Warszawa: Msza ze śpiewem gregoriańskim w święto katedry św. Piotra

W piątek 22 lutego w Warszawie odbędzie się Msza święta ze śpiewem gregoriańskim. W ten dzień Kościół wspomina biskupi tron św. Piotra, który z nadania samego Chrystusa stał się jego namiestnikiem oraz czci prymat trwający w biskupach Rzymu.

Msza św. będzie celebrowana w kościele oo. Dominikanów na warszawskim Służewie o godz. 19.30. Śpiew prowadzić będzie Schola Kantorów św. Jana Chrzciciela, której celem jest odkrycie bogactwa własnych form muzycznych Kościoła zachodniego i modlitwa nimi w odnowionej liturgii.

Poszczególne części wykonywane będą według ksiąg muzycznych zwyczajnej formy rytu rzymskiego: Porządku Śpiewów Mszalnych (Ordo Cantus Missae) oraz Graduału Zwykłego (Graduale Simplex). Podczas celebracji śpiewane są zwykle zarówno części przeznaczone dla zespołu śpiewaków (takie jak np. Introit czy Graduał) jak i takie, które umożliwiają całemu zgromadzeniu włączenie się w śpiew (antyfony proste Graduale Simplex).

Msza celebrowana będzie w formie zwyczajnej, w języku polskim. Teksty i tłumaczenia części wykonywanych po łacinie będą dostępne dla wiernych.

Celebracje ze śpiewem gregoriańskim odbywają się będą średnio raz w miesiącu, zwykle w przypadające w ciągu tygodnia ważniejsze obchody liturgiczne.

mw

Zobacz także