Watykan: Papież Franciszek powierzy po raz pierwszy nowe posługi świeckie w Bazylice św. Piotra

Watykan ogłosił, że w niedzielę po raz pierwszy w bazylice św. Piotra papież Franciszek powierzy świeckim mężczyznom i kobietom posługę katechisty, lektora i akolity. Posługa katechistów została ustanowiona jako służba powołaniowa w Kościele katolickim w maju ubiegłego roku.

Kandydaci z trzech kontynentów otrzymają nowe posługi podczas papieskiej Mszy św. w niedzielę Słowa Bożego, 23 stycznia. Dwie osoby z regionu Amazonii w Peru zostaną formalnie katechistami przez papieża, wraz z innymi kandydatami z Brazylii, Ghany, Polski i Hiszpanii. Posługa lektora zostanie powierzona katolikom świeckim z Korei Południowej, Pakistanu, Ghany i Włoch. Dwójka kandydatów na katechistów z Polski pochodzi z Łodzi.

Każda z tych posług zostanie udzielona poprzez obrzęd przygotowany przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który zostanie zaprezentowany po raz pierwszy, zgodnie z komunikatem watykańskim wydanym 18 stycznia. „Przed homilią kandydaci zostaną wezwani po imieniu i przedstawieni Kościołowi” – napisano.

Osobom powołanym do posługi lektora zostanie wręczona Biblia, a katechistom zostanie powierzony krzyż. W tym przypadku będzie to kopia krzyża pasterskiego używanego przez papieży św. Pawła VI i św. Jana Pawła II.

Nowo ustanowiona katechistów posługa jest przeznaczona dla świeckich, którzy mają szczególne powołanie do służby Kościołowi katolickiemu jako nauczyciel wiary. Posługa trwa przez całe życie, niezależnie od tego, czy dana osoba aktywnie wykonuje tę działalność na każdym etapie swojego życia. Zgodnie z listem apostolskim Antiquum ministerium, świecki powołany do posługi katechetycznej powinien mieć „głęboką wiarę i dojrzałość ludzką”, być aktywnym uczestnikiem życia wspólnoty chrześcijańskiej i być „zdolnym do przyjmowania innych, będąc hojnym i żyjącym życiem w braterskiej komunii”.

Wśród kandydatów, którzy w tym tygodniu zostaną wprowadzeni do posługi przez papieża Franciszka, jest prezes Centrum Oratorium Rzymskiego, założonego przez Arnaldo Canepę, który poświęcił ponad 40 lat swojego życia na katechetyczne nauczanie dzieci.

Papież także zmienił prawo kościelne w styczniu 2021 r., aby kobiety mogły formalnie zostać włączone do świeckich posług lektora i akolity. W liście apostolskim Spiritus Domini papież zmodyfikował Kodeks Prawa Kanonicznego, który wcześniej ograniczał tę posługę.

Lektor to osoba, która czyta Słowo Boże — inne niż Ewangelię, którą głoszą tylko diakoni i kapłani — wiernym podczas Mszy św. Po zniesieniu święceń niższych papież Paweł VI napisał, że posługa akolity w Kościele wiąże się z „obowiązkiem dbania o posługę ołtarza, pomagania diakonowi i kapłanowi w czynnościach liturgicznych, zwłaszcza w celebracji Mszy św.”

Potencjalne obowiązki akolity obejmują udzielanie Komunii świętej pod nieobecność szafarzy, publiczne wystawianie Eucharystii do adoracji w nadzwyczajnych okolicznościach oraz „instruowanie innych wiernych, którzy tymczasowo pomagają diakonowi i kapłanowi w nabożeństwach liturgicznych, niosąc mszał, krzyż, świece itp.”.

Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu związane z wybuchem wariantu omikron COVID-19 kandydaci z Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy nie będą mogli wziąć udziału we Mszy, jak pierwotnie planowano. W ramach ostrożności udział w Bazylice św. Piotra będzie ograniczony do zaledwie 2000 osób. Msza będzie transmitowana na żywo przez TV TRWAM o godzinie 9:30.

źródło: Catholic News Agency

Zobacz także