Papież wyrusza dzisiaj do Iraku – jakie ma plany?

Ojciec Święty Franciszek rozpoczyna dzisiaj pierwszą od początku pandemii pielgrzymkę. Podróż papieża do Iraku potrwa w dniach 5-8 marca.

Papież podkreślił w orędziu do Irakijczyków: „bardzo pragnę się z wami spotkać, zobaczyć wasze twarze i odwiedzić waszą ziemię, będącą starożytną i niezwykłą kolebką cywilizacji. Przybywam jako pielgrzym, jako pielgrzym pokutujący, aby błagać Pana o przebaczenie i pojednanie po latach wojny i terroryzmu, aby prosić Boga o pocieszenie dla serc i o uleczenie ran. Przybywam też do was jako pielgrzym pokoju, żeby powtórzyć: „wszyscy braćmi jesteście Mt 23, 8)”.

W pierwszym dniu papież przyleci z Rzymu na lotnisko międzynarodowe w Bagdadzie. Tam odbędzie się oficjalne powitanie papieża, gdzie będzie miało też miejsce spotkanie z premierem w sali VIP-ów. Następnie papież uda się do Pałacu Prezydenckiego w Bagdadzie, gdzie zostanie oficjalnie powitany.

Na godzinę 15:15 zaplanowana jest wizyta kurtuazyjna u prezydenta Republiki, Barhama Saliha. Tam w sali Pałacu papież spotka się także z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego. Następnie w katedrze katolickiej Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie papież spotka się biskupami, księżmi, zakonnikami, seminarzystami oraz katechetami.

W sobotę papież wyleci do An-Nadżaf. Tam złoży wizytę kurtuazyjną u wielkiego ajatollaha Ali as-Hussajni as-Sistani.  Następnie planowany jest przelot papieża do An-Nasirijja, gdzie na równinie Ur będzie miało miejsce spotkanie międzyreligijne. Następnie papież powróci samolotem do Bagdadu odprawi Mszę św. w katedrze katolickiej obrządku chaldejskiego pw. św. Józefa.

W niedzielę papież wyleci do Irbiru. Tam na lotnisku ma odbyć się powitanie przez prezydenta Autonomicznego Regionu Kurdystanu a także władze religijne i cywilne w salonie prezydenckim VIP. Następnie papież przeleci helikopterem do Mosulu, gdzie w Hosh al-Bieaa papież będzie modlił się za ofiary wojny.

Około godziny 11:00 Ojciec Święty wyleci helikopterem do Karakosz. Tam zaplanowane są odwiedziny wspólnoty Karakosz w kościele Niepokalanego Poczęcia. W tym kościele papież odmówi z wiernymi modlitwę Anioł Pański. Po modlitwie Franciszek przeleci do Irbili, gdzie na stadionie Franso Hariri zostanie przez niego odprawiona Msza święta.

W poniedziałek, 8 marca, po godzinie 9:00 na lotnisku w Bagdadzie ma się odbyć uroczyste pożegnanie papieża. Na godzinę 12:55 planowany jest przylot papieża do Rzymu.

Fot. Antonio Spadaro

ds

Zobacz także