„Teofil” – czyli bracia dominikanie (i nie tylko) o tym, czym jest tożsamość

„Bądź sobą!” – ta fraza stale jest powtarzana w środkach masowego przekazu. Często usłyszeć ją można z ust bliskich, przyjaciół i rodziny. Co to właściwie oznacza? Czy możemy nie być sobą? To i inne pytania zadaje nowy numer pisma dominikańskich braci studentów „Teofil”.

W potocznym rozumieniu ten slogan już stanowi zachętę do wejrzenia w siebie, odkrycia, kim jesteśmy lub kim chcielibyśmy być tak naprawdę. W naszych czasach pytanie o tożsamość staje się coraz ważniejsze. Można wybrać wykształcenie, zawód, religię, możemy również zmieniać nasz wygląd, a nawet imię i nazwisko. Słowem – człowiek projektuje dziś sam siebie. Odchodzi się nawet od ograniczeń kulturowych, bo któż lepiej wie jak są one względne, jeśli nie człowiek XXI wieku? Szeroki dostęp do informacji sprawia niejako, że tożsamość wydaje się być przedmiotem wyboru.

Kim jestem?

W najnowszym numerze Teofila nikt nie proponuje konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Autorzy raczej zapraszają do refleksji nad nim i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Tylko sam czytelnik może odbyć podróż w głąb siebie. Czy wróci z tej lektury-podróży taki sam? Zagadka tożsamości jest jednym z najstarszych problemów filozofii. Nie tylko tożsamość człowieka jest problemem, ale tożsamość w ogóle. Nie chodzi więc wyłącznie o pytanie o to, kim jestem, ani nawet nie o to, czym jest świat. Pytanie o tożsamość, stawiane na coraz głębszych poziomach, wiedzie nas wprost do sedna filozoficznej refleksji – co to w ogóle znaczy „być”?

Wbrew pozorom, takie dyskusje nie są oderwane od codziennej rzeczywistości. W końcu sobą – człowiekiem, kobietą, mężem, Polakiem, duchownym itp. – jestem codziennie. Tożsamość jest tym, czym żyjemy. Oprócz filozofii, Teofil oferuje również szeroką gammę tekstów psychologicznych, socjologicznych, historycznych i teologicznych. Naświetlenie tego związku filozofii z innymi dziedzinami i z samym życiem jest celem nowego numeru.

Profesorowie Jacek Wojtysiak i Marek Drwięga w wywiadzie przedstawiają różne koncepcje filozoficzne na temat bytu, tożsamości i człowieka. Tomasz Kucharski OP przedstawia klasyczne ujęcie człowieka i bytu, a dr Adriana Warmbier zagląda za zasłonę transhumanizmu. Dla przeciwwagi dr Dominik Jarczewski OP pyta kim jest człowiek postmoderny, a Paweł Jamróz OP w czytelnym skrócie prezentuje na ogół niezrozumiałego Heideggera i jego koncepcję „bycia”.

Kolejne teksty, tym razem z dziedziny psychologii przyglądają się teoriom Freuda, a w sposób bardziej praktyczny, Marek Rosłoń SJ, jako psychoterapeuta wskazuje na to, co kształtuje ludzką tożsamość. Z pomocą przychodzi tekst dr Marty Soniewieckiej o współczesnej kulturze autentyczności, gdzie każdy powinien być sobą (czy aby na pewno?).

Nie można również było pominąć aktualnych zagadnień imigrantów, Unii Europejskiej, czy zagrażającego wciąż Brexitu. Jak te rzeczy kształtują ludzką tożsamości na poziomie mikro i makro? Myśleniu o teraźniejszości i przyszłości pomaga kontrast z przeszłością, taką rolę ma  chociażby artykuł o tożsamości Polaków u progu niepodległości, autorstwa profesora Tomasza Gąsowskiego.

Nowy Teofil jest zbiorem tekstów, które choć często różne i wzajemnie ze sobą polemizujące mogą podprowadzić pod konkretną drogę. Co czytelnik z nich wyciągnie, może okazać się w każdym, pojedynczym przypadku inne, tak jak my sami różni jesteśmy… choć mimo to, tacy podobni.

Czasopismo jest dostępne w bieżącej sprzedaży w naszym sklepie internetowym – także jako ebook.

Zobacz także