Triduum Paschalne – jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii zrównuje się z czasem, w którym mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Czas liturgii utożsamia się z czasem męki. Miejsce celebry staje się przestrzenią drogi krzyżowej. To jedyny czas, w którym chrześcijanie mogą – godzina po godzinie – wstępować w ślady Jezusa, postępować tuż za Nim. Do tego z resztą jesteśmy powołani. Chrystus przecież cierpiał za nas i zostawił nam wzór, abyśmy szli za Nim Jego śladami (por. 1 P 2,21). Triduum to czas, w którym znaki, symbole i sakramenty przeplatają się i tworzą naszą więź z paschą Pana. Znaki ją obrazują (na przykład Mandatum), symbole wprowadzają (krzyż), sakramenty urzeczywistniają (Eucharystia, chrzest).
Chrystus Umęczony  |  Chrystus Pogrzebany  |  Chrystus Zmartwychwstały

Chrystus Pogrzebany

Marcin L. Morawski
To słowa z mszy Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku. Dzień ustanowienia Eucharystii, dzień szczególnie skupiony na Ciele Pańskim: konsekracja chleba w czasie Mszy, przeniesienie Ciała Pańskiego do ciemnicy, adoracja. Śpiew hymnu Tomasza z Akwinu: Sław, języku, tajemnicę chwalebnego Ciała więcej »

Wojciech Dudzik OP
Na początku trzeba sobie szczerze powiedzieć o zderzeniu ideału z rzeczywistością. Ideałem jest cisza, skupienie, czas na modlitwę i przeżycie. Rzeczywistością jest w tym miejscu zmęczenie, pośpiech, stres i paraliżujące poczucie nieumiejętności przeżycia. Tak mniej więcej próbuję opisać sobie moje dotychczasowe doświadczenie Wielkiej Soboty więcej »

Aleksandra Brandys
Świat zamilkł wobec śmierci. Wielka Sobota, czas od piątkowego wieczora do świtu w niedzielę jest czasem przejmującej ciszy. Starożytna Homilia na Świętą i Wielką Sobotę chyba najdoskonalej oddaje nastrój i sens tego dnia. Ukryty sens – bo na naszej ziemskiej powierzchni sens znika. Musimy to zauważyć, bo jeśli nie, to nie zrozumiemy Wielkiej Soboty więcej »

s. Zofia Kuska RM
Chyba każdy z nas ma jakieś pasje. Może nią być nasza praca, hobby, zainteresowania. Jest to coś, w czym stajemy się zupełnie sobą, coś, co pochłania nas bezgranicznie, daje radość i szczęście… Coś, co nawet wówczas, gdy wymaga od nas niebagatelnego wysiłku, przynosi spełnienie… więcej »

Monika Musioł
Wskazanie w dziele prerafaelity wątków związanych z symboliką Wielkiej Soboty wydaje się być zadaniem trudniejszym niż śledzenie nawiązań wielkopiątkowych. Jest tak w istocie, jednak udało mi się wytropić parę motywów, którym chciałabym się bliżej przyjrzeć więcej »

Benedyktyni i dominikanie
Nagrania zawierają poszczególne elementy Liturgii Godzin Wielkiego Piątku (Inwitatorium, Antyfony, Responsoria, Czytania, Hymny, Błogosławmy Panu, Kantyk Zachariasza, Godzien jesteś), przygotowane przez benedyktynów tynieckich oraz Lamentacje z Wielkiego Piątku i Soboty śpiewane przez dominikanów więcej »

Aktualne wpisy blogowe

Propozycje doboru śpiewów

Propozycje modlitw wiernych

Triduum Paschalne


Michał Pac OP
Gdy świętujemy, podkreślamy to przez lepsze jedzenie, biały obrus, bardziej uroczyste ubranie i symbole związane z danym świętem. Z największą liczbą gestów i symboli spotykamy się przy wydarzeniach najważniejszych w naszym życiu: narodzinach, zaślubinach i śmierci więcej »


T. Grabowski OP, K. Porosło
Zapraszamy do wysłuchania nagrań katechez o Triduum Paschalnym, wygłoszonych przez Tomasza Grabowskiego OP i kl. Krzysztofa Porosło w dniach 29–31 marca 2012 r. w klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie. Katechezy dotyczą liturgii Triduum oraz wtajemniczenia w sakramenty paschalne więcej »


Dawid Kusz OP
W Wielki Czwartek wieczorem zaczyna się okres Triduum Paschalnego, najkrótszy, ale zarazem najważniejszy okres liturgiczny, który cały jest nieustającą liturgią. Dlatego Eucharystia ta nie kończy się rozesłaniem – liturgia trwa nadal więcej »


Błażej Matusiak OP
Fakty są proste: w połowie IV wieku biskup Jerozolimy Cyryl wygłosił katechezy chrzcielne, które zostały spisane i dotarły do naszych czasów. Cyryl najpierw przygotowywał katechumenów do chrztu, wykładając zasady wiary i życia chrześcijańskiego, a po chrzcie objaśniał obrzędy więcej »


Przypominamy


Wojciech Surówka OP
Nie potrafimy rozmawiać o doświadczeniu cierpienia, a jeżeli nam się udaje, to świadczy to o tym, że cierpienie nie jest jeszcze tak wielkie. Ogromne cierpienie odbiera nam mowę. Jest to doświadczenie, które towarzyszy człowiekowi od zawsze więcej »


Grzegorz Recelj S. OCist
Tak zwana msza darów poprzednio poświęconych (Missa praesanctificatorum) według obrządku rzymskokatolickiego tylko raz w roku się odbywa, mianowicie w Wielki Piątek. Nie ma w tej „mszy” przeistoczenia chleba w Najśw. Ciało i wina w Najśw. Krew Pana Jezusa więcej »


Roman Bielecki OP
Gdy mówimy o Bożym Grobie, czy inaczej o złożeniu krzyża, mamy na myśli liturgiczny obrzęd kończący misterium Wielkiego Piątku po to, by uczcić złożenie ciała Pana Jezusa do grobu. Oficjum koncentruje się wokół adoracji symbolu (miejsca, krzyża, obrazu) i Najświętszego Sakramentu więcej »


Michał Koza
Uczestnicząc w liturgii sprawowanej w zwyczajnej formie rytu rzymskiego, łatwo przeoczyć ten moment. W rubrykach dotyczących liturgii Wielkiego Czwartku przeczytać można: „Po chwili adoracji w ciszy, kapłan i posługujący przyklękają i powracają do zakrystii. Następnie obnaża się ołtarz i, jeśli to możliwe, wynosi się krzyże z kościoła”. więcej »


Mateusz Solarz

Możesz wpisać swoje imię i adres e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o nowościach:

    
'; ?>


Triduum Paschalne
Sławcie usta
Pieśni liturgii Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku.
Radosna Światłości
Pieśni liturgii Wigilii Paschalnej i wielkanocne.
Wielkanoc
Regnavit Dominus
Pieśni uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
Przez Twe Święte Zmartwychwstanie
Płyta z tradycyjnym śpiewem na Zmartwychwstanie
Chorał
Veni Lumen Cordium
Chorał gregoriański na Zesłanie Ducha Świętego.
In Assumptione BMV
Nowa płyta z wyjątkową muzyką liturgiczną


Serwis 2012: Chrystus Umęczony | Chrystus Pogrzebany | Chrystus Zmartwychwstały

Serwisy archiwalne: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

Copyright © 2012 Liturgia.pl. Redaktorzy: Małgorzata Gadomska, Michał Koza, Michał Wsiołkowski. Layout: Sylwester Witkowski.
Wydawca serwisu: Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, ul. Dominikańska 3/11, Kraków.