Słowo pisane, które pulsuje żywym rytmem dobrej homilii – „Niedzielnik” o. A. Szustaka

Książki, które trafiają do biblioteczki w mojej klasztornej celi, dzielę zasadniczo na dwie grupy – te, które zachwycają od pierwszego kontaktu oraz te z którymi musiałem się nieco dłużej zaprzyjaźniać. Pisząc te słowa patrzę na tytuły z jakimi połączyła mnie pewna alchemia, czy może miłość od pierwszego dotyku. Spoglądam na grzbiety tomów, które czekały na to aż do nich dojrzeję, a może po prostu na właściwy dla nich czas?

Widzę też Niedzielnik o. Adama Szustaka, usytuowany na blacie biurka, tuż obok klawiatury komputera. Książka ta leży i kusi dziwnym błękitem swojej okładki – prowokuje wręcz, żeby wziąć ją do ręki i czytać.

Zacznę od tego, co zewnętrzne. Twarda oprawa Niedzielnika, dobór kolorów, czcionek, a nawet tekstura samego papieru zachęcają do lektury… zapewne wielokrotnej, skoro tuż przed spisem treści znajdujemy kalendarz liturgiczny na lata 2021-2030. Ten mały szczegół odczytałem jako zaproszenie, itinerarium na podróż po 34 niedzielach roku liturgicznego.

W swojej nowej książce o. Adam zabiera nas na wędrówką w głębokość Słowa. Każdy rozdział rozpoczyna od czytań na określoną niedzielę cyklu liturgicznego, po których następują rozważania różniące się między sobą tak tonem jak i objętością. Choć jest to słowo pisane, pulsuje ono jednak żywym rytmem dobrej niedzielnej homilii, która karmi umysł, budzi ducha i siłą osobistego świadectwa zaprasza do autentycznego życia Ewangelią.

Kiedy po raz pierwszy wziąłem do ręki Niedzielnik o. Szustaka, uznałem, że jest to książka jakich wiele na rynku. Zgrabnie wydana, wpisująca się designem okładki w dobrze nam znaną estetykę minimalizmu: nie spodziewałem się że zaskoczy mnie czymś nowym. Jednakże po kilku losowo przeczytanych rozdziałach zmieniłem zdanie. Niedzielnik jest niezwykły i podobnie jak niektórzy ludzie, najnowsza pozycja o. Adama zyskuje przy bliższym poznaniu.

Książka ta odsłania bowiem swoją bogatą treść w prostocie niewymuszonej elegancji. Polecam ją każdemu, kto chce by Słowo przebywało w nim czy w niej z całym swoim bogactwem (por. Kol 3, 12-16). Zasmakują w niej ci, którzy czują się już nieco przytłumieni dużymi dawkami „moraliny” serwowanej zbyt często z naszych ambon. Po Niedzielnik sięgną także (daj Boże) ci, którzy szukają inspiracji aby swój udział w głoszeniu Słowa uczynić pełniejszym. Ja sam zamierzam to robić regularnie.

Tomasz Albrecht OP

O książce

„Niedzielnik B” to zbiór komentarzy Adama Szustaka OP do niedzielnych czytań na rok B. Książka powstała na podstawie homilii wygłoszonych w ramach cotygodniowej serii internetowej („CNN – Słowo na niedzielę”) publikowanej na youtube’owym kanale „Langusta na palmie”. Oprócz oryginalnych interpretacji poszczególnych fragmentów Biblii zawiera ona także konkretne wskazówki, jak usłyszane Słowo przełożyć na życie codzienne.

„Książka, którą trzymasz w ręku, to zbiór komentarzy do niedzielnych czytań na rok B. W większości są to spisane homilie, które wygłosiłem w ramach internetowej serii „CNN” („Słowo na niedzielę”) publikowanej na youtube’owym kanale „Langusta na palmie”. Nagrywałem je wszędzie tam, gdzie aktualnie przebywałem: w podróży, na rekolekcjach czy na wakacjach, więc są to kazania z najróżniejszych miejsc świata”.

O autorze

Adam Szustak OP – urodzony w 1978 roku. W przeszłości duszpasterz „Beczki” w Krakowie. Obecnie wędrowny kaznodzieja. Swoje konferencje i rekolekcje głosi w kościołach i on-line – m.in. na autorskiej stronie LangustaNaPalmie.pl. Wydaje także książki i płyty z rekolekcjami. Ze Słowem Bożym dociera do najdalszych zakątków świata.

Konkurs z nagrodami

Polub nas na Facebooku – obserwujący naszą stronę będą mogli wygrać egzemplarz książki „Niedzielnik B”. Szczegółowe informacje o konkursie znajdziecie w poście konkursowym, tam też będzie trzeba zamieścić odpowiedź, aby wziąć udział w konkursie.

Zobacz także