Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem: i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi (1 Kor 15, 3-8).
Chrystus Umęczony  |  Chrystus Pogrzebany  |  Chrystus Zmartwychwstały

Chrystus Pogrzebany

Peregryn z Opola, czyta Katarzyna Piwowarczyk
Przypatrzmy się, jak wyglądała męka Chrystusa. Zaprawdę była haniebna, długotrwała i niezasłużona! Męka Jego była niewątpliwie haniebna, bo pojmano Go jak zbójcę. Jezus został obity jak złoczyńca, wyśmiany jak szaleniec, wyniszczony jak trędowaty, ukrzyżowany jak zabójca. więcej »
Błażej Matusiak OP
Wtedy stało pod krzyżem tylko kilka kobiet. Przez wieki wokół krzyża zgromadził się nieprzebrany tłum, a w nim ci, którzy swoim talentem pomagają adorować, opłakiwać i rozważać. Wśród nich niemiecki kompozytor duńskiego pochodzenia, Dietrich Buxtehude, ze swym cyklem siedmiu krótkich kantat „Membra Jesu nostri”. więcej »
Tomasz Grabowski OP
Episkopat zadbał o to, by uroczystość Objawienia Pańskiego była dniem wolnym od pracy. Z pewnością była to próba, która miała służyć przywróceniu charakteru i rangi tej uroczystości. Może była to też próba sił pomiędzy katolikami a laickim państwem. Nie wiem, kto wygrał, ale z pewnością samo Objawienie nie weszło na podium świadomie przeżywanych świąt. więcej »
wywiad z Piotrem Świerszczyńskim OP
Skoro istnieją różne rodzaje otchłani, to czy którąś z nich możemy sobie wyobrazić jako fizyczną przestrzeń, tak jak mówi nam o tym List do Efezjan? A może to tylko ślad semickiego myślenia o konstrukcji świata? – o trudnej teologii zstąpienia do piekieł z bratem Piotrem Świerszczyńskim OP rozmawia Łukasz Serwiński. więcej »
Dominikanie
Nagrania zawierają formy, których można użyć w liturgii Godziny Czytań i Jutrzni Wielkiego Czwartku. Chociaż w brewiarzu rzymskim czterotomowym te godziny liturgiczne nie należą ściśle mówiąc jeszcze do liturgii Triduum Paschalnego, w tradycji przedsoborowej stanowiły one początek liturgii Ciemnych Jutrzni więcej »
Radio Józef
Liturgia Wielkiego Piątku jest niezwykle rozbudowana. Jej struktura opiera się na narracji ewangelicznej: rytuał pozwala przeżyć wraz z Chrystusem męki modlitwy w Ogrojcu, pojmania, sądu, ubiczowania, drogi krzyżowej. Adoracja relikwii Krzyża ma miejsce na Golgocie. Następnie następują długie modły i słuchanie Pisma w kaplicy Krzyż. Obrzędy kończą się czuwaniem w Anastasis. więcej »
Tomasz Grabowski OP
Dziewiętnasty rozdział Ewangelii Jana kończy się o wieczorze "dnia przygotowania" (piątek), dwudziesty rozpoczyna się w "pierwszy dzień po szabacie" (niedziela). Autor pominął sobotę, a przecież i tego dnia coś się dziać musiało: Jan zabrał Najświętszą Dziewicę do swojego domu. Apostołowie odnaleźli się nawzajem i spędzili ten dzień wszyscy lub prawie wszyscy razem. więcej »
Marcin Morawski
Gdybym mógł, spędzałbym Wielką Sobotę albo w klasztorze karmelitanek, albo w ogóle zagranicą. Dlaczego? Dlatego, że w tym kraju Wielka Sobota całkowicie zatraciła swój sens, powiedziałbym nawet, że jest bezczeszczona. Dzień, który powinien być dniem milczenia i smutku, i oczekiwania, stał się dniem niemal świątecznym. więcej »
Aleksandra Brandys
Świat zamilkł wobec śmierci. Wielka Sobota, czas od piątkowego wieczora do świtu w niedzielę jest czasem przejmującej ciszy. Starożytna Homilia na Świętą i Wielką Sobotę chyba najdoskonalej oddaje nastrój i sens tego dnia. Ukryty sens – bo na naszej ziemskiej powierzchni sens znika. Musimy to zauważyć, bo jeśli nie, to nie zrozumiemy Wielkiej Soboty. więcej »
Radio Józef
Liturgia wielkopiątkowa kończy się w Anastasis, odczytaniem fragmentu o zdjęciu z krzyża oraz czuwaniem. W sobotę późnym popołudniem w Martyrium przygotowuje się wigilie paschalne, w czasie których udziela się chrztu. Ochrzczeni zostają wraz z biskupem odprowadzeni do Anastasis. Odprawiane są dwie Msze: w Martyrium i Anastasis. więcej »


Aktualne wpisy blogowe

Propozycje doboru śpiewów

Multimedia


Tomasz Grabowski OP, Krzysztof Porosło
Ładowanie playera...


oprac. Mateusz Solarz
Ładowanie playera...


Liturgia.pl i Wydawnictwo św. Stanisława
Ładowanie playera...

Więcej ciekawych nagrań znajdziesz w serwisie Liturgia.pl oraz w podcastach - można je bezpłatnie zasubskrybować (będą się automatycznie ściągać na Twoje urządzenie), odnajdując nas w iTunes Store.


Triduum Paschalne


Ks. Wojciech Węgrzyniak
Nie ma piękniejszych dni w roku od tych, które tworzą Triduum Paschalne. Moc i głębię najważniejszych godzin można doświadczyć dzięki niepowtarzalnej liturgii. Zaskakujące jest jednak to, jak nazwy poszczególnych dni Triduum Sacrum ukazują wieloaspektowość Paschy. więcej »


Łukasz Wolański
Celebracje liturgiczne misteriów męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowią centrum całego roku liturgicznego. To do nich zmierzają i z nich wynikają wszystkie inne obchody liturgiczne. Z tego powodu sprawowanie liturgii kolejnych dni świętego Triduum Paschalnego powinno odbywać się w sposób, który jednoznacznie będzie podkreślał ich wyjątkowy charakter. więcej »


Dawid Gospodarek
W niniejszym tekście postaram się opisać krótko i subiektywnie (jeśli chodzi o ocenę i dobór opisywanych kwestii), co cechuje liturgię Triduum Paschalnego w tradycyjnym rycie rzymskim. więcej »


Michał Pac OP
Gdy świętujemy, podkreślamy to przez lepsze jedzenie, biały obrus, bardziej uroczyste ubranie i symbole związane z danym świętem. Z największą liczbą gestów i symboli spotykamy się przy wydarzeniach najważniejszych w naszym życiu: narodzinach, zaślubinach i śmierci. więcej »


T. Grabowski OP, K. Porosło
Zapraszamy do wysłuchania nagrań katechez o Triduum Paschalnym, wygłoszonych przez Tomasza Grabowskiego OP i kl. Krzysztofa Porosło w dniach 29–31 marca 2012 r. w klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie. Katechezy dotyczą liturgii Triduum oraz wtajemniczenia w sakramenty paschalne więcej »


Kongregacja Kultu Bożego
Obrzędy uroczystości paschalnej i całego Wielkiego Tygodnia, odnowione najpierw przez Piusa XII w latach 1951 i 1955, zostały przyjęte z radością przez wszystkie Kościoły obrządku rzymskiego Sobór Watykański II, zwłaszcza w swojej Konstytucji o świętej Liturgii bardziej wydobył na światło paschalne misterium Chrystusa i przypomniał, że z tego misterium czerpią swą moc wszystkie sakramenty i sakramentalia. więcej »


Serwis 2013: Chrystus Umęczony | Chrystus Pogrzebany | Chrystus Zmartwychwstały

Serwisy archiwalne: 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

Copyright © 2013 Liturgia.pl. Redaktorzy: Małgorzata Gadomska, Michał Koza, Łukasz Serwiński, współpraca Michał Wsiołkowski. Layout: Sylwester Witkowski.
Wydawca serwisu: Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, ul. Dominikańska 3/11, Kraków.