Sakramentarz tyniecki (12): Msze wspólne o świętych i wotywne 30 grudnia 2015 Po mszach własnych o świętych zaczynają się msze wspólne oraz wotywne. Dzisiejszy wpis dotyczy mszy wspólnych oraz pierwszej części mszy wotywnych. Jest to materiał na stronach 293-320 i 359-364 Sakramentarza tynieckiego. W tej części księgi porządek jest następujący: str. 293-302: msze wspólne o świętych (cz. 1)
Sakramentarz tyniecki (10): Msze o świętych w październiku, listopadzie i grudniu 28 listopada 2015 W tym wpisie dokończenie Sanctorale z okresu po Pięćdziesiątnicy, czyli Msze o świętych od października do grudnia, podane na stronach 261-293 Sakramentarza tynieckiego.
Sakramentarz tyniecki (8): Msze o świętych w czerwcu i lipcu 9 listopada 2015 Po oktawie Pięćdziesiątnicy w Sakramentarzu tynieckim jest blok formularzy Mszy własnych o świętych (Sanctorale). Ponieważ jest tego dużo, w tym wpisie ograniczam się do materiału ze stron 192-217, czyli do Mszy z czerwca i lipca. Ciąg dalszy Sanctorale we wpisach następnych.
Sakramentarz tyniecki (7): Od Niedzieli Wielkanocnej do oktawy Pięćdziesiątnicy 3 listopada 2015 W tym wpisie omawiam materiał obejmujący okres od Niedzieli Wielkanocnej do oktawy Pięćdziesiątnicy, czyli strony 146-191 Sakramentarza tynieckiego.
Rytuał chrztu i jego symbolika 23 kwietnia 2011 Inicjacja do życia Bożego dokonuje się przez sakrament. Trzeba uważać, żeby tego słowa nie rozumieć czysto katechetycznie. Kiedy Ojcowie mówili o „inicjacji” czy „wtajemniczeniu”, mieli na myśli same sakramenty, przez które następuje wtajemniczenie w życie chrześcijańskie.
Komentarz na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 22 kwietnia 2011 Wiadomość, jaką Maria Magdalena przyniosła dwom uczniom: Piotrowi i Janowi, musiała wzbudzić w ich sercach niepokój. Co to znaczy, że Grób jest pusty? Dlaczego jest pusty? Co się stało z ciałem Mistrza? Nie zastanawiając się długo nad tymi pytaniami, Piotr i Jan pospiesznie udali się do Grobu.
Wielka Sobota – usta 21 kwietnia 2011 Naszymi ustami możemy podawać plotkę lub pocałunek, słowa miłości lub zdrady. Wczoraj Judasz zdradził Jezusa pocałunkiem, dziś kładziemy palec na usta, wstrząśnięci tym, do czego zdolny jest człowiek. Tylko ludzie są zdolni do mowy i do pocałunku.
Wielki Piątek – twarze 21 kwietnia 2011 Co mówią nasze twarze? Nawet jeśli nie potrafimy mówić, jeśli nie znamy jakiegoś obcego języka, samą mimiką naszej twarzy potrafimy wyrazić to, co najważniejsze. W niektórych kulturach twarz uważano za najbardziej nagie i odsłonięte miejsce...
Paschalna interpretacja VI czytania Wigilii Paschalnej (Ba 3, 9-15. 32-4,4) 21 kwietnia 2011 „Bądź posłuszny, Izraelu, przykazaniom życiodajnym, nakłoń ucha, by poznać mądrość. Cóż się to stało, Izraelu, że jesteś w kraju nieprzyjaciół, wynędzniały w ziemi obcej, uważany za nieczystego na równi z umarłymi, zaliczony do tych, co schodzą do Szeolu?”
Nasze Zmartwychwstanie 21 kwietnia 2011 Kiedy święty Paweł pisze o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, dodaje, że powstał z martwych „jako pierwszy z ludzi”. Oznacza to, że za Chrystusem pójdą również inni. Dzisiejsze święto Zmartwychwstania jest dla nas wszystkich ważną propozycją.
Łamiemy chleb i Pana poznajemy 21 kwietnia 2011 Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu
Na Ukrzyżowanie Pańskie (poezja wczesnochrześcijańska) 21 kwietnia 2011 Na krzyżu cierpiał pragnienie, niczym człowiek śmiertelny, Ów, który stworzył Ocean, bezbrzeżny i wody pełny...