Poznań: Wykład „Przedchrześcijańskie korzenie ikony”

W sobotę 23 listopada o godz. 10:00, w Kaplicy Krzyża przy kościele oo. Jezuitów w Poznaniu przy ul. Szewskiej 18 odbędzie się wykład „Przedchrześcijańskie korzenie ikony, czyli o wpływie sztuki antycznej na formowanie się języka malarstwa chrześcijańskiego”.

Poprowadzi go Igor Wieremiejuk, ikonograf, absolwent Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim, współpracownik Atelier św. Eliasza w Warszawie. Wykład będzie się składał z dwóch części (z przerwą kawową pośrodku) i potrwa do ok. godz. 13:10. Wstęp wolny.

Atelier św. Eliasza istnieje od września 2014 r. przy Monastycznych Wspólnotach Jerozolimskich w Warszawie. Założyła je s. Mateusza, mniszka jerozolimska, absolwentka Akademii Ikonograficznej w Brukseli, prowadzonej przez Irinę Gorbunovą-Lomax. Atelier prowadzi nauczanie malowania ikon według reguł tradycyjnej ikonografii. Obok kształcenia praktycznego, uczestnicy warsztatów uczęszczają na comiesięczne wykłady stanowiące usystematyzowany zarys najważniejszych zagadnień z zakresu historii i ikonografii sztuki wczesnochrześcijańskiej, bizantyńskiej i staroruskiej.

mw

Zobacz także