Rok pachnący pomarańczami – recenzja książki „Chwalić, błogosławić, głosić. Przewodnik dominikański”

Rok 2022 jest wyjątkowy dla polskiej prowincji dominikanów ze względu na jubileusz 800-lecia jej istnienia. Z tej okazji nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się książka Chwalić, błogosławić, głosić. Przewodnik dominikański. Jest to publikacja, która ma na celu wprowadzenie czytelników w rok jubileuszowy w iście dominikańskim stylu.

Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich, obszerniejsza, to zbiór myśli i tekstów komentujących poszczególne niedziele roku liturgicznego. Na uwagę zasługuje fakt, iż pomimo wydania książki z myślą o roku jubileuszowym, została ona przygotowana w taki sposób, aby móc towarzyszyć czytelnikom w każdym kolejnym roku liturgicznym. Zamiast standardowych komentarzy do czytań w środku znaleźć można teksty wielu autorów – członków rodziny dominikańskiej. Pośród nich są święte, święci, zakonnicy i świeccy. Ci, żyjący na początku istnienia zakonu i ci, którzy tworzą go teraz. Pełen przekrój ponad ośmiuset lat tradycji.

Dominikańska domenica

Przewodnik dominikański nie tylko prowadzi przez rok liturgiczny. Dzięki temu, że teksty wykorzystane w przewodniku pochodzą z różnych etapów istnienia zakonu, przechodząc przez kolejne niedziele można zakosztować kształtowanej przez pokolenia dominikańskiej duchowości. Począwszy od Jordana z Saksonii, poprzez mistyków nadreńskich, Katarzynę ze Sieny, kończąc na współczesnych kaznodziejach. Część tekstów to również fragmenty zaczerpnięte wprost z reguły lub konstytucji Zakonu.

Wybrane cytaty są tematycznie spójne z kolejnymi niedzielami i charakterem okresów roku liturgicznego. To pozwala rozkoszować się dominikańskim głoszeniem przez cały rok. Każda kolejna niedziela ma inne słowo-klucz, do którego dobrane są teksty. Mniej lub bardziej humorystyczne, z charakterystycznym, czarno-białym podejściem. To właśnie w każdej z tych niedziel, dzięki zestawieniu cytatów, najlepiej uwidacznia się bogactwo zakonu. Przeplatają się wiek XIII z XXI, teksty przedstawicieli każdej z trzech gałęzi, ich indywidualne podejście do tego samego rdzenia.

Ora pro nobis

Dawno temu świętemu Dominikowi przyśniło się, że jego zakonna rodzina w niebie ma specjalne miejsce – chroni się pod płaszczem Maryi. I do tych pod płaszczem siedzących właśnie oraz tej, która ich pod nim trzyma, ci, którzy jeszcze „na tym łez padole”, zwracają się z prośbą o uproszenie łask.

W Zakonie Kaznodziejskim rok liturgiczny wypełniony jest wspomnieniami świętych i błogosławionych. Są wśród nich papieże, mistyczki, wielcy teolodzy, nawet student z fajką w ustach. To im właśnie poświęcona jest druga część przewodnika. To miejsce, w którym można poznać tych przedstawicieli biało-czarnej rodziny. Wspomnienia ułożone są chronologicznie, a przy każdym z nich znajduje się krótka biografia świętego oraz modlitwa z tekstów własnych Liturgii Godzin Zakonu.

Ta część może być szczególnie atrakcyjna dla osób, które szukają swoich wstawienników w niebie. Czytając krótkie hagiografie można trafić na przedstawicieli najróżniejszych stanów, w bardzo różnym wieku, z doświadczeniami w różnych dziedzinach życia. Ta różnorodność sprawia, że każdy może odnaleźć cząstkę siebie w którejś z opowiedzianych tam historii. Sztafeta dominikańskich pokoleń trwa, ogień Prawdy wciąż rozpala serca.

Zapach pomarańczy

Przewodnik dominikański to doskonała propozycja dla wszystkich, którym duchowość dominikańska już jest bliska, ale również dla tych, którzy dopiero chcą ją poznać. Pomarańczowej okładki nie sposób przeoczyć na półce, przypomina o tym, żeby sięgnąć po książkę, a kolejne jej rozdziały będą doskonałym, pachnącym pomarańczami dodatkiem do niedzielnych czytań.

Autor: Praca zbiorowa; Wydawca: W drodze; Format: 17 x 24 cm; Oprawa: twarda; Liczba stron: 400; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-7906-555-4

O książce

Przewodnik powstał, aby pomóc jak najlepiej przeżyć zbliżający się Jubileusz 800-lecia założenia zakonu dominikanów w Polsce. Książka skierowana jest do każdego, kto chce rozwijać swoją relację z Bogiem, a w szczególności do tych, którym bliska jest duchowość dominikańska. Wyrosła z doświadczenia braci i sióstr żyjących charyzmatem świętych Dominika i Jacka może inspirować każdego na jego własnej drodze. Wśród autorów znaleźli się współcześnie żyjący dominikanie oraz ich poprzednicy.

Całość stanowi ułożoną tematycznie mozaikę starannie wybranych tekstów z różnych epok i źródeł, m.in. z cytatów z Pisma Świętego, rozważań, legend, urywków dominikańskiej reguły i konstytucji, fragmentów dotyczących fraterni świeckich, wyjątków z dzieł teologów, modlitw, informacji o świętych, a także poezji. Przy całej różnorodności Przewodnika dominikańskiego ostatecznie odbija się w nim jedyna Prawda, Jezus Chrystus, wczoraj i dziś, ten sam także na wieki (por. Hbr 13,8).

Ta jubileuszowa książka składa się z dwóch głównych części:

Pierwsza – Temporale – to zbiór tekstów ułożonych według kolejnych tygodni roku liturgicznego. Skupiają się one wokół różnorodnych tematów (Duch Święty, prawda, głoszenie Ewangelii, krzyż i cierpienie, zmartwychwstanie). Wspólnym ich mianownikiem jest duchowość chrześcijańska w swej „dominikańskiej odmianie”.

Część druga – Sanctorale – dotyczy świętych związanych zakonem dominikańskim. Można tu znaleźć krótkie notki na ich temat oraz poświęcone im modlitwy. Całość wzbogacona została zdjęciami z życia zakonnego. Kalendarz wieloletni oraz kalendarz obchodów świętych, zamieszczone na początku, umożliwiają używanie Przewodnika zarówno w roku jubileuszowym, jak i w kolejnych latach. Można z niego korzystać od początku, tj. tydzień po tygodniu, ale także wybierając dowolne fragmenty według własnych potrzeb.

Treść Chwalić, błogosławić, głosić uzupełniają unikatowe zdjęcia, których autorem jest Maciej Chanaka OP, a także fotografie z Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie, archiwum Dominikańskiego Duszpasterstwa Powołań i Wydawnictwa W drodze.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także