Skarb w glinianych naczyniach – recenzja książki „Drugi List do Koryntian. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego” Thomasa D. Stegmana SJ

Każdy, kto czekał z niecierpliwością na kolejny tom z serii Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego, nie zawiedzie się, biorąc do ręki egzemplarz w kobaltowej oprawie. Ucieszy się nim nie tylko oko czytelnika wdzięczne za przejrzyste i estetyczne wydanie, ale przede wszystkim serce wierzącego, który pragnie zgłębiać Słowo życia, jak i umysł pragnący uchwycić choćby cząstkę niezgłębionej tajemnicy.

Od kontekstu do tekstu

Choć bezceremonialne opuszczanie przydługich wstępów w różnych książkach jest wręcz nawykiem wielu czytelników, tym razem szczerze odradzam takie posunięcie. Thomas D. Stegman SJ w ramach wstępu przedstawia podstawowe zagadnienia dotyczące komentowanego listu – czas i miejsce jego powstania, autorstwo, spójność literacką, główne wątki. Poznanie tła danego tekstu, nie wyłączając z tego tekstów natchnionych, daje nieocenioną pomoc we właściwym jego czytaniu i interpretowaniu. Gdy uchwycimy już kontekst, czas na lekturę samego tekstu.

Mozaika (wciąż) aktualnych wątków

Drugi List do Koryntian to jedno z obszerniejszych dzieł św. Pawła, które zachowało się do naszych czasów. Wiemy, że Apostoł Narodów pisał do wspólnoty, która niejednokrotnie spędzała mu sen z powiek. Ojcowska miłość i troska duszpasterska spajają wszystkie wątki poruszane w liście. Autor podejmuje zarówno refleksje teologiczne, pisząc o Bogu żywym, o Jezusie, który odkupił każdego człowieka i o Duchu – Ożywicielu, jak i eklezjologiczne oraz eschatologiczne kwestie. Kim powinien być i jak ma służyć ten, kto zostaje posłany do sióstr i braci w imię Jezusa? Co robić w sytuacji, gdy ewangeliczne wartości stoją w jawnej opozycji wobec panującej kultury i mentalności? Jak przyjmować różnice, by stanowiły o bogactwie wspólnoty bardziej niż o jej podziałach i rywalizacji? To tylko niektóre punkty na mapie bogatej treści drugiego kanonicznego listu do wspólnoty w Koryncie.

Dla każdego coś interesującego

Moim zdaniem kolejny tom komentarzy do Nowego Testamentu stanowi dobrze wyważone połączenie wielu różnych perspektyw, jakie mogą towarzyszyć czytaniu Biblii. Odnajdziemy tam treści ściśle egzegetyczne i pomagające wniknąć w sam tekst i poszczególne słowa. Sekcja Rozważanie i zastosowanie praktyczne przenosi poszczególne myśli na grunt zwyczajnego życia każdego chrześcijanina. Może także służyć jako gotowe wprowadzenie do dłuższej modlitwy nad danym fragmentem z Pisma. Autor czerpie obficie z najlepszych zasobów Kościoła i wielokrotnie odsyła czytelnika do konkretnych fragmentów komentarzy Ojców Kościoła, dokumentów kościelnych, wypowiedzi papieży. Nawiązuje także wielokrotnie do liturgii, opowiadając, kiedy i dlaczego dany tekst jest czytany w czasie celebracji i jak to również odsłania jego głębokie znaczenie.

Nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do modlitewnej lektury, bo przecież już niedługo premiera dziewiątego tomu: Listu do Galatów!

 

Autor: Thomas D. Stegman SJ; Wydawca: W drodze; Format: 16,5 x 21 cm; Oprawa: miękka ze skrzydełkami; Tłumaczenie: Eliza Litak; Liczba stron: 416; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-7906-415-1

O książce

Kilka lat temu znani i cenieni naukowcy ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęli pracę nad serią przeznaczoną dla wiernych XXI wieku. I to właśnie dzięki nim, a także determinacji ojców dominikanów i uprzejmości sponsorów Komentarz Katolicki do Pisma Świętego doczekał się wydania w języku polskim. – Zdając sobie sprawę z ogromnej wartości i przydatności tych publikacji, zdecydowaliśmy się skorzystać z tego dorobku i udostępnić ich przekłady polskiemu czytelnikowi. Seria jest odpowiedzią na potrzeby świeckich i duchownych chcących dogłębnie studiować Biblię w sposób integrujący Pismo Święte z doktryną Kościoła, kultem i życiem codziennym. Słowem, to połączenie rzetelnej wiedzy naukowej na temat Biblii i żywej wiary – mówi Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa W drodze. I dodaje – Unikalność serii stanowi fakt, że każde zdanie Nowego Testamentu zaczerpnięte zostaje z przekładu wykorzystywanego w liturgii Kościoła i omówione z kilku perspektyw.

Autorzy wykorzystali osiągnięcia egzegetów, ale nie przytłaczają czytelnika fachowymi terminami. Przedstawiają pewne i pomocne wnioski do interpretacji tekstu. Każdy tom powstał w oparciu o wyniki współczesnych badań biblijnych oraz bogaty skarbiec tradycji Kościoła. Dzięki dwukolorowemu składowi tekstu wyszczególnione zostały: tło biblijne oraz kontekst historyczny tekstu i wydarzeń, odesłanie do źródeł pisanych, sekcja egzegetyczna i poświęcona przemyśleniu Słowa, lista materiałów poszerzających komentarz, tekst Pisma Świętego, odsyłacze, słownik, indeks tematów duszpasterskich oraz artykułów uzupełniających. Oryginalny format i funkcjonalna oprawa zapewnią czytelnikom najwyższy komfort korzystania z Komentarza Katolickiego do Pisma Świętego.

„Seria «Katolicki komentarz do Pisma Świętego» (Catholic Commentary on Sacred Scripture) powstała, by pomóc w posłudze Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła. Od czasów Soboru Watykańskiego II wśród katolików narasta głód dogłębnego badania Pisma, w sposób odsłaniający jego związki z liturgią, ewangelizacją, katechezą, teologią oraz życiem osobistym i wspólnotowym. Seria ta odpowiada na to pragnienie, dostarczając przystępne, a zarazem treściwe komentarze do każdej księgi Nowego Testamentu, opierając się zarówno na najlepszych współczesnych badaniach biblijnych, jak i bogatym skarbcu tradycji Kościoła”.

O autorze

Thomas D. Stegman SJ – urodzony w 1963 r. – jezuita, profesor i dziekan School of Theology and Ministry w Boston College. Wychował się w Holdrege w stanie Nebraska (USA). Jest absolwentem seminarium im. Karola Boromeusza w Filadelfii i Weston Jesuit School of Theology. Ukończył studia magisterskie na Marquette University w Milwaukee. Tytuł doktora uzyskał w 2003 roku na studiach nad Nowym Testamentem na Emory University w Atlancie (Georgia) pod kierunkiem dr. Luke’a Timothy’ego Johnsona.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Monika Pławecka OSU

Monika Pławecka OSU na Liturgia.pl

Urodzona w 1995., Urszulanka Unii Rzymskiej, obecnie studentka teologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na co dzień pasjonatka górskich wędrówek, dysput filozoficznych i teologii fundamentalnej.