Zobacz ten artykuł na Liturgia.pl »

Itinerarium Egeriae - Oktawa Paschalna w Jerozolimie

W Niedzielę Zmartwychwstania (a także w dwa kolejne dni) liturgia rozpoczyna sięw Martyrium, a następnie wszyscy przechodzą do Anastasis. Przez całe osiem dni po porannym posiłku biskup, neofici, asceci (aputaktycy) i chętni wierni udają się na modlitwę do Eleona i Imbomon na Górze Oliwnej. Czytania liturgiczne prowadzą wiernych przez wszystkie wydarzenia po Zmartwychwstaniu.Oktawa Paschalna w Jerozolimie, Pamiętniki Egerii

https://www.liturgia.pl/zasoby/uploads/files/8770.mp3

Itinerarium Egeriae to pamiętnikowy zapis podróży IV-wiecznej pątniczki po świętych miejscach chrześcijaństwa. Tożsamość autorki tego dokumentu nie została ostatecznie ustalona. Tekst jest niepełny, brak w nim m.in. początku, który prawdopodobnie zawierał jej imię. Egerią nazywamy ją za listem Waleriusza z Vierzo, który o jej dziele wspomina. Tytuł pod jakim figuruje jej tekst w katalogu opactwa St. Martial, Itinerarium Egeriae abbatisse, określenia stosowane w stosunku do niej przez Waleriusza, jak również pewne rzeczy zawarte w samym tekście mogłyby sugerować, że miała jakiś związek z ruchem monastycznym. Z pewnością jednak nie była mniszką w ścisłym tego słowa znaczeniu. Wiele wskazuje na to, że pochodziła z hiszpańskiej Galicji lub południowej Galii.


W swojej podróży, odbywanej w latach 382-384, przewędrowała Palestynę, Egipt, Syrię i Azję Mniejszą, skrupulatnie opisując odwiedzane przez siebie miejsca. Prawie połowę Itinerarium stanowi opis zwyczajów liturgicznych obowiązujących w Jerozolimie, w tym również wielkopostnych oraz Wielkiego Tygodnia wraz z Triduum Paschalnym i Niedzielą Wielkanocną. Jakkolwiek Egeria nie jest wybitną pisarką, jej narracja jest momentami nieporadna i pełna powtórzeń, to braki te rekompensuje niezwykłą dokładnością opisu. Dzięki temu otrzymujemy wręcz coś w rodzaju reportażu opowiadającego o bardzo bogatej i rozbudowanej jerozolimskiej liturgii przygotowania do Świąt Wielkanocnych, jak również Ich samych.


Audycje pochodzą z archiwum Radia Plus Warszawa. Premiera emisji Pamiętników Egerii odbyła się w Radio Józef w 2006 roku. Audycja została przygotowana przez Mikołaja Foksa i Pawła Kęskę. Tekst pamiętników czyta Zofia Saretok. Lektor: Andrzej Kozioł.


Audycje z poprzednich dni:


Zwyczaje wielkopostne w Jerozolimie (IV w.)


Jerozolimska liturgia w sobotę przed Niedzielą Palmową (IV w.)


Niedziela Palmowa w Jerozolimie (IV w.)


Wielki Poniedziałek w Jerozolimie (IV w.)


Wielki Wtorek w Jerozolimie (IV w.)


Wielka Środa w Jerozolimie (IV w.)


Wielki Czwartek w Jerozolimie (IV w.)


Wielki Piątek w Jerozolimie (IV w.)


Wielka Sobota w Jerozolimie (IV w.)


 

 

Powrót na stronę głównąSkomentujJeśli chcesz otrzymywać co tydzień aktualności serwisu Liturgia.pl,
wystarczy, że zostawisz nam swoje imię i adres e-mail:


    


Rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans 1% na Liturgia.pl Nagrania na Triduum Paschalne


Szczególnie polecamy
Alle psallite!
Pieśni pasyjne i paschalne wydane na jubileusz 800-lecia dominikanów.
Maranatha
Nowe i tradycyjne pieśni na Adwent, Boże Narodzenie i okres zwykły.
Triduum Paschalne
Sławcie usta
Pieśni liturgii Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku.
Radosna Światłości
Pieśni liturgii Wigilii Paschalnej i wielkanocne.
Nowości
Vinea mea
Singiel z nowymi kompozycjami Dawida Kusza OP na Wielki Tydzień. .
O dulcis, o pie
Najnowsza propozycja pasyjna Scholi Albertinum z Gliwic.