Chrystus Pogrzebany

Marek Kita
Od wczorajszego wieczoru trwa świętowanie najważniejszego momentu historii. Przeżywamy przejście naszego Pana z tego świata do Ojca. Bóg-Człowiek w swoim „ciele i krwi, duszy i Bóstwie” na nowo oddaje człowieka Bogu i przywraca nam godność królewskich dzieci. więcej »
Grzegorz Recelij S. OCist.
Tak zwana msza darów poprzednio poświęconych (Missa praesanctificatorum) według obrządku rzymskokatolickiego tylko raz w roku się odbywa, mianowicie w Wielki Piątek. Nie ma w tej „mszy” przeistoczenia chleba w Najśw. Ciało i wina w Najśw. Krew Pana Jezusa. więcej »
Maciej Kluczka
Czy można w jednej parafii, w tym samym kościele, odprawić więcej niż jedną liturgię wieczerzy Pańskiej (w Wielki Czwartek) i liturgię Męki Pańskiej (w Wielki Piątek)? W tym roku postanowiły tak zrobić niektóre parafie. Powód? Pandemia, która mocno ogranicza liczbę wiernych. więcej »
wywiad z Piotrem Świerszczyńskim
Skoro istnieją różne rodzaje otchłani, to czy którąś z nich możemy sobie wyobrazić jako fizyczną przestrzeń, tak jak mówi nam o tym List do Efezjan? A może to tylko ślad semickiego myślenia o konstrukcji świata? – o trudnej teologii zstąpienia do piekieł z Piotrem Świerszczyńskim rozmawia Łukasz Serwiński. więcej »
Błażej Matusiak OP
Wtedy stało pod krzyżem tylko kilka kobiet. Przez wieki wokół krzyża zgromadził się nieprzebrany tłum, a w nim ci, którzy swoim talentem pomagają adorować, opłakiwać i rozważać. Wśród nich niemiecki kompozytor duńskiego pochodzenia, Dietrich Buxtehude, ze swym cyklem siedmiu krótkich kantat „Membra Jesu nostri”. więcej »
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
Nagrania zawierają formy, których można użyć w liturgii Godziny Czytań i Jutrzni Wielkiego Czwartku. Chociaż w brewiarzu rzymskim czterotomowym te godziny liturgiczne nie należą ściśle mówiąc jeszcze do liturgii Triduum Paschalnego, w tradycji przedsoborowej stanowiły one początek liturgii Ciemnych Jutrzni więcej »
Dominikanie
Nagrania zawierają formy, których można użyć w liturgii Godziny Czytań i Jutrzni Wielkiego Czwartku. Chociaż w brewiarzu rzymskim czterotomowym te godziny liturgiczne nie należą ściśle mówiąc jeszcze do liturgii Triduum Paschalnego, w tradycji przedsoborowej stanowiły one początek liturgii Ciemnych Jutrzni więcej »
Radio Józef
Liturgia Wielkiego Piątku jest niezwykle rozbudowana. Jej struktura opiera się na narracji ewangelicznej: rytuał pozwala przeżyć wraz z Chrystusem męki modlitwy w Ogrojcu, pojmania, sądu, ubiczowania, drogi krzyżowej. Adoracja relikwii Krzyża ma miejsce na Golgocie. Następnie następują długie modły i słuchanie Pisma w kaplicy Krzyż. Obrzędy kończą się czuwaniem w Anastasis. więcej »
Tomasz Grabowski OP
Dziewiętnasty rozdział Ewangelii Jana kończy się o wieczorze "dnia przygotowania" (piątek), dwudziesty rozpoczyna się w "pierwszy dzień po szabacie" (niedziela). Autor pominął sobotę, a przecież i tego dnia coś się dziać musiało: Jan zabrał Najświętszą Dziewicę do swojego domu. Apostołowie odnaleźli się nawzajem i spędzili ten dzień wszyscy lub prawie wszyscy razem. więcej »
Krzysztof Pałys OP
Nawet jeśli dla ludzi jesteśmy kimś, na kogo patrzy się z pogardą, gdy doświadczamy osamotnienia, niezrozumienia i gdy mamy wrażenie, że nasze cierpienie jest nie do udźwignięcia i już nie wiadomo gdzie się schować – należy uciec pod Krzyż. Cierpiący Jezus nie chce naszej litości, ani postawy żałoby. więcej »
Tomasz Grabowski OP
Episkopat zadbał o to, by uroczystość Objawienia Pańskiego była dniem wolnym od pracy. Z pewnością była to próba, która miała służyć przywróceniu charakteru i rangi tej uroczystości. Może była to też próba sił pomiędzy katolikami a laickim państwem. Nie wiem, kto wygrał, ale z pewnością samo Objawienie nie weszło na podium świadomie przeżywanych świąt. więcej »
Wojciech Sznyk OP
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami głosów do 35 wybranych śpiewów na Wielki Piątek. Zastrzegamy, że są to jedynie pomoce do nauki, więc prosimy by przymknąć oko na różne niedociągnięcia. więcej »
Adam Szustak OP
To był koniec świata. Dosłownie. Wszystko, co znaliśmy do tej pory, przestało istnieć, wszystko czym byliśmy, skończyło się. Świat się skończył. W te Wielkie Trzy Dni świat się skończył, bo zabrakło w nim Boga. Dzisiaj zaś, w Wielką Sobotę, nastała wielka cisza. więcej »
Marcin Morawski
Gdybym mógł, spędzałbym Wielką Sobotę albo w klasztorze karmelitanek, albo w ogóle zagranicą. Dlaczego? Dlatego, że w tym kraju Wielka Sobota całkowicie zatraciła swój sens, powiedziałbym nawet, że jest bezczeszczona. Dzień, który powinien być dniem milczenia i smutku, i oczekiwania, stał się dniem niemal świątecznym. więcej »
Aleksandra Brandys
Świat zamilkł wobec śmierci. Wielka Sobota, czas od piątkowego wieczora do świtu w niedzielę jest czasem przejmującej ciszy. Starożytna Homilia na Świętą i Wielką Sobotę chyba najdoskonalej oddaje nastrój i sens tego dnia. Ukryty sens – bo na naszej ziemskiej powierzchni sens znika. Musimy to zauważyć, bo jeśli nie, to nie zrozumiemy Wielkiej Soboty. więcej »
Radio Józef
Liturgia wielkopiątkowa kończy się w Anastasis, odczytaniem fragmentu o zdjęciu z krzyża oraz czuwaniem. W sobotę późnym popołudniem w Martyrium przygotowuje się wigilie paschalne, w czasie których udziela się chrztu. Ochrzczeni zostają wraz z biskupem odprowadzeni do Anastasis. Odprawiane są dwie Msze: w Martyrium i Anastasis. więcej »


Aktualne wpisy blogowe

Propozycje doboru śpiewów

Multimedia


W. Sznyk OP, D. Zarychta OP, M. Kucharski dla Liturgia.pl
Ładowanie playera...


Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
Ładowanie playera...


o. Dominik Jurczak OP w rozmowie z Dominikiem Sakiem z Liturgia.pl
Ładowanie playera...


Dominikanie.pl
Ładowanie playera...

Więcej ciekawych nagrań znajdziesz w serwisie Liturgia.pl oraz w podcastach - można je bezpłatnie zasubskrybować (będą się automatycznie ściągać na Twoje urządzenie), odnajdując nas w iTunes Store.


Triduum Paschalne


ks. K. Porosło, ks. J. Bernacik
Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne i celebracja Triduum Paschalnego będą wyjątkowe. Treść tych świąt się nie zmienia! Chrystus naprawdę umarł dla naszego zbawienia i zmartwychwstał, pokonując grzech i śmierć! Zmienia się forma naszego uczestnictwa w tych wydarzeniach. więcej »


Dominik Jurczak OP
Wszyscy mamy świadomość, że żyjemy w sytuacji nadzwyczajnej, choć – pomimo dramatycznych informacji, jakie do nas docierają – wcale nie beznadziejnej. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei, co oznacza, że inteligentnie i z wiarą ma szukać rozwiązań w miejscu i w sytuacjach, w których Pan go postawił. Rzeczywiście, drugi raz z rzędu doświadczamy sytuacji praktycznego lockdownu. więcej »


Dominik Jurczak OP
Triduum Paschalne - jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii zrównuje się z czasem, w których mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Czas liturgii utożsamia się z czasem męki. Miejsce celebry staje się przestrzenią drogi krzyżowej. więcej »


Dominik Jurczak OP
Groby Pańskie, święconka czy procesja rezurekcyjna to polskie tradycje, których na próżno szukać w innych częściach świata – mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Teolog wskazuje, co nam może dać doświadczenie braku liturgicznych zwyczajów i radzi, jak bez nich dobrze przeżyć Święta. więcej »


Łukasz Miśko OP
„Czy i wy chcecie odejść? Triduum dla zmęczonych” – pod takim tytułem w kolejne dni Wielkiego Tygodnia ukazywać się będą rozważania prezesa Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, o. Łukasza Miśko. Nagrań można wysłuchać na antenie i na stronie internetowej Radia Kraków. więcej »


Tomasz Grabowski OP
Triduum Paschalne - jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii zrównuje się z czasem, w których mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Czas liturgii utożsamia się z czasem męki. Miejsce celebry staje się przestrzenią drogi krzyżowej. więcej »


Michał Pac OP
Gdy świętujemy, podkreślamy to przez lepsze jedzenie, biały obrus, bardziej uroczyste ubranie i symbole związane z danym świętem. Z największą liczbą gestów i symboli spotykamy się przy wydarzeniach najważniejszych w naszym życiu: narodzinach, zaślubinach i śmierci. więcej »


T. Grabowski OP, K. Porosło
Zapraszamy do wysłuchania nagrań katechez o Triduum Paschalnym, wygłoszonych przez Tomasza Grabowskiego OP i kl. Krzysztofa Porosło w dniach 29–31 marca 2012 r. w klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie. Katechezy dotyczą liturgii Triduum oraz wtajemniczenia w sakramenty paschalne więcej »


Ks. Wojciech Węgrzyniak
Nie ma piękniejszych dni w roku od tych, które tworzą Triduum Paschalne. Moc i głębię najważniejszych godzin można doświadczyć dzięki niepowtarzalnej liturgii. Zaskakujące jest jednak to, jak nazwy poszczególnych dni Triduum Sacrum ukazują wieloaspektowość Paschy. więcej »


Kongregacja Kultu Bożego
Obrzędy uroczystości paschalnej i całego Wielkiego Tygodnia, odnowione najpierw przez Piusa XII w latach 1951 i 1955, zostały przyjęte z radością przez wszystkie Kościoły obrządku rzymskiego Sobór Watykański II, zwłaszcza w swojej Konstytucji o świętej Liturgii bardziej wydobył na światło paschalne misterium Chrystusa i przypomniał, że z tego misterium czerpią swą moc wszystkie sakramenty i sakramentalia. więcej »


Dawid Gospodarek
W niniejszym tekście postaram się opisać krótko i subiektywnie (jeśli chodzi o ocenę i dobór opisywanych kwestii), co cechuje liturgię Triduum Paschalnego w tradycyjnym rycie rzymskim. więcej »


Łukasz Wolański
Celebracje liturgiczne misteriów męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowią centrum całego roku liturgicznego. To do nich zmierzają i z nich wynikają wszystkie inne obchody liturgiczne. Z tego powodu sprawowanie liturgii kolejnych dni świętego Triduum Paschalnego powinno odbywać się w sposób, który jednoznacznie będzie podkreślał ich wyjątkowy charakter. więcej »

Rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans 1% na Liturgia.pl Nagrania na Triduum Paschalne


Szczególnie polecamy
Alle psallite!
Pieśni pasyjne i paschalne wydane na jubileusz 800-lecia dominikanów.
Maranatha
Nowe i tradycyjne pieśni na Adwent, Boże Narodzenie i okres zwykły.
Triduum Paschalne
Sławcie usta
Pieśni liturgii Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku.
Radosna Światłości
Pieśni liturgii Wigilii Paschalnej i wielkanocne.
Nowości
Vinea mea
Singiel z nowymi kompozycjami Dawida Kusza OP na Wielki Tydzień. .
O dulcis, o pie
Najnowsza propozycja pasyjna Scholi Albertinum z Gliwic.