Przewodnik po liturgii bizantyjskiej – ósmy odcinek o czytaniach, prokimenie, i śpiewie Alleluia już na kanale Liturgia.pl

Już jest dostępny kolejny odcinek Przewodnika po liturgii bizantyjskiej. Tym razem lwowski wykładowca i muzyk - Andrij Szkrabiuk, opowiada o centrum liturgii katechumenów, czyli o czytaniach i o tym co im towarzyszy. 

Porządek jest taki: pierwszy jest prokimen, potem czytanie apostolskie, alleluia z kadzeniem i czytanie z Ewangelii – podkreśla lwowski wykładowca. Prokimen to coś, co odpowiada dzisiejszemu psalmowi responsoryjnemu, albo graduałowi w liturgii dawniejszej – gdybyśmy szukali porównania z liturgią zachodnią – dodaje.

Czym tak naprawdę jest prokimen, co oznacza jego nazwa, oraz o tym, czy w liturgii wschodniej usłyszymy czytania ze Starego Testamentu – to wszystko w najnowszym odcinku Vloga Andrija Szkrabiuka.

Więcej na naszym kanale w serwisie YouTube:

Andrij Szkrabiuk urodził się w 1969 roku we Lwowie. Od wczesnych lat śpiewa w różnych cerkwiach i kościołach Lwowa. Studiował historię na uniwersytecie Lwowskim i teologię na KUL. Od 2006 roku pracuje jako protopsalta i wykładowca liturgiki na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie we Lwowie. Zajmuje się tłumaczeniem tekstów liturgicznych, zrobił tłumaczenia z języków oryginalnych na ukraiński Psałterza, Oficjum Wielkiego Tygodnia, tekstów z większości świąt bizantyjskiego roku liturgicznego. Oprócz tego od 2001 roku jest kierownikiem chóru katedry Ormiańskiej we Lwowie.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także