„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” – recenzja książki Dana i Amber Dematte

Autorzy „Trzech sekretów. Rekolekcji dla małżeństw”, Dana i Amber Dematte, zapraszają czytelnika, czy może trafniej - uczestnika rekolekcji, do ponownego rozważenia m.in. tego jaki jest cel małżeństwa, do czego są wezwani małżonkowie, czym jest prawdziwa wolność a wreszcie zdradzają nam swoje trzy sekrety owocnego i dobrego małżeństwa.

Zaproszenie

„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” to książka małżeństwa Dana i Amber Dematte wydana w 2021 roku przez wydawnictwo W drodze. Podzielona na 33 krótkie rozdziały – a każdy z nich przeznaczony jest na jeden dzień rekolekcji i składa się z rozważania na konkretny temat, pytań do dyskusji pomiędzy małżonkami oraz modlitwy kończącej. Autorzy zapraszają czytelnika, czy może trafniej – uczestnika rekolekcji, do ponownego rozważenia m.in. tego jaki jest cel małżeństwa, do czego są wezwani małżonkowie, czym jest prawdziwa wolność, a wreszcie zdradzają nam swoje trzy sekrety owocnego i dobrego małżeństwa.

Na początku książki autorzy motywują odbiorcę do jak najpoważniejszego zaangażowania się i przeżycia proponowanych rekolekcji. Wskazują: „Wasze małżeństwo się liczy!”, jest ważne na wielu poziomach. Dla samych małżonków i ich rodziny jest ważne jako droga do zbawienia. Dla całego społeczeństwa jest niezwykle istotne jako  podstawa do jego szczęścia (w tej kwestii autorzy nawiązują bezpośrednio do Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym).

Dążenie do rozkwitu

Dan i Amber Dematte wzywają by nie poddawać się w realiach czasów współczesnych, w których małżeństwo i rodzina nie są już normalnością. Zachęcają by ciągle budować swoje małżeństwo, dążyć do jego rozkwitu, by nie poddawać się szarej codzienności. Przypominają, że małżeństwo to relacja, o którą nieprzerwanie należy się troszczyć. Nieważne czy od ślubu minęło 5, 15, czy 25 lat. Autorzy za Janem Pawłem II powtarzają, że to ponowne odkrycie wartości małżeństwa i rodziny pozwoli nam odnowić kulturę i wprowadzić cywilizację miłości. Rozważania rekolekcyjne mają w zamyśle autorów książki dodać sił małżonkom, natchnąć ich na nowo do radosnego i świadomego przezywania swojej relacji z małżonkiem.

Punkt odniesienia

W jednym z rozdziałów autorzy rozważają czym powinno być wzajemne posłuszeństwo małżonków. Idąc za św. Pawłem wskazują, że małżonkowie winni być sobie nawzajem poddani w bojaźni Chrystusowej. To Chrystus musi być punktem odniesienia dla ideału posłuszeństwa w małżeństwie. Tak jak Chrystus posłuszny był aż do śmierci ze względu na miłość, jaką darzy każdego człowieka, tak mąż i żona wpatrzeni w Chrystusa, są zobowiązani dążyć do dobrowolnego posłuszeństwa małżonkowi aż do śmierci. Wszystko to możliwe jest dzięki i przez miłość.

Gotowość do dokonania takiego daru z siebie jest pełnią komunii małżeńskiej i wypełnieniem Bożego planu. Cytując Jana Pawła II, autorzy podnoszą, że taka postawa pozwoli odnaleźć właściwą równowagę i sprawi, że będą dwoje jednym ciałem. Jedno ciało nie oznacza jednak, że ciało żony oznacza ciało męża i na odwrót, że tracą oni własną odrębność, prawo do własnego „ja”. Oznacza, że w małżeństwie mąż i żona mają nawzajem troszczyć się o siebie, o swoje potrzeby jakby chodziło całkowicie o nich samych. Dobrowolne posłuszeństwo przybiera formę bezinteresownej trocki o potrzeby drugiej osoby, przynagla do działanie na rzecz swojego „drugiego” ciała. Wzajemne posłuszeństwo do wyzbycie się egoizmu w małżeństwie i przeżywanie tygodnia po tygodniu w trosce o małżonka.

Zachęcam by samemu przeżyć rekolekcję z książką i odkryć sekrety udanego małżeństwa.

Wydawca: W drodze; Format: 13 x 20,5 cm; Oprawa: miękka ze skrzydełkami; Liczba stron: 296; Rok wydania: 2021; ISBN: 978-83-7906-416-8

O książce

Dzięki Trzem sekretom święte małżeństwo stanie się nie tylko możliwe do osiągnięcia, ale jednocześnie – atrakcyjne. To bardzo osobiste zaproszenie do odkrycia radości płynącej z codziennego praktykowania cnót: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Podejmijcie 33-dniowe rekolekcje w zaciszu swojego domu, a zyskacie nową jakość i głębię wyjątkowej relacji – między wami i Bogiem.

„Wasze małżeństwo się liczy. Wasza rodzina się liczy. Nie tylko ze względu na wasze własne dobro, ale ze względu na dobro wszystkich. Dzisiaj Jezus potrzebuje waszego 
«tak» Świat potrzebuje waszego «tak»”.

O autorach

Amber DeMatte – instruktorka programu „Faith & Fitness”, mówca katolicki na misjach parafialnych oraz na konferencjach dla kobiet. Jest zaangażowana w działalność duszpasterstwa młodych, głównie podczas wydarzeń Holiness Revolution organizowanych przez jej męża, Dana, oraz na Letnich Obozach Młodzieży Katolickiej.

Dan DeMatte – katolicki mówca, rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży, założyciel i dyrektor Kampusu Misyjnego Katolickiej Misji w Damaszku, siedziby Katolickiego Obozu Młodzieżowego, gdzie wcześniej służył jako dyrektor ds. Ewangelizacji.

Zobacz także