Wokół Sakramentarza tynieckiego (5) 29 września 2017 Nie miałem ostatnio czasu ani głowy żeby dodawać nowe wpisy. Trochę to nadrabiając, dzisiaj zamieszczam jeden krótki wpis dotyczący Sakramentarza tynieckiego. Natknąłem się bowiem niedawno na nową zagadkę związaną z naszym sakramentarzem. ...
O parafialnych perypetiach z Kanonem Rzymskim raz jeszcze 19 września 2016 Wczoraj celebrowałem niedzielną Eucharystię w mariańskiej parafii. Często w niedzielę stosuję Kanon Rzymski i tak też postanowiłem zrobić wczoraj, tym bardziej, że intencja Mszy świętej była za osoby żyjące, a w Kanonie jest możliwość wymienienia ich imion w ramach Memento za żyjących. Ministrantami byli chłopcy w wieku gimnazjalnym.
O św. Grzegorzu Wielkim i liturgii 3 września 2016 Przez ponad trzy miesiące nie dodawałem nowych wpisów na blogu. Ta przerwa nie była zamierzona, to po prostu tak wyszło, cały czas byłem czymś zaabsorbowany i nie miałem głowy do bloga. Teraz wracam do bardziej systematycznego dodawania nowych wpisów.
Kanon w parafii – pozytywne doświadczenie 3 maja 2015 W niedziele chodzimy z całym naszym seminarium do kościoła parafialnego na Bazylianówce na godzinę 9.30. Dziś, ażeby wypełniło się Pismo, los padł na Macieja żeby przewodniczył Mszy świętej. Uznałem za stosowne wziąć Kanon rzymski. Przed Mszą świętą zapytałem parafialną służbę liturgiczną kto będzie dzwonił i zacząłem tłumaczyć kiedy należy zadzwonić w czasie...
Kanon Rzymski w reformie liturgicznej – o. Botte 11 listopada 2013 Wczoraj zamieściłem na blogu fragment "Memorandum" z 1966 r. dotyczący Kanonu Rzymskiego w reformie liturgicznej. Dziś jako uzupełnienie w tej samej kwestii głos o. Bernarda Botte'a OSB z jego wspomnień opublikowanych w 1973 r.
Kanon Rzymski w reformie liturgicznej – dokument 10 listopada 2013 Chciałem w tym wpisie zaprezentować fragment pewnego dokumentu z 24 maja 1966 r., który dotyczy kwestii Kanonu Rzymskiego w posoborowej reformie liturgii. Późną wiosną 1966 r.
Jeszcze na temat Anioła z Kanonu rzymskiego 10 marca 2013 Przygotowywałem wczoraj pewną katechezę w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego i po raz pierwszy zwróciłem uwagę na ingerencję Kongregacji Nauki Wiary w punkt 335 Katechizmu, mówiący o łączności z aniołami w liturgii. Ingerencja dotyczy Kanonu rzymskiego. Punkt 335 Katechizmu brzmi tak (pogrubieniem zaznaczam słowa skreślone przez Kongregację):
Mała świąteczna przygoda z Kanonem Rzymskim 28 grudnia 2012 Na święta miałem możliwość pojechać do Rodziny, w świętego Szczepana zostałem w miejscowym kościele parafialnym poproszony o przewodniczenie Mszy świętej (w koncelebrze był jeden z księzy miejscowych), postanowiłem - jak zwykle w niedziele i święta - wziąć Kanon Rzymski.