Przewodnik po liturgii bizantyjskiej – drugi odcinek o rzeczach ostatecznych na kanale Liturgia.pl

Już jest dostępny kolejny odcinek "Przewodnika po liturgii bizantyjskiej". Tym razem o rzeczach ostatecznych, czyli o eschatologii. Jaki to ma jednak związek z liturgią? – O tym opowiada lwowski wykładowca i muzyk Andrij Szkrabiuk.

W liturgii już jesteśmy w rzeczywistości ostatecznej, jesteśmy już eschatologii, w nieprzemijającym Bożym dniu. – mówi Andrij Szkrabiuk. Jednocześnie liturgia daje poczucie, że coś najważniejszego z tego końca dzieje się już dziś. (…) Skosztować słodkości Eucharystii – to już jest skosztowanie raju.

Więcej w najnowszym odcinku na naszym kanale w serwisie YouTube:

Andrij Szkrabiuk urodził się w 1969 roku we Lwowie. Od wczesnych lat śpiewa w różnych cerkwiach i kościołach Lwowa. Studiował historię na uniwersytecie Lwowskim i teologię na KUL. Od 2006 roku pracuje jako protopsalta i wykładowca liturgiki na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie we Lwowie. Zajmuje się tłumaczeniem tekstów liturgicznych, zrobił tłumaczenia z języków oryginalnych na ukraiński Psałterza, Oficjum Wielkiego Tygodnia, tekstów z większości świąt bizantyjskiego roku liturgicznego. Oprócz tego od 2001 roku jest kierownikiem chóru katedry Ormiańskiej we Lwowie.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także