Tyniec: Koncert zespołu Jerycho „Surgit Leo Fortis”

W poniedziałek 4 czerwca, w murach kościoła pw. śś. Piotra i Pawła w Opactwie Tynieckim zabrzmią wielkanocne utwory średniowieczne i renesansowe w wykonaniu zespołu Jerycho pod kierownictwem Bartosza Izbickiego. Koncert promuje materiał z właśnie wydanego albumu „Surgit Leo Fortis”.

Na repertuar płyty składają się utwory wielkanocne, co oddaje sam tytuł projektu (łac. Powstał Lew Mocny), gdzie lew symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Program jest próbą wskrzeszenia praktyki późnośredniowiecznego muzykowania bractw religijnych z Polski i Czech. Zespół Jerycho wykorzystał specyficzny styl śpiewu Europy środkowo-wschodniej i zapisy bractw religijnych do wykonania najstarszego repertuaru pieśni polskich. W programie znalazły się też motety z Italii i Francji, ale wykonane w sposób właściwy dla tradycji naszego regionu. Muzyczna podróż obejmuje również utwory z najstarszych kancjonałów protestanckich i nieoczekiwane gruzińskie interpolacje za sprawą gościnnego udziału w nagraniu Soso Kopaleishvili.

Alle psallite cum luya by JERYCHO

#Alleluya

Opublikowany przez Jerycho Poniedziałek, 23 października 2017

Organizatorem koncertu jest krakowska Fundacja inCanto, a współorganizatorem Fundacja Chronić Dobro z Tyńca, której celem jest ratowanie dziedzictwa kulturowego opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz propagowanie duchowości benedyktyńskiej. Kwietniowa premiera płyty podczas spotkania z Bartoszem Izbickim i zbliżający się koncert są wstępem do dalszej współpracy zespołu Jerycho z Fundacją inCanto, o czym mówi jej prezes, Łukasz Serwiński:

Jerycho to jeden z najbardziej ambitnych polskich zespołów zajmujących się muzyką dawną i – co dla nas szczególnie istotne – jeden z nielicznych, który do swoich projektów podchodzi z perspektywy wiary. Za sprawą Bartosza Izbickiego, jego niestrudzonych poszukiwań i muzycznej wyobraźni Jerycho ma szansę stać się marką rozpoznawalną w całej muzycznej Europie.

Bartosz Izbicki – muzykolog i organista. Uczeń ks. prof. Jerzego Pikulika i Marcela Pérèsa. Od przeszło 20 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i pieśni nabożnej. W 2013 roku założył zespół Jerycho.

Koncert Jerycho promujący płytę "Surgit Leo fortis". fot. Julianna

Opublikowany przez Jerycho Niedziela, 29 kwietnia 2018

Jerycho to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru, Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku.

Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym koncertu.

mw

Zobacz także