Sierpniowy numer „W drodze”: ILE MAMY PŁCI? Gender po katolicku

Sierpniowy numer miesięcznika „W drodze” już w sprzedaży, a w nim: o nawracaniu się, kłopotach z modlitwą i o naszej płciowości. Nie przegapcie tego numeru, bo naprawdę jest co czytać!

W tym miesiącu, w cyklu „Pytania w drodze”, ojciec Wojciech Surówka OP odpowiada na pytanie, które zadaje sobie wielu z nas: Jak często powinniśmy się spowiadać? Przykazanie kościelne mówi, że do spowiedzi należy przystępować przynajmniej raz w roku. Ale wielu duszpasterzy zachęca, by z sakramentu pokuty korzystać co miesiąc. Co nam radzi autor „Pytań w drodze”? Przeczytajcie sami!

Skoro jesteśmy przy sakramencie pokuty, z którym wiąże się rachunek sumienia, warto zajrzeć do rozmowy z siostrą Dominiką Sokołowską OP, mniszką dominikańską z klasztoru w Świętej Annie, która mówi o nawracaniu się. Czym jest nawrócenie, dlaczego tak trudno nam się nawrócić i jak to się stało, że ona, zadeklarowana ateistka, nawróciła się i wybrała życie w zakonie kontemplacyjnym?

Kiedy się modlisz

Tym, którzy mają problemy z modlitwą (kto ich nie ma?!) polecamy tekst jezuity ojca Dariusza Piórkowskiego SJ o tym, jak sobie radzić z rozproszeniami na modlitwie i dlaczego tak się dzieje, że kiedy mamy najlepsze intencje, by pobożnie i gorliwie się modlić, nasze myśli szybują w zupełnie niepobożne strony? Czy można temu jakoś zaradzić?

Ile mamy płci?

Nie tak dawno media informowały o tym, że studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali poproszeni o wypełnienie dobrowolnej ankiety, w której mieli określić swoją płeć. Do wyboru dano im pięć opcji. Czy wybór kobieta/mężczyzna jest już nieaktualny? I czy pytanie o to, ile mamy płci, jest żartem czy może problemem, obok którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie? O tym przeczytacie w rozmowie z Abigail Favale zatytułowanej Gender po katolicku oraz w tekście Rachel M. Coleman Między mężczyzną a kobietą.

Sztuka dobrego życia

Kolejne dwa teksty, którym warto poświęcić uwagę dotyczą cnoty. Nie kojarzy nam się ona najlepiej, prawda? Wywołuje uśmiech na ustach? O „cnotce” mówimy z pobłażaniem i lekką drwiną w głosie. Dlaczego? Bo słowo „cnota” poszybowało daleko od swojego pierwotnego znaczenia. Zapomnieliśmy o tym, czym jest cnota i kim jest albo jak żyje człowiek cnotliwy. A szkoda. Warto zrobić małą powtórkę z etyki i przypomnieć sobie, jakie mamy cnoty i dlaczego są nam one dziś tak pilnie potrzebne. A w tej powtórce pomogą nam ojciec Dominik Jarczewski OP oraz ks. Andrzej Draguła.

Kościół w stanie przejściowym

To jeszcze nie wszystko, co redakcja ma dla Was w tym numerze. Godne uwagi są także dwa teksty zamieszone pod wspólnym tytułem Kościół w stanie przejściowym. Jeden z nich, autorstwa ks. Tomáša Petráčka, dotyczy papieża Franciszka i jego pontyfikatu (czy jest to pontyfikat graniczny i czy kolejne będą już zupełnie inne?), a w drugim, napisanym przez ks. Artura Stopkę, szukamy odpowiedzi na pytanie, czy Kościół jest jeszcze dzisiaj dla kogokolwiek autorytetem i czy słowa biskupów mają moc przekonywania. Troszkę zdradzę: nie jest dobrze…

Rewolucja św. Pawła

W sierpniowym tekście cyklu biblista Michał Wilk szuka odpowiedzi na znane nam wszystkim pytanie: jak wygląda Bóg?

I jeszcze

Oprócz tego jak zawsze wyśmienite felietony, recenzje filmowe i literackie oraz dominikańskie komentarze do niedzielnych czytań.

Pakujecie już walizki, plecaki i torby? Jeśli tak, to nie zapomnijcie o miesięczniku „W drodze”.

Miesięcznik jest dostępny w bieżącej sprzedaży w naszym sklepie internetowym.

Zobacz także