Oddać cześć Bogu, na nowo – „Kult jako objawienie” L. P. Hemminga

Są takie książki, do których podchodzi się bez większych oczekiwań, ale już po pierwszych minutach lektury zostaje się przez nią pochłoniętym. W ten sposób w dużym skrócie mógłbym opisać moje osobiste zgłębianie dzieła Lawrence’a Hemminga „Kult jako objawienie”.

Rzeczą, która momentalnie wybija się na pierwszy plan podczas czytania tej książki jest zdecydowanie głębokie zanurzenie autora w wierze i teologii. Jednak zdecydowanie daleko mu do stylu naśladującego nawet najbardziej udane podręczniki wykładające ją w sposób systematyczny. Uważam, że dla Czytelnika poszukującego świeżego języka, odległego od skomplikowanych terminów oraz ukierunkowanego na Boga jest to dzieło ze wszech miar godne polecenia.

Hemming już od pierwszych stron wyraźnie ustanawia hierarchię panującą na kartach jego książki. Opiera on ją przede wszystkim na soteriologicznym wymiarze kultu, na Bogu „przez którego wszystko i dla którego wszystko”. Z głębokim przekonaniem postuluje powrót do tego, co także moim zdaniem w liturgii najważniejsze, oddaniu kreowania kultu w ręce samego Boga. Nie tyle na tworzeniu liturgii co pozwoleniu by to ona, a raczej Stworzyciel działający poprzez nią, stwarzał nas na nowo, i z urzekającą prostotą wskazuje kierunek naszych dążeń w zanurzeniu się w życiu Trójcy Świętej i naśladowaniu Jezusa Chrystusa.

Autor, często używając niezwykle interesujących porównań, dostrzega wielką ulgę w zaprzestaniu kurczowego skupiania się na sobie, na wyłącznie ludzkich oczekiwaniach i potrzebach, a jako rozwiązanie wskazuje on przywrócenie rzeczom ich właściwego porządku, ponownego, głębokiego i gruntownego zarazem otwarcia całego naszego kultu na osobowego Boga, Jego obecność i działanie w Kościele, na powrót do podstaw i korzeni, do prostoty.

Przechodząc z lekkością przez kolejne aspekty szeroko rozumianego zagadnienia liturgii, da się zauważyć osobiste zaangażowanie samego Hemminga, który, co da się dostrzec, ma także bogate doświadczenie przeżywania liturgii, zarówno zewnętrzne, gdyż jest on stałym diakonem, jak i wewnętrzne podejście do wielkiego misterium w którym każdy z nas, bardziej lub mniej świadomie jest zanurzony.  Odkrywanie tej tajemnicy i coraz bardziej zaangażowane w nią wejście zdają się być dla autora podstawowym celem chrześcijańskiego kultu.

Główną myśl tej książki można by podsumować ewangelicznym cytatem: „Oddajcie Bogu to, co należy do Boga” – także, a może raczej przede wszystkim należy mu oddać możliwość do objawiania nam siebie w liturgii, aby była ona prawdziwie boską, czyli uczestniczącą w życiu samego Boga, czego sobie i Tobie, drogi czytelniku, życzę.

O książce

Mimo iż od ogłoszenia przez Benedykta XVI motu proprio Summorum pontificum (2007) minęła już ponad dekada, to kontrowersje, jakie rozgorzały wokół tego dokumentu, bynajmniej nie zostały zażegnane. W tej sytuacji Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny pragnie przybliżyć polskiemu czytelnikowi publikację stanowiącą niezwykle ważny głos w owej toczącej się wciąż debacie na temat znaczenia i właściwego kształtu liturgii katolickiej.

O autorze

Laurence Paul Hemming – brytyjski teolog i filozof, diakon archidiecezji westminsterskiej. Należy do grona najwybitniejszych ekspertów w zakresie katolickiej liturgii. Jest także autorem książki poświęconej życiu i ideom papieża Benedykta XVI (Benedict XVI: Fellow Worker for the Truth: Pope of Faith and Hope, 2005). Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się ponadto związki teologii z filozofią oraz myśl Martina Heideggera (Heidegger’s Atheism: The Refusal of a Theological Voice, 2002; Postmodernity’s Transcending: Devaluing God, 2005). Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia św. Katarzyny ze Sieny.

Konkurs z nagrodami

Mamy dla Was egzemplarz książki „Kult jako objawienie. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość katolickiej liturgii” od Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Aby wziąć udział w konkursie, prosimy o odpowiedź w komentarzu pod tym artykułem (poniżej) na pytanie konkursowe: czego wystrzegać się podczas uczestnictwa we Mszy świętej? Doradź komuś na swoim przykładzie (co Tobie pomaga lub przeszkadza). Na odpowiedzi czekamy do niedzieli 2 lutego 2020 włącznie, po tym terminie wybierzemy laureata, do którego wyślemy egzemplarz (wysyłka pocztą na terenie Polski). Aby wziąć udział w konkursie trzeba także „lubić” stronę Liturgia.pl na Facebooku i udostępnić publicznie nasz post ze zdjęciem książki.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Paweł Skubis

Paweł Skubis na Liturgia.pl

Urodzony w 1996 r. w Biłgoraju, student teologii, ceremoniarz. Obecnie mieszka w Domu Formacyjnym PSNE w Lublinie. Pasjonuje się Słowem Bożym, liturgią i historią, ceni dobrą literaturę, formował się w Ruchu Światło-Życie, a także we wspólnocie Przyjaciół Oblubieńca. Prowadzi bloga Psie Opowieści.