Przewodnik po liturgii bizantyjskiej – trzeci odcinek o muzyce liturgicznej już na kanale Liturgia.pl

Już jest dostępny kolejny odcinek Przewodnika po liturgii bizantyjskiej. Tym razem lwowski wykładowca i muzyk - Andrij Szkrabiuk, opowiada o sztuce cerkiewnej, a przede wszystkim o muzyce liturgicznej.

W liturgii wschodniej nie ma czegoś takiego jak Msza recytowana – podkreśla lwowski wykładowca. Dlatego w Ukrainie i w innych krajach wschodniosłowiańskich kultura chórów, czyli ich liczność i obecność, jest o wiele większa niż w tradycji łacińskiej.

Dlaczego w muzyce liturgicznej nie używa się instrumentów, co to znaczy, że muzyka liturgiczna jest dźwiękową ikoną zbawienia, a także o tym jak powstawały melodie bizantyjskie – tego wszystkiego dowiecie się w najnowszym odcinku Przewodnika po liturgii bizantyjskiej.

Więcej na naszym kanale w serwisie YouTube:

Andrij Szkrabiuk urodził się w 1969 roku we Lwowie. Od wczesnych lat śpiewa w różnych cerkwiach i kościołach Lwowa. Studiował historię na uniwersytecie Lwowskim i teologię na KUL. Od 2006 roku pracuje jako protopsalta i wykładowca liturgiki na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie we Lwowie. Zajmuje się tłumaczeniem tekstów liturgicznych, zrobił tłumaczenia z języków oryginalnych na ukraiński Psałterza, Oficjum Wielkiego Tygodnia, tekstów z większości świąt bizantyjskiego roku liturgicznego. Oprócz tego od 2001 roku jest kierownikiem chóru katedry Ormiańskiej we Lwowie.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także