Rusza nowa formuła serwisu Liturgia.pl
Wśród dominikanów panuje przekonanie, że najprostszy sposób na skłócenie braci, to rozpoczęcie rozmowy na temat liturgii. Pewnie nie wzięło się znikąd. Mógłby ktoś powiedzieć, że nie świadczy to najlepiej dominikanach. Jest jednak najlepszym dowodem, że liturgia w równym stopniu dotyczy każdego, nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Postawmy sprawę ostrzej: nie istnieje chrześcijaństwo bez liturgii. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest dominikaninem, benedyktynem, mniszką czy siostrą zakonną, biskupem czy „przeciętnym” uczestnikiem mszy niedzielnej. Nie ma chrześcijaństwa bez liturgii.
Choć w ostatnich dekadach o liturgii wiele się pisze i mówi, jak nigdy w historii, jednak brakuje umiejętności dyskusji. Można mieć odmienne poglądy, różne wyrobienie teologiczne, zachowując jednocześnie elementarny szacunek do drugiego. Portal Liturgia.pl ma być jednym z miejsc wymiany myśli, poszukiwań głębi teologicznej w duchu rozmowy, by prowadzić do liturgii, a poprzez nią, by dać rozsmakowywać się w tym, co dla chrześcijan niewypowiedzialne i najcenniejsze.
Myliłby się ten, kto portal Liturgia.pl chciałby zawęzić do środowiska dominikańskiego. Skoro liturgia dotyka wszystkich, to znaczy, że nie tylko dominikanów i tych, co w ich pobliżu się kręcą. Na całe szczęście! Nauczeni doświadczeniem, chcemy być w Kościele i dla Kościoła. Tak jak kiedyś udało nam się zjednoczyć integrując kompozytorów z różnych stron Polski – czego owocem są sławetne śpiewniki „Niepojęta Trójco” – tak w podobny sposób chcemy, by Liturgia.pl była pomocą w kształtowaniu się ekosystemu wiary, czyli w budowaniu takiej przestrzeni, gdzie każdy może karmić się i wzrastać w wierze modlącego się Kościoła.
Od redakcji
Dziękujemy za cierpliwość wszystkim, którzy czekali na nową formułę naszego serwisu. Obiecywaliśmy ją naszym Czytelnikom od dłuższego czasu, ale rozmaite trudności spowodowały, że ma swoją premierę dopiero dziś, 1 lutego 2017 w południe. Choć obecny kształt serwisu wciąż można nazwać „wersją beta”, bo wymaga poprawek, a przede wszystkim dalszego rozwoju, serdecznie zapraszamy do śledzenia nowości, które dla Państwa przygotowaliśmy oraz do korzystania z bogatego archiwum (wszystkie dotychczasowe treści są dostępne przez wyszukiwarkę).
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia i edukacja (część 4): celebracja liturgii...
Narodziny nowego dziecka celebrowane są nie tylko w domu, ale także przez chrzest; doświadczenie śmierci... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej
-
Trzej prezesi rozmawiali o liturgii i odpowiadali na pytania
W miniony wtorek 23 lutego, w ramach Dnia Otwartego Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego odbyła się rozmowa... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Dominik Jurczak OP
dominikanin, wicedyrektor "Ecclesia orans", wykładowca w Papieskim Instytucie Liturgicznym „Anselmianum” oraz na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie, przewodniczący Międzynarodowej Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego, promotor liturgii w Polskiej Prowincji Dominikanów, członek Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w latach 2016-2019.