Wrocław: Święty i organy – wieczorna uczta muzyczna
Wieczory Czesławowe to dominikańska oferta kulturalna w ścisłym centrum Wrocławia - cykl koncertów organowych na światowym poziomie. Pierwszy z nich odbędzie się w czwartek 19 lipca, w wigilię uroczystości bł. Czesława o godz. 20:00, we wrocławskim kościele Dominikanów.
Cykl składać się będzie z trzech koncertów. Podczas pierwszego usłyszymy dr. Wojciecha Wojtasiewicza, polskiego organistę mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Wojciech Wojtasiewicz otrzymał doktorat w dziedzinie organów w nowojorskiej Juilliard School. Urodził się w Warszawie i tam ukończył podstawową szkołę muzyczną, liceum muzyczne oraz Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina z dyplomem z organów i reżyserii dźwięku.
Koncertował w Europie i w Stanach Zjednoczonych. W katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku Wojtasiewicz zagrał 21 recitali organowych. Jest również lekarzem medycyny i jako lekarz ortopeda pracował w Klinice Ortopedii szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. Był asystentem seminarium doktoranckiego w Juilliard School, kierownikiem Katedry Organów w Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie oraz Wagner College w Nowym Jorku. Wojciech Wojtasiewicz otrzymał Dyplom Uznania Ministerstwa Zdrowia. Mieszka na stałe w USA i dzieli czas pomiędzy Nowym Jorkiem (gdzie mieszkają Jego dzieci) i domem w Naples (Floryda). W programie koncertu: G.F. Haendel, J.S.Bach, O.Messiaen, Ch.-M. Widor.
Spotkania z muzyką organową i kameralną powstały z potrzeby wzbogacenia oferty kulturalnej ścisłego centrum Wrocławia. W roku jubileuszowym stulecia odzyskania niepodległości wystąpią tylko polscy artyści-organiści, jednocześnie mieszkający zarówno w naszym kraju jak i w USA czy też w Niemczech. Podczas kolejnych spotkań usłyszymy prof. Tomasza Adama Nowaka z Niemiec, a na zakończenie cyklu dr. Tomasza Głuchowskiego, organistę wrocławskich dominikanów. Kolejne koncerty odbędą się w cyklu comiesięcznym w środy: 22 sierpnia i 21 września 2018 r.
Kościół oo. Dominikanów położony jest w miejscu będącym swoistym tyglem współczesnego miasta – w miejscu, w którym mieszają i łączą się ze sobą warstwy kulturowe, religijne i ekonomiczne. W miejscu ważnym dla turystyki Wrocławia – bliskość Muzeum Architektury, Panoramy Racławickiej oraz dla religii – kaplica z grobem bł. Czesława, założyciela wrocławskich dominikanów, a od 1963 r. Patrona Wrocławia.
W kościele tym, jako jednej z nielicznych świątyń, znajdują się dwa instrumenty organowe, o różnej stylistyce brzmieniowej. Organy, które pozwalają zaprezentować potencjalnym słuchaczom szerokie spectrum muzyki organowej i kameralnej. Ponadto jeden z nich to opus vitae Józefa Cynara, polskiego organmistrza, który na stałe wpisał się swoimi instrumentami w historię i organową panoramę Wrocławia. Podczas ok. godzinnego koncertu słuchacze będą mieli możliwość posłuchania obu instrumentów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://wroclaw.dominikanie.pl/wieczory-czeslawowe/.
Zobacz także
-
Trzej prezesi rozmawiali o liturgii i odpowiadali na pytania
W miniony wtorek 23 lutego, w ramach Dnia Otwartego Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego odbyła się rozmowa... więcej
-
Kielce: Za nami 21. edycja targów Sacroexpo
Podczas trzydniowego spotkania branży związanej z tematyką religijną, hale Targów Kielce wypełniła oferta 128 wystawców... więcej
-
Poznań: Trwa rekrutacja do dwuletniego Studium Muzyki...
Dwuletnie Studium Muzyki Liturgicznej w Poznaniu dedykowane jest wszystkim, którym leży na sercu piękno liturgii,... więcej