Wrocław: Nabożeństwo dziewięciu czytań w najbliższą sobotę (transmitujemy na żywo)

Już w najbliższą sobotę, 4 grudnia o godzinie 20:00 we wrocławskim kościele ojców dominikanów odbędzie się nabożeństwo dziewięciu czytań inspirowane „Nine Lessons and Carols” – angielskim nabożeństwem rozmyślania nad Narodzeniem Pańskim. Nabożeństwo będzie można śledzić także online na naszej stronie.

Adwentowe Nabożeństwo dziewięciu czytań jest modyfikacją „Nine Lessons and Carols” – pochodzącej z Anglii rozbudowanej formy liturgicznego rozmyślania nad Narodzeniem Pańskim w kontekście stworzenia i odkupienia świata. Wybrane czytania Pisma Świętego wiodą uczestników – jak głoszą słowa modlitwy wstępnej – „od pierwszych dni naszego nieposłuszeństwa, aż do chwały Zbawienia”.

W 1880 roku E. W. Benson, anglikański biskup Truro, zainicjował coroczną celebrację Festival of Nine Lessons and Carols, opierając się na średniowiecznych nabożeństwach odprawianych w jego katedrze w wigilię Bożego Narodzenia. W 1918 roku liturgia została zaadaptowana do użytku w kaplicy King’s College w Cambridge, skąd dzięki transmisjom BBC (od 1928 r. radiowym, zaś od 1954 r. również telewizyjnym) stała się ona znana w całym świecie anglojęzycznym. Nabożeństwo zyskało globalną popularność nie tylko w kościołach Wspólnoty Anglikańskiej, ale także w świątyniach luterańskich i rzymskokatolickich.

– Mieszkańców Wrocławia i okolic zapraszamy do udziału na żywo w kościele św. Wojciecha przy pl. Dominikańskim 2, zaś wszystkich innych – do łączności duchowej przez transmisję na kanałach YouTube Liturgia.pl i Dominikanie we Wrocławiu – zachęcają organizatorzy.

Wspólnemu śpiewowi hymnów adwentowych akompaniować będą organiści Tomasz Głuchowski (Akademia Muzyczna Wrocław, organista kościoła św. Wojciecha) i Tomasz Kmita­-Skarsgård (dyrektor muzyczny i organista parafii ewangelicko-augsburskiej św. Krzysztofa we Wrocławiu), którzy wykonają również utwory literatury organowej i własne improwizacje.

Książeczka z programem oraz tekstami czytań i śpiewów jest dostępna do pobrania w formacie PDF:

Na naszym kanale YouTube odbędzie się transmisja nabożeństwa.

ds

Zobacz także