Przez wiarę do uczynków – recenzja książki „List do Rzymian. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego”

Z całą pewnością ten tom Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego jest kolejnym, niezmiernie potrzebnym elementem na drodze coraz lepszego poznawania Biblii. Porusza także tematy, które nieobce są nam, chrześcijanom XXI wieku, a także kwestie, które często leżą u przyczyn późniejszych sporów teologicznych.

Ewangelia w siedemnastu rozdziałach

Wprost po komentarzach do Ewangelii i Dziejów Apostolskich nadszedł czas na komentarz do Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian. Zaryzykuję stwierdzenie, że nie bez przyczyny list ten został uszeregowany jako pierwsze z dzieł Apostoła Narodów, na jakie trafiamy czytając Nowy Testament. To właśnie na przestrzeni siedemnastu rozdziałów tej księgi znaleźć możemy wielką głębię nauczania świętego Pawła i jest to niejako brama, bez której ciężko byłoby nam zrozumieć całą resztę Jego przekazu zawartą w dalszych listach. Nie bez przyczyny wielu badaczy twierdzi, że jest to wręcz najdokładniejsze objaśnianie Ewangelii spisane na papierze.

Przesłanie Pawła

Sam list ma dość prostą strukturę. Pierwsze jedenaście rozdziałów stanowi obszerne omówienie i wyjaśnienie Ewangelii czytelnikom. Święty Paweł Apostoł już od pierwszych wersetów głosi powszechność możliwości zbawienia w Chrystusie, jako ten który w Nim dostąpił nawrócenia i powołania do ewangelizowania ówczesnego świata. Nie powinien więc dziwić fakt, że już pierwszy rozdział przekazuje nam prawdę o mocy Dobrej Nowiny, dostępnej dla każdego kto uwierzy.

Opierając się o przykład ojca Narodu Wybranego – Abrahama, święty Paweł wskazuje na moc wiary. Przekrojowo opowiada on o wypełnieniu całego Bożego planu historii zbawienia wychodzącego od Adama, a znajdującego swój ostateczny finał w osobie Chrystusa. List ten bardzo kompleksowo omawia takie zagadnienia jak chrzest, grzech, odkupienie, życie w Duchu Świętym czy cierpienie. Pisząc to dzieło do wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie omawia także szeroko kwestię Izraela i jego wizji w Bożym planie.

Druga natomiast część listu stanowi bardzo konkretny zbiór wskazówek do tego jak żyć bardzo praktycznie i każdego dnia tym zbawieniem, którym obdarował nas Chrystus. Jest swoistą odpowiedzią na rozterki ludzi, którzy przyjmując Ewangelię, chcą według niej, konstruować swoje życie. Dlatego też Apostoł Narodów odnosi się bezpośrednio do realiów ich codzienności i mówi choćby temat nawrócenia, darów Ducha, relacji z władzami świeckimi czy wreszcie wyznacza sposób postępowania i reakcji na słabości i upadki, jakie pojawiają się wewnątrz wspólnoty.

Niezwykły autor

Muszę w tym miejscu pochwalić bardzo konkretny aspekt tworzenia serii jaką jest Katolicki Komentarz do Pisma Świętego, a jest nim dobór autora poszczególnego komentarza. W przypadku tomu poświęconego Listowi do Rzymian jest nim dr Scott Hahn – człowiek, który w poszukiwaniu prawdy, tak jak święty Paweł, pokonał bardzo długą drogę, gdyż taką z pewnością można nazwać przejście z pozycji prezbiteriańskiego pastora, poprzez konwersję na katolicyzm, aż po funkcję wykładowcy na franciszkańskim Uniwersytecie w Steubenville, członka Opus Dei i rolę jednego z najbardziej popularnych katolickich apologetów. Z wielką lekkością i głębią porusza się on po czasem bardzo rozbudowanej teologii Apostoła Narodów. Dr Hahn jest ewidentnie jasno świecącym przykładem tego, że Kościół potrzebuje dziś żywych świadków Ewangelii Chrystusa, a świadectwo własnego życia i podążania za Zbawicielem, jasno przebija się z kart jego komentarza.

Głębia nauczania

Z całą pewnością ten tom KKPS jest kolejnym, niezmiernie potrzebnym elementem na drodze coraz lepszego poznawania Biblii. Porusza także tematy, które nieobce są nam, chrześcijanom XXI wieku, a także kwestie, które często leżą u przyczyn późniejszych sporów teologicznych. Otwiera przed nami wielką głębię nauczania świętego Pawła. Pozostaje się jedynie cieszyć z faktu, że każdy z kolejnych zaplanowanych tomów będzie nam te prawdy ukazywał jeszcze głębiej i szerzej, abyśmy wcielając je w życie mogli także stwierdzić: „Bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”, niech te słowa wypełniają się w codzienności każdego i każdej z nas.

Autor: Scott W. Hahn; Wydawca: W drodze; Format: 16, 5 x 21 cm; Oprawa: miękka ze skrzydełkami; Tłumaczenie: Aleksander Gomola; Liczba stron: 432; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-837-906-413-7

Przy zakupie dwóch lub większej ilości sztuk z serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego, wystarczy wpisać w koszyku kod MAMKOMENTARZ, by zyskać 20% zniżki na każdy egzemplarz tej publikacji.

O książce

Mimo, że List św. Pawła do Rzymian jest dość krótki jak na standardy arcydzieł literackich, to wpłynął on istotnie na myśl i historię Zachodu. To dzieło o szczególnej wielkości, w którym ujawniają się w pełni wybitne zdolności Świętego Pawła jako pasterza, ewangelizatora i teologa. List do Rzymian charakteryzuje się niewyczerpaną głębią duchową i teologiczną. Jego struktura jest prosta i czytelna. Czytelnik znajdzie w nim objaśnienie wiary chrześcijańskiej i szereg zachęt dotyczących życia chrześcijańskiego. Wiara i życie, katecheza i sposób postępowania stanowią zatem dwie główne części Listu do Rzymian.

„Rzym był największym i najwspanialszym miastem świata znanego Pawłowi. Jako stolica cesarstwa nie miał sobie równych pod względem znaczenia politycznego. A ponieważ był równocześnie tętniącym życiem ośrodkiem kultury i handlu, z magnetyczną siłą przyciągał intelektualistów, kupców i wszystkich szukających szczęścia i perspektyw. (…) Zdobywając i umacniając tam wyznawców Chrystusa, mógł wykorzystać znaczenie miasta, by dotrzeć z orędziem chrześcijańskim do całego świata, którego było stolicą. (…) List do Rzymian to perła w koronie pism Pawła. To jedno z najbogatszych i najpełniejszych objaśnień Ewangelii, jakie kiedykolwiek przelano na papier”.

O autorze

Scott W. Hahn – urodzony 28 października 1957 roku w Bethel Park, Pensylwania – dr teologii, apologeta. Były pastor, który pod wpływem lektury dzieł ojców Kościoła oraz Pisma Świętego porzucił prezbiterianizm i w Wielkanoc 1986 roku wstąpił do Kościoła katolickiego. Wykładowca na Uniwersytecie Franciszkańskim w Steubenville.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Paweł Skubis

Paweł Skubis na Liturgia.pl

Urodzony w 1996 r. w Biłgoraju, student teologii, ceremoniarz. Obecnie mieszka w Domu Formacyjnym PSNE w Lublinie. Pasjonuje się Słowem Bożym, liturgią i historią, ceni dobrą literaturę, formował się w Ruchu Światło-Życie, a także we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Prowadzi bloga Psie Opowieści.