Wyjątkowa Pascha – propozycje na Wielką Noc i święta

Jak w każdym roku, przygotowaliśmy dla Was praktyczne pomoce na przeżywanie Triduum Paschalnego - najważniejszych dni w liturgii całego roku. W tym roku propozycje mają nieco inny charakter ze względu na wyjątkowość świąt, które będziemy przeżywać.

Seria wideokomentarzy na trudne Triduum Paschalne

Pięć krótkich filmów na dominikanie.pl pod hasłem „Triduum Paschalne” to seria, która ma pomóc w lepszym przeżyciu tego czasu. Odcinek pt. „A noc jak dzień zajaśnieje” wypełni rozmowa o tajemnicach Wielkiej Soboty i Wielkiej Nocy, czyli celebracji Wigilii Paschalnej. Swoistym posłowiem cyklu będzie ostatni odcinek, w którym dominikanie rozmawiać będą o Triduum w czasach pandemii, podsuwając praktyczne wskazówki dla widzów, którzy w tym roku będą pozbawieni fizycznej obecności w kościele. Temat ten ojcowie podejmują także szerzej na łamach serwisu Liturgia.pl, prowadzonego przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Więcej informacji o serii wideo

#postow@nie – internetowe rekolekcje na Wielki Tydzień

Cykl rekolekcji wielkopostnych online przygotował Tomasz Grabowski OP, prezes wydawnictwa „W drodze”, a wcześniej przez wiele lat szef Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Zapraszamy do oglądania rekolekcji od Niedzieli Palmowej aż do Niedzieli Zmartwychwstania na stronach Polska The Times.

Zobacz rozważania na kolejne dni

Triduum Paschalne w domu

Transmisja Wigilii Paschalnej od krakowskich dominikanów

Krakowscy Ojcowie Dominikanie zapraszają do wspólnej modlitwy podczas Świętego Triduum Paschalnego, które będą transmitowane na kanale klasztoru na YouTube. Przedstawiamy program transmisji oraz teksty do pobrania.

https://www.youtube.com/watch?v=CFxMMamW1eo

W Wielką Sobotę transmitowana będzie także Ciemna Jutrznia o 7:30.

Pobierz teksty pieśni z tej liturgii

#TRIDUUMwDOMU – materiały na Wigilię Paschalną

Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne i celebracja Triduum Paschalnego będą wyjątkowe. Treść tych świąt się nie zmienia! Chrystus naprawdę umarł dla naszego zbawienia i zmartwychwstał, pokonując grzech i śmierć! Zmienia się forma naszego uczestnictwa w tych wydarzeniach.

W katedrach i parafiach biskupi i kapłani będą celebrować liturgię Triduum Sacrum, jednak bez udziału wiernych, którzy będą włączać się w te misteria w swoich rodzinach przez modlitwę i celebrację swoistych liturgii domowych.

Zobacz materiały i katechezy wideo

Święconka – błogosławieństwo w domu

Zachęcamy do błogosławienia śniadania w niedzielny poranek w swoich wspólnotach rodzinnych. Rekomendujemy do tego celu tekst z powyższych materiałów #TRIDUUMwDOMU, ale można także wykorzystać treść z księgi Obrzędy błogosławieństw, proponowany przez Konferencję Episkopatu Polski:

Wielkanoc w domu – inne pomoce

Kompleksowy zestaw pomocy na tegoroczne Triduum Paschalne przygotował Przewodnik Katolicki – książeczka w formie ebooka na urządzenia mobilne zawiera liczne porady i inspiracje, które pomogą przeżyć ten czas zarówno rodzinom, jak i osobom samotnym. Więcej informacji na stronie Przewodnika Katolickiego – plik można pobrać poniżej. PK współpracuje także przy realizacji poznańskiego serwisu swietawdomu.pl, gromadzącego różne materiały.

Swoją propozycję przygotowali też Maciej i Karolina Piech – autorzy strony SzczęśliwaRodzina.com. Małżonkowie piszą o swoim projekcie: „pobierz ebook #DomowaWielkanoc, w którym zebraliśmy pomysły na wielkanocną liturgię Kościoła Domowego i tekst Ciemnej Jutrzni, która w tych dniach modli się cały Kościół. To będzie nietypowa Wielkanoc, lecz może być najlepszą w Twoim życiu”.

Jak świętować niedzielę?

O. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, mówi o tym, jak świętować niedzielę w realiach panującej pandemii. Nie bierzmy niedzieli jako pewnik, wykorzystajmy ją dobrze!

Pieśni paschalne

Polecamy Wam zbiór pieśni wielkanocnych, przygotowany przez portal dominikanie.pl i nagrany z udziałem wysokiej klasy śpiewaków muzyki liturgicznej. Większość utworów pochodzi ze śpiewnika „Niepojęta Trójco”, wydanego przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Śpiewnik „Niepojęta Trójco” w promocyjnych cenach

Kompleta – podcast na każdy dzień

Na Wielki Post, czas duchowego oczyszczania się i nawrócenia, zapraszamy do codziennej Komplety, czyli Modlitwy na zakończenie dnia. Wykorzystane melodie oparte są o śpiewy gregoriańskie z tradycji dominikańskiej.

Inicjatorem nagrania jest o. Wojciech Sznyk z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Nagranie przygotowane dla serwisu Liturgia.pl, zostało sfinansowane ze środków pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kompleta jest dostępna także jako podcast m.in. na iTunes, Google, Spotify:

Posłuchaj w Apple iTunes Posłuchaj w Google Podcasts Posłuchaj na Spotify

Triduum Paschalne w kościele

Śpiew Ewangelii na Wigilię Paschalną

Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone, czyli proklamowane. Pismo Święte ma nie tylko karmić słuchających, uczyć, umacniać, wzywać do nawrócenia, ale także być oznajmianiem prawdy Bożej wobec Boga, świętych i aniołów.

Nuty do pobrania w tonie rzymskim, dominikańskim i mozarabskim
Nuty na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz poniedziałek w oktawie

Jak czytać czytania podczas Triduum Paschalnego

Wraz z Arturem Zajtem, wykładowcą Szkoły Kantorów prowadzonej przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przygotowaliśmy wskazówki dla lektorów, którzy będą czytać czytania podczas głównych liturgii Triduum Paschalnego. Udostępniamy tekst czytań z oznaczeniami i komentarzem.

Nagrania głosów pieśni na liturgie Triduum

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami głosów do wybranych śpiewów Triduum Paschalnego i Okresu Wielkanocnego. Zastrzegamy, że są to jedynie pomoce do nauki, więc prosimy by przymknąć oko na różne niedociągnięcia. Nagrania powstały dzięki udostępnieniu nam istniejących już wcześniej plików przesłanych ze środowisk działających przy dominikańskich klasztorach w Gdańsku, w Warszawie na Służewie oraz w Poznaniu i poznańskiemu Studium Muzyki Liturgicznej. Uzupełniliśmy je i dodaliśmy kilka nowych pozycji.

Posłuchaj wszystkich nagrań

Aktualne wytyczne Kościoła w sytuacji pandemii

W minionych tygodniach opublikowanych zostało kilka dokumentów regulujących różne kwestie liturgiczne, sakramentalne, kanoniczne i dyscyplinarne w sytuacji pandemii. Przedstawiamy streszczenie najważniejszych informacji zawartych w tych dokumentach. Przedstawiamy syntetycznie treść najważniejszych z nich.

Przeczytaj całe opracowanie i pobierz dokumenty

Zobacz także