Wrocław: Sztuka współczesna na Adwent

Zbliża się Adwent i Święta Bożego Narodzenia, czas przyglądania się Maryi i Dzieciątku w stajence Betlejemskiej. Wystawa pokonkursowa OKSSa 2021 dostarcza nam nowych, współczesnych wizerunków Maryi, które ukazują różne aspekty jej cudownego macierzyństwa.

25 listopada o 18.00 w Concordia Design Wrocław odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej OKSSa 2021. W centrum biznesowo-eventowym na Wyspie Słodowej zawisło 35 najlepszych prac nawiązujących do tematu „Macierzyństwo Maryi”. Zgromadzeni na wernisażu poznali lauretaów, artystom wręczono nagrody. Główną nagrodę, w wysokości 15 tys. zł otrzymał Błażej Guza.

Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej

Organizatorem OKSSy 2021 jest Fundacja Maria i Marta. Młoda wrocławska organizacja stawia sobie za cel promocję kultury i sztuki, szczególnie tej o charakterze chrześcijańskim. Temat pierwszej edycji to „Macierzyństwo Maryi”, adresatami są artyści tworzący w technikach płaszczyznowych, takich jak malarstwo, rysunek, fotografia, grafika, itp. Po co organizować taki konkurs? Prezes fundacji, Piotrek Marek mówi: „Chcielibyśmy tworzyć w Kościele przestrzeń dla  współczesnej sztuki sakralnej, pokazać osobom wrażliwym na nowe formy wyrazu sztukę wysokiej jakości”.

Wernisaż wystawy, fot. Małgorzata Janas

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasta Wrocław udało się zgromadzić środki na atrakcyjne nagrody, łączna ich pula wyniosła 31 tysięcy złotych.

Odpowiedź artystów

Zainteresowanie konkursem przeszło oczekiwania organizatorów. Zgłoszono 531 prac, z czego jury wybrało 35. Nadesłane dzieła są bardzo różnorodne: od dużej ilości tradycyjnych ikon, poprzez współczesne ich interpretacje, abstrakcje geometryczne, przedstawienia figuratywne, symboliczne, aż po piktogramy. Są wyrazem różnorodnej wrażliwości artystycznej i religijnej oraz różnego pojmowania roli sztuki sakralnej.

Wernisaż wystawy, fot. Małgorzata Janas

Jury

Prace oceniało jury, w którego składzie znaleźli się: biskup Michał Janocha (przewodniczący Rady do Spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Konferencji Episkopatu Polski), Beata Stankiewicz-Szczerbik (artystka, główna dziedzina twórcza: szkło artystyczne), Paulina Krajewska (artystka, autorka ikon), prof. dr hab. Katarzyna Podgórska-Glonti (artystka interdyscyplinarna, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu), Paweł Dusza (fotograf, dyrektor Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu), Olga Grabiwoda (kurator Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach), dr Bogna Hamryszczak-Głowacz (grafik).

Obrady jury, fot. Piotr Marek

Wygrała gra w klasy

Główną nagrodę jury przyznało Błażejowi Guzie za pracę pt. „Macierzyństwo Maryi”. Obraz namalowany farbami akrylowymi i kredą przedstawia Maryję rysującą na ziemi grę w klasy oraz cień kilkuletniego dziecka – Jezusa stojącego „poza kadrem”. „Prosta, z pozoru zwyczajna scena, w której Maryja jest pokazana jako mama bawiąca się ze swoim dzieckiem, poprzez motyw gry w klasy nieoczekiwanie wprowadza nas w tajemnicę Odkupienia”, tak uzasadnia swój wybór jury.

Błażej Guza „Macierzyństwo Maryi”

Do kiedy wystawa?

Wystawę można obejrzeć w Concordia Design Wrocław do 30 listopada w godzinach 12-18. Na tym nie koniec: przewidziano jeszcze dwie inne wystawy prac konkursowych, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w grudniu 2021, gdzie najlepsze prace laureatów Konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie stałej „Sztuka śląska XIV–XVI w.” – w dialogu z dziełami z muzealnej kolekcji, a także w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach w 2022 roku. W obu przypadka wyboru dzieł dokonają przedstawiciele tych instytucji.

Wernisaż wystawy, fot. Małgorzata Janas

Kto nie obejrzy wystawy osobiście, będzie mógł zapoznać się z katalogiem prac, który wkrótce pojawi się na www.okssa.pl. Może współczesne obrazy Maryi Matki staną się inspiracją na nadchodzący Adwent?

Ogólnopolski Konkurs Sztuki Sakralnej OKSSa 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław.

ep

Zobacz także