Ukierunkowana na miłość – recenzja książki „Powiedz im o Maryi” Wilfrida Stinissena OCD

Francuska mistyczka i autor książki, belgijski karmelita i zarazem doktor filozofii. Podczas ich krótkiej rozmowy rodzi się pomysł napisania książki o Maryi. O. Stinissen przebywa wtedy w Szwecji, gdzie zdecydowaną większość stanowią protestanci. Marta Robin wręcz zachęca zakonnika do odważnego głoszenia doktryny katolickiej z akcentem na osobę Maryi.

O. Wilfrid Stinissen ma unikatową łatwość łączenia tego, co znajdujemy w Piśmie Świętym i Tradycji ze spojrzeniem pełnym świeżości, które pozwoli współczesnemu człowiekowi odnaleźć własne miejsce w relacji z Matką Jezusa, będącą również Matką całego Kościoła.

Matkę Bożą autor ukazuje w świetle Jej wyjątkowości, ponieważ niezwykła jest Jej otwartość na Boga i Jego sprawy, niepowtarzalna Jej dyspozycyjność, a czystość Maryi rozumiana jako wolność od grzechu, postrzegana jest przez nas jako niedościgniony ideał. I tak rzeczywiście jest. Ona zawsze pozostanie Tą, która nas wyprzedza. Ale nie jest przez to kimś dalekim, a Niepokalane Poczęcie nie wiąże się bynajmniej z żadną formą izolacji ani sterylności, Ona całą sobą ukierunkowana jest na Miłość. Czystą, wolną, bezinteresowną Miłość.

Poprzez otwartość na Boga i drugiego człowieka, staje się swoistym obrazem komunii, jaka istnieje we wspólnocie Trójcy Świętej. Ojciec Wilfrid Stinissen ukazuje Maryję w relacji do wszystkich Osób Boskich; do Ojca, Syna oraz Ducha.

Ważnym aspektem, na który zwraca uwagę autor książki, jest to, że w Kościele przeważa pierwiastek męski. Oczywiście nie chodzi tutaj o wprowadzanie wątków feministycznych, zmianę doktryny, czy nadanie kobietom uprawnień do wykonywania posług od wieków przeznaczonych dla mężczyzn. Chodzi raczej o coś bardzo prostego i zwyczajnego. Maryja wnosi w Kościół swoją kobiecość i związaną z nią czułość, delikatność, ciepło.

Ona jest konkretnym, widzialnym znakiem dla całej wspólnoty wierzących, pomaga nie zagubić się w gąszczu abstrakcji i rozmytych pojęć, a to, co było Jej udziałem podczas życia na ziemi, może pomóc nam w przeżywaniu naszej codzienności. Stąd też należy zatroszczyć się, aby w Kościele miała swoje miejsce. Autor zwraca uwagę na fakt, że nie możemy kochać Maryi zbyt mocno, ale niestety istnieje ryzyko oddawania Boskiego kultu Maryi, której – jako stworzeniu, mimo iż wyjątkowemu, taki kult nie przysługuje.

Autor: Wilfrid Stinissen OCD; wydawca: W drodze; format: 13 x 20,5 cm; oprawa: miękka; liczba stron: 136; rok wydania: 2022; ISBN: 978-83-7906-589-9.

O książce

Pismo Święte rozpoczyna się i kończy z Maryją: w Księdze Rodzaju czytamy o „matce wszystkich żyjących”, a w Apokalipsie o Niewieście, która pokonuje Smoka.

„Choć w Izraelu zaręczyny miały moc wiążącą i narzeczeni byli przez nie definitywnie związani ze sobą, to wspólne życie małżeńskie rozpoczęło się dopiero po weselu. Wesele Maryi i Józefa nie miało jeszcze miejsca i choć Maryja już była uważana za małżonkę Józefa, nadal zamieszkiwała u swoich rodziców, podobnie jak Józef u swoich”.

O autorze

Wilfrid Stinissen OCD – karmelita bosy, doktor filozofii, duchowy przewodnik wielu osób, które całe życie podporządkował modlitwie.

Zobacz także