedict Nivakoff. We wpisie z 10 grudnia 2021 (link tutaj) o. Benedict pisze o piątej rocznicy trzęsienia ziemi, o postępie prac w budowie klasztoru San Benedetto in Monte, pojawia się także ciekawa notka o o. Cassianie Folsomie. O. Cassian – pisze przeor – spędził cztery sabatyczne miesiące w Rzymie, zatopiony w uniwersyteckich bibliotekach, pracując nad ukończeniem książki na temat historycznego rozwoju ksiąg liturgicznych, co przez dziesiątki lat było przedmiotem jego studiów. Doprecyzowując wiadomość o. Nivakoffa, o. Folsom od 1993 roku (z krótką przerwą) wykłada w Papieskim Instytucie Liturgicznym na „Anselmianum” przedmiot „Księgi liturgiczne” (I semestr I roku), dlatego jest to przedmiot jego ustawicznych studiów.

Bardzo mnie zaintrygowała i ucieszyła wiadomość o powstającej książce o. Folsoma i, kiedy już się ukaże, będzie obowiązkowo do nabycia, nie tylko z powodu mojego szacunku dla osoby autora. Bardzo jestem ciekaw jak on ujmie temat i w czym jego opracowanie będzie się różniło od dotychczasowych. Na ten moment są dwa najważniejsze opracowania historii ksiąg liturgicznych, obydwa autorów francuskich. Pierwsze to „Introduction aux sources de l’histoire du culte chrétien au moyen âge” (Centro italiano di studi sull’alto medioevo, Spoleto 1981), autorstwa prof. Cyrille Vogela, przy czym wersją lepszą niż oryginał jest wydanie angielskojęzyczne „Medieval Liturgy: An Introduction to the Sources” (The Pastoral Press, Washington 1986), uzupełnione przez W.G. Storeya i N.K. Rasmussena OP. Drugie to „Histoire des livres liturgiques. Le Moyen Âge: Des origines au XIIIème siècle” (Beauchess Editeur, Paris 1993), autorstwa prof. Erica Palazzo. Obie te pozycje były literaturą obowiązkową na wykładzie o. Cassiana i oczywiście mam obydwie. W ogóle o. Cassian, biorąc pod uwagę wiedzę, którą posiada, publikuje stosunkowo bardzo mało. Dlatego tym bardziej cieszy mnie wiadomość o powstającej książce.

Jeszcze jedna ważna wiadomość. Benedyktyni z Nursji już od lat warzą piwo „Nursia”. Kiedy ponad 5 lat temu ich klasztor w mieście został zrujnowany w trzęsieniu ziemi, cała aparatura do produkcji piwa została nietknięta. Mogli ją przenieść w nowe miejsce i wznowić produkcję. Mnisi reklamują swoje piwo i zachęcają do kupowania, co można oczywiście robić przez internet. Dochód ze sprzedaży idzie na budowę klasztoru, można więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Tutaj jest więcej informacji na ten temat: Birra Nursia – Authentic Monastic Beer


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....