Chrystus Umęczony

Wojciech Sznyk OP
W serii wpisów chcemy umożliwić porównanie źródeł, które są podstawą polskiej wersji antyfon na obrzęd Mandatum, a zarazem zaproponować sposób ich wykonania. Zestawiamy zapis z Liber Usualis, transkrypcję wersji dominikańskiej, polski tekst antyfon z mszału oraz propozycję polskiej wersji bazującą na wszystkich powyższych. więcej »
Dominik Jurczak OP
Mandatum, czasami nazywany też pedilavium, to uroczysty obrzęd umywania nóg, który obecnie odbywa się raz w roku – w Wielki Czwartek. Cała wieczorna Liturgia tego dnia kieruje nasze myśli do Wieczernika, gdzie Jezus wraz z Apostołami spożył Wieczerzę Paschalną, ostatnią przed swą męką i śmiercią. więcej »
Stanisław Nowak OP
Niezwykły hymn Ubi caritas et amor, towarzyszący obmywaniu stóp dwunastu mężczyznom w czasie wielkoczwartkowej Liturgii Wieczerzy Pańskiej, podprowadza nas do największych tajemnic naszej wiary: wewnętrznego życia Trójcy Świętej oraz uniżenia Boga w Jezusie. więcej »
Wojciech Surówka OP
Nasze stopy dźwigają cały ciężar ciała. Dają nam możliwość przemieszczania się z miejsca na miejsce. Poprzez nie czujemy się związani z ziemią. Nabierają one szczególnego znaczenia, kiedy patrzymy na nasze życie jako na drogę więcej »
Tomasz Grabowski OP
Ojciec Święty Franciszek uznał za stosowne zmienić zapis w rubryce Mszału Rzymskiego. Poniżej pozwoliłem sobie wyrazić głębokie niezrozumienie dla wprowadzonej zmiany, przedstawiając cztery krytyczne uwagi wobec przedstawionego wyjaśnienia. więcej »
Wojciech Jastrzębski
Malarstwo jest obrazowaniem. Obraz mówi, tak jak słowa naszej mowy, czy tekstu. Zdarza się, że obraz ukazuje milcząco to, czego nie opiszą słowa. Natura obrazu jest taka, że „wszystko widać” lub „wszystko słychać”, wystarczy spojrzeć i usłyszeć, a obraz podaruje sens. więcej »
redakcja
Aby ułatwić przygotowanie tekstów Kanonu Rzymskiego do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, zamieszczamy gotowe, przykładowe opracowanie. Gdy nie dysponujemy tekstami Kanonu zgromadzonymi w jednym miejscu (III edycja Mszału Rzymskiego rozwiązuje już ten problem) dla koncelebransów, załączony dokument można wydrukować w formie książeczki. więcej »
Radio Józef
Wielki Czwartek jest jedynym dniem w roku, kiedy odprawiana jest Msza św. (oblatio) w kaplicy na Golgocie zwanej "Krzyż". Stamtąd, po posiłku, wszyscy wierni idą na Górę Oliwną do Eleona, gdzie do późnej nocy spędzają czas na modlitwie i słuchaniu Pisma, a następnie przechodzą na miejsce skąd, według tradycji, Chrystus wstąpił do nieba i dalej modlą się. więcej »
Artur Rychta OCD
Msza Wieczerzy Pańskiej jest wspomnieniem ostatniej wieczerzy, jaką Jezus spożył wraz ze swymi uczniami w przeddzień Jego męki i śmierci. Tego wieczoru biorąc do rąk chleb i wino przemienił je w swoje ciało i swoją krew, czyniąc z nich pokarm i napój, który ma nam towarzyszyć do końca świata. Ustanawiając w ten sposób sakrament Eucharystii, polecił apostołom, by w przyszłości czynili to na Jego pamiątkę. więcej »
Eliza Litak
Miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu od końca liturgii Wieczerzy Pańskiej do początku liturgii Męki Pańskiej, w Polsce powszechnie nazywane „ciemnicą”, to tzw. „ołtarz wystawienia”, miejsce adoracji i dziękczynienia Bogu za dar ustanowienia Eucharystii. więcej »
Wojciech Sznyk OP
Pieśni Wielkiego Czwartku są chyba najbardziej uniwersalnymi i korzystamy z nich cały rok, więc równie dobrze ten zestaw mógłby się nazywać „na Okres zwykły”. Tym bardziej mamy nadzieję, że udostępnione 26 śpiewów będzie użyteczne. więcej »
Bp Zbigniew Kiernikowski
Msza święta sprawowana przez biskupów w Wielki Czwartek rano w kościołach katedralnych jest ostatnią liturgią przed Triduum Paschalnym. Nie należy ona jeszcze do Triduum Paschalnego. Nazywana jest mszą krzyżma, gdyż podczas tej celebracji poświęca się krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Krzyżmo to jasny olej z oliwek, zmieszany z ciemnym balsamem. więcej »


Aktualne wpisy blogowe

Propozycje doboru śpiewów

Propozycja modlitwy wiernych

Multimedia


o. Dominik Jurczak OP w rozmowie z Dominikiem Sakiem z Liturgia.pl
Ładowanie playera...


o. Dominik Jurczak OP i o. Łukasz Miśko OP na dominikanie.pl (2020)
Ładowanie playera...


Tomasz Grabowski OP, Krzysztof Porosło
Ładowanie playera...


Więcej ciekawych nagrań znajdziesz w serwisie Liturgia.pl oraz w podcastach - można je bezpłatnie zasubskrybować (będą się automatycznie ściągać na Twoje urządzenie), odnajdując nas w iTunes Store.


Triduum Paschalne


ks. K. Porosło, ks. J. Bernacik
Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne i celebracja Triduum Paschalnego będą wyjątkowe. Treść tych świąt się nie zmienia! Chrystus naprawdę umarł dla naszego zbawienia i zmartwychwstał, pokonując grzech i śmierć! Zmienia się forma naszego uczestnictwa w tych wydarzeniach. więcej »


Dominik Jurczak OP
Wszyscy mamy świadomość, że żyjemy w sytuacji nadzwyczajnej, choć – pomimo dramatycznych informacji, jakie do nas docierają – wcale nie beznadziejnej. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei, co oznacza, że inteligentnie i z wiarą ma szukać rozwiązań w miejscu i w sytuacjach, w których Pan go postawił. Rzeczywiście, drugi raz z rzędu doświadczamy sytuacji praktycznego lockdownu. więcej »


Dominik Jurczak OP
Triduum Paschalne - jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii zrównuje się z czasem, w których mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Czas liturgii utożsamia się z czasem męki. Miejsce celebry staje się przestrzenią drogi krzyżowej. więcej »


Dominik Jurczak OP
Groby Pańskie, święconka czy procesja rezurekcyjna to polskie tradycje, których na próżno szukać w innych częściach świata – mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Teolog wskazuje, co nam może dać doświadczenie braku liturgicznych zwyczajów i radzi, jak bez nich dobrze przeżyć Święta. więcej »


Łukasz Miśko OP
„Czy i wy chcecie odejść? Triduum dla zmęczonych” – pod takim tytułem w kolejne dni Wielkiego Tygodnia ukazywać się będą rozważania prezesa Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, o. Łukasza Miśko. Nagrań można wysłuchać na antenie i na stronie internetowej Radia Kraków. więcej »


Tomasz Grabowski OP
Triduum Paschalne - jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii zrównuje się z czasem, w których mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Czas liturgii utożsamia się z czasem męki. Miejsce celebry staje się przestrzenią drogi krzyżowej. więcej »


Michał Pac OP
Gdy świętujemy, podkreślamy to przez lepsze jedzenie, biały obrus, bardziej uroczyste ubranie i symbole związane z danym świętem. Z największą liczbą gestów i symboli spotykamy się przy wydarzeniach najważniejszych w naszym życiu: narodzinach, zaślubinach i śmierci. więcej »


T. Grabowski OP, K. Porosło
Zapraszamy do wysłuchania nagrań katechez o Triduum Paschalnym, wygłoszonych przez Tomasza Grabowskiego OP i kl. Krzysztofa Porosło w dniach 29–31 marca 2012 r. w klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie. Katechezy dotyczą liturgii Triduum oraz wtajemniczenia w sakramenty paschalne więcej »


Ks. Wojciech Węgrzyniak
Nie ma piękniejszych dni w roku od tych, które tworzą Triduum Paschalne. Moc i głębię najważniejszych godzin można doświadczyć dzięki niepowtarzalnej liturgii. Zaskakujące jest jednak to, jak nazwy poszczególnych dni Triduum Sacrum ukazują wieloaspektowość Paschy. więcej »


Kongregacja Kultu Bożego
Obrzędy uroczystości paschalnej i całego Wielkiego Tygodnia, odnowione najpierw przez Piusa XII w latach 1951 i 1955, zostały przyjęte z radością przez wszystkie Kościoły obrządku rzymskiego Sobór Watykański II, zwłaszcza w swojej Konstytucji o świętej Liturgii bardziej wydobył na światło paschalne misterium Chrystusa i przypomniał, że z tego misterium czerpią swą moc wszystkie sakramenty i sakramentalia. więcej »


Dawid Gospodarek
W niniejszym tekście postaram się opisać krótko i subiektywnie (jeśli chodzi o ocenę i dobór opisywanych kwestii), co cechuje liturgię Triduum Paschalnego w tradycyjnym rycie rzymskim. więcej »


Łukasz Wolański
Celebracje liturgiczne misteriów męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowią centrum całego roku liturgicznego. To do nich zmierzają i z nich wynikają wszystkie inne obchody liturgiczne. Z tego powodu sprawowanie liturgii kolejnych dni świętego Triduum Paschalnego powinno odbywać się w sposób, który jednoznacznie będzie podkreślał ich wyjątkowy charakter. więcej »

Rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans 1% na Liturgia.pl Nagrania na Triduum Paschalne


Szczególnie polecamy
Alle psallite!
Pieśni pasyjne i paschalne wydane na jubileusz 800-lecia dominikanów.
Maranatha
Nowe i tradycyjne pieśni na Adwent, Boże Narodzenie i okres zwykły.
Triduum Paschalne
Sławcie usta
Pieśni liturgii Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku.
Radosna Światłości
Pieśni liturgii Wigilii Paschalnej i wielkanocne.
Nowości
Vinea mea
Singiel z nowymi kompozycjami Dawida Kusza OP na Wielki Tydzień. .
O dulcis, o pie
Najnowsza propozycja pasyjna Scholi Albertinum z Gliwic.