o pięknym suficie
Kłopot z obszerną opowieścią jest taki, że to malarstwo znam jedynie z reprodukcji. Niestety nigdy nie widziałam na własne oczy, ani nie mogłam przeczytać opracowania w internecie, gdyż było ono przygotowane w niezrozumiałym dla mnie języku - niemieckim.
O suficie kościoła św. Marcina w Zillis kilka podstawowych informacji jednak mam.
Wymalowany w latach 1130-40, kasetonowy, drewniany pułap zawiera 153 obrazy przedstawiające życie i mękę Chrystusa, a także epizody z życia patrona kościoła. Na obrzeżach alegoryczne wyobrażenie zwierząt i splecione pnącza. [prawie przepisałam z książki do gotyku]
Kilka dostępnych mi reprodukcji, od dłuższego czasu było przedmiotem mojej adoracji, aż mogły stać się ilustracją okładki do świetnej, wydanej przez Ośrodek Liturgiczny, płyty "Duszo Chrystusowa". Mogłam skleić je z inną materią – ceramiką. Monochromatyczność malarstwa w Zillis doskonale harmonizuje z kolorem czerwonej gliny. Odniesienie znaczenia glinianego naczynia do porównania ludzkiego ciała jakby było ono naczyniem na duszę, dopełnić miało dzieła.
Przemienienie
Kana Galilejska
Wjazd Jezusa do Jerozolimy
Ostatnia Wieczerza
Celem tego posta jest podzielenie się z Państwem reprodukcjami sufitu, które u siebie mam i zaproszenie Państwa do wspólnego zachwytu nad wrażliwością i znajomością rzemiosła dwunastowiecznego twórcy.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Kościół w Niemczech: Kobieta Sekretarzem generalnym Episkopatu
Do niedawna nie było jeszcze wiadomo, kto zostanie nowym Sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Niemiec. W... więcej
-
„Słuchanie na modlitwie” – Recenzja książki Benedicta...
Jedną z najpiękniejszych definicji modlitwy jaką znam to ta usłyszana wiele lat temu, kiedy przygotowałem... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 2 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
Joanna Jarco
Projektant graficzny, ceramik, śpiewak. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Warszawie. Ukończyła też studia podyplomowe w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. J. Tischnera na wydziale Życie i myśl Jana Pawła II. Wychowała się i mieszka w Podkowie Leśnej. Jest autorką szeregu projektów graficznych stworzonych dla Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, m.in.: Jezu, śliczny kwiecie, Pieśń o nadziei, Przez Twe święte Zmartwychwstanie, Duszo Chrystusowa.