Wrześniowy numer „W drodze”: Którędy do piekła

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o piekle, obojętności i przyszłości islamu. Można go nabyć w wersji papierowej w sklepie internetowym, klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes.

Średniowieczni malarze ukazywali piekło w pełnych dynamizmu i mocnych kolorów wariacjach na temat biblijnego ognia nieugaszonego, w którym się smażą potępieńcy, jeśli akurat nie są poddawani innym wymyślnym torturom. Jean-Paul Sartre nazywał piekłem oskarżającą twarz bliźniego, w którego oczach odbijają się nasze dawne winy. Autorzy wrześniowego numeru dominikańskiego miesięcznika zwracają natomiast uwagę, że być może trafniejszą ścieżką w naszym myśleniu o piekle jest wionąca chłodem obojętność, która wyrzekła się miłości.

Dominikanin ojciec Janusz Pyda ostrzega, byśmy pytań o rzeczywistość piekła nie traktowali jako intelektualnych zagadek. Przekonuje, że wieczność zaczyna się już dziś – niebo, piekło i czyściec są naturalnym przedłużeniem życia, jakie prowadzimy. Trzeba więc wziąć za nie pełną odpowiedzialność – tu i teraz. Z kolei jezuita ojciec Józef Augustyn wyjaśnia, czemu służą wyrzuty sumienia i jak sobie z nimi poradzić, kiedy wciąż nas nękają, mimo że już dawno otrzymaliśmy przebaczenie i pojednaliśmy się z bliźnim i z Bogiem.

W drugiej części najnowszego „W drodze” znajdziemy trzy teksty o obojętności. Dominikanin ojciec Krzysztof Popławski przypomina, że powinniśmy robić sobie rachunek sumienia nie tylko ze złych czynów, ale również z zaniedbanego dobra. Proboszcz gdyńskiej parafii ks. Jacek Socha opowiada o swoim pomyśle, jak zaktywizować wiernych w Kościele, by rzeczywiście stał się wspólnym domem, a nie instytucją usługową. Z kolei politolog Piotr Lissewski zastanawia się, jak dziś rozumieć odpowiedzialność obywatelską.

Numer otwiera rozmowa z pakistańskim pisarzem Ziauddinem Sardarem o źródłach przemocy we współczesnym islamie oraz możliwości jego reformy. Historyk prof. Tomasz Jurek zdradza kulisy chrztu Polski – czy rzeczywiście miał miejsce w 966 roku i czy ochrzcili nas Czesi, jak uczono w szkole. Dominikanin Piotr Laskowski opowiada o nietypowej pracy misjonarskiej… w centrum Stanów Zjednoczonych, natomiast o. Jacques Philippe wyjaśnia, jak czytać Kazanie na górze. Poza tym jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik jest dostępny w bieżącej sprzedaży w naszym sklepie internetowym.

djo

Zobacz także