Spotkanie z inną rzeczywistością wiary – recenzja „Eucharystii i jedności” Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego

Co najmniej raz w tygodniu jesteśmy na Eucharystii. Zdaje się ona być dla nas czymś powszednim, zwyczajnym. Istnieje więc ryzyko, że wpadniemy w rutynę i Msza święta stanie się dla mnie czymś pustym – zbiorem gestów i słów, które znamy i powtarzamy z przyzwyczajenia.

Dlatego warto czasem sięgnąć po książkę taką jak „Eucharystia i jedność” bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, by zachwycić się od nowa jakimś aspektem Najświętszej Ofiary.

Pierwsza – jedność

Książkę można podzielić na dwie części: pierwsze dwa rozdziały traktują o jedności w historii zbawienia –mówią o tym, jak wyglądała jedność idealna, jaka była między Adamem i Ewą, o tym jak uległa zniszczeniu wskutek grzechu pierworodnego (rozdział I), oraz jak przez Chrystusa dokonało się zbawcze dzieło pojednania  (rozdział II).

W drugiej części książki znajdują się rozważania na temat tego, jakie znaczenie dla jedności ludzkiej ma celebrowanie Eucharystii (rozdział IV), jak jedność przedstawiana jest w modlitwach eucharystycznych (rozdział III), oraz jak w poszczególnych znakach i gestach Mszy świętej odnaleźć wezwanie do jedności (rozdziała V).

W modlitwach eucharystycznych

Szczególnie ciekawym dla mnie rozdziałem była analiza modlitw eucharystycznych w kontekście tematyki jedności (I – V ME oraz I i II ME o tajemnicy pojednania). Celem zaciekawienia czytelnika i zachęcenia do sięgnięcia po książkę, warto wskazać, choć w części, jak bp Kiernikowski omówił drugą modlitwę eucharystyczną, z którą mamy do czynienia najczęściej w czasie niedzielnej Eucharystii.

Warto zauważyć, że prefacja tej modlitwy eucharystycznej wprost wskazuje na dzieło Boga, jakiego dokonał Chrystus (On spełniając Twoją wolę, nabył dla Ciebie lud święty, gdy wyciągnął swoje ręce na krzyżu, aby śmierć pokonać i objawić moc zmartwych­­­­­wstania). Owocem spełnienia woli Ojca jest nabycie ludu świętego, jednego zgromadzenia ludzi – usunięcie rozproszonych przez grzech jednostek i zjednoczenie ich w jedną społeczność. Usunięcie z postawy człowieka myślenia tylko o sobie oraz próbowania jednoczenia innych wokół swoich przekonań, a w zamian tego postawienie za wzór Chrystusa, który wydał siebie by zjednoczyć ludzi według woli Boga – to jest nowa jakość życia, jaką można odkryć dzięki II Modlitwie Eucharystycznej – życie nie dla siebie, życie, które polega na wydawaniu siebie dla innych. Wszystko to będzie dla nas możliwe, gdy będziemy pamiętać, że z drugim człowiekiem jesteśmy członkami świętego ludu.

Na każdym etapie

„Eucharystia i jedność” jest warta polecenia, bez względu na to na jakim etapie wiary się znajdujemy. Może być czytana jako ugruntowanie i przypomnienie sobie pewnych prawd i zagadnień, jako źródło do ponownych przemyśleń lub jako nauka czegoś zupełnie nowego.

Autor: bp. Zbigniew Kiernikowski; Wydawca: Bernardinum; Format: 12,5 x 19,5 cm; Oprawa: miękka; Liczba stron: 416; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-8127-612-2

O książce

Nowe wydanie książki, której treść koncentruje się wokół życiodajnej dynamiki Eucharystii urzeczywistniającej jedność. Autor podkreśla ten wymiar celebrowania w liturgii misterium paschalnego Jezusa Chrystusa, jakim jest wyzwolenie człowieka z jego zamykającej go w sobie wewnętrznej niewoli i uzdolnienie go do życia eucharystycznego, tzn. do czynienia daru z siebie i bycia w komunii z innymi. Przeżywana dzięki temu jedność w Ciele Chrystusa, jakim jest Kościół, staje się dla świata znakiem i odpowiedzią na jego niepokój i niepewność wobec rzeczywistości przemijania i śmierci. Ci, którzy żyją Eucharystią, świadczą o jej mocy, która pokonuje każde rozdzielenie, a umieranie przemienia w doświadczenie życia.

Dla właściwego przedstawienia jednoczącej roli Eucharystii Autor biblista odnosi się do pierwotnego zamysłu Boga wobec człowieka oraz do faktu zniekształcenia tego zamysłu przez grzech i do konsekwencji tego faktu. Przybliża też sposób przekazywania przez Kościół tajemnicy Eucharystii w starożytnych tekstach liturgicznych oraz pomaga odkryć dynamikę języka znaków komunikujących tajemnicę, tak aby stawała się ona obecna w całym życiu chrześcijanina, niezależnie od jego stanu i powołania.

Napisana w sposób syntetyczny i językiem możliwie dostępnym dla szerokiego grona odbiorców, bazująca na rzetelnym studium i głębokim doświadczeniu Autora publikacja może stać się pomocą dla pogłębienia tajemnicy Eucharystii i tym samym pełniejszego jej przeżywania zarówno dla kapłanów, jak i dla świeckich. Jej lektura może stać się także zachętą do tego, „aby wierzący dali się porwać przez fascynujący głód tej tajemnicy oraz doświadczyli kosztowania jej i sycenia się nią”, tzn. by przeżywali to, co ona oznacza: dziękczynienie i chwalenie Boga za moc wydawania siebie.

O autorze

Bp Zbigniew Kiernikowski – polski duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, biskup diecezjalny siedlecki w latach 2002–2014, delegat apostolski ds. obrządku bizantyńsko-słowiańskiego w latach 2007–2014, biskup diecezjalny legnicki od 2014

Zobacz także