Wyjątkowa Pascha – propozycje na Wielki Czwartek

Jak w każdym roku, przygotowaliśmy dla Was praktyczne pomoce na przeżywanie Triduum Paschalnego - najważniejszych dni w liturgii całego roku. W tym roku propozycje mają nieco inny charakter ze względu na wyjątkowość świąt, które będziemy przeżywać.

Dar Komunii: liturgiczna poetyka hymnu Ubi Caritas

Doroczny obchód Triduum Paschalnego naznaczony jest kontemplacją kluczowych elementów chrześcijaństwa – tego, co jest „piękniejsze, większe, bardziej pociągające i jednocześnie najbardziej potrzebne” (Papież Franciszek). Misterium Paschalne, czyli Boża miłość objawiona i aktywnie obecna w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, jest przecież teologicznym raison d’etre (racją bycia) Kościoła.

Artykuł jest pierwszą z trzech części tekstu, jaki dla naszego serwisu napisał Timothy O’Malley, dyrektor Centrum Liturgii na Uniwersytecie Notre Dame (USA).

Przeczytaj pierwszy artykuł i zobacz całą serię tekstów

Seria wideokomentarzy na trudne Triduum Paschalne

Pięć krótkich filmów na dominikanie.pl pod hasłem „Triduum Paschalne” to seria, która ma pomóc w lepszym przeżyciu tego czasu. Ideą przewodnią była chęć ukazania wielkości poziomów, na których możemy przechodzić przez te najważniejsze dni w roku. Treścią wideo jest rozmowa ojców z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego: Łukasza Miśko OP, prezesa fundacji i duszpasterza oraz Dominika Jurczaka OP, wykładowcy na rzymskich uczelniach Anselmianum i Angelicum.

Więcej informacji o serii wideo

W czasie epidemii liturgia jest szansą na „nawrócenie duszpasterskie”

Tegoroczna Wielkanoc tak naprawdę będzie egzaminem z dojrzałości naszej wiary. Nawet jeśli pojawi się rozczarowanie, to niech będzie ono motywacją do głębszych poszukiwań. Może to najlepszy sposób na „nawrócenie duszpasterskie”? – powiedział w rozmowie z KAI o. Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Post od celebracji może poprowadzić nas w stronę zaangażowanego uczestnictwa, którego jednak nie należy mylić z prostym aktywizmem. Celem zaangażowanego uczestnictwa w liturgii jest poddanie się działaniu Chrystusa, zakładając całkowite wewnętrzne nastawienie na Niego. Brak możliwości realnego uczestnictwa we Mszy może również pozwolić nam odkryć na nowo pełniejszy sens liturgii.

Przeczytaj cały wywiad

Liturgia w czasach bez liturgii?

Mogliśmy się spierać – i wielokrotnie tak robiliśmy – o kształt celebracji liturgicznych. Promowaliśmy muzykę, która pomaga modlić się liturgią i odradzaliśmy taką, która tę modlitwę utrudnia. Wprowadzaliśmy Was w historię rytów i symbolikę gestów, zachęcaliśmy do odkrywania na nowo piękna liturgicznej modlitwy Kościoła…

Robiliśmy to zawsze wiedząc, że czy mieszkacie w wielkim mieście, czy w małej miejscowości, gdzieś tam w pobliżu jest kościół, a w nim codziennie nawet po kilka razy sprawowana jest liturgia. Czasem piękna, solemna, pełna tajemnicy, czasem odprawiana byle jak, w pośpiechu, może bez należytego pietyzmu i troski – ale że jest. Naszym celem jako Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny było zawsze inspirowanie Was do świadomej modlitwy tą liturgią oraz do animowania autentycznej liturgicznej odnowy w Waszych wspólnotach.

Przeczytaj cały tekst

Triduum Paschalne w domu

Transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej od krakowskich dominikanów

Krakowscy Ojcowie Dominikanie zapraszają do wspólnej modlitwy podczas Świętego Triduum Paschalnego, które będą transmitowane na kanale klasztoru na YouTube. Przedstawiamy program transmisji oraz teksty do pobrania.

https://www.youtube.com/watch?v=1ehsou8QkEY

Pobierz teksty pieśni z tej liturgii

#TRIDUUMwDOMU – materiały na Wielki Czwartek

Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne i celebracja Triduum Paschalnego będą wyjątkowe. Treść tych świąt się nie zmienia! Chrystus naprawdę umarł dla naszego zbawienia i zmartwychwstał, pokonując grzech i śmierć! Zmienia się forma naszego uczestnictwa w tych wydarzeniach.

W katedrach i parafiach biskupi i kapłani będą celebrować liturgię Triduum Sacrum, jednak bez udziału wiernych, którzy będą włączać się w te misteria w swoich rodzinach przez modlitwę i celebrację swoistych liturgii domowych.

Zobacz materiały i katechezy wideo

Wielkanoc w domu – inne pomoce

Kompleksowy zestaw pomocy na tegoroczne Triduum Paschalne przygotował Przewodnik Katolicki – książeczka w formie ebooka na urządzenia mobilne zawiera liczne porady i inspiracje, które pomogą przeżyć ten czas zarówno rodzinom, jak i osobom samotnym. Więcej informacji na stronie Przewodnika Katolickiego – plik można pobrać poniżej. PK współpracuje także przy realizacji poznańskiego serwisu swietawdomu.pl, gromadzącego różne materiały.

Swoją propozycję przygotowali też Maciej i Karolina Piech – autorzy strony SzczęśliwaRodzina.com. Małżonkowie piszą o swoim projekcie: „pobierz ebook #DomowaWielkanoc, w którym zebraliśmy pomysły na wielkanocną liturgię Kościoła Domowego i tekst Ciemnej Jutrzni, która w tych dniach modli się cały Kościół. To będzie nietypowa Wielkanoc, lecz może być najlepszą w Twoim życiu”.

Schola Albertinum udostępnia muzykę na Wielki Tydzień

W tym wyjątkowym roku, gdy wskutek obostrzeń związanych z pandemią nie będziemy w stanie tą muzyką się otoczyć w jej naturalnym środowisku – w liturgii – chcemy Was zaprosić do wykorzystania dostępnych w internecie nagrań pasyjnej muzyki liturgicznej stworzonej w naszym dominikańskim środowisku.

Kompleta – podcast na każdy dzień

Na Wielki Post, czas duchowego oczyszczania się i nawrócenia, zapraszamy do codziennej Komplety, czyli Modlitwy na zakończenie dnia. Wykorzystane melodie oparte są o śpiewy gregoriańskie z tradycji dominikańskiej.

Inicjatorem nagrania jest o. Wojciech Sznyk z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Nagranie przygotowane dla serwisu Liturgia.pl, zostało sfinansowane ze środków pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kompleta jest dostępna także jako podcast m.in. na iTunes, Google, Spotify:

Posłuchaj w Apple iTunes Posłuchaj w Google Podcasts Posłuchaj na Spotify

Triduum Paschalne w kościele

Polskie antyfony na obrzęd Mandatum

W serii wpisów chcemy umożliwić porównanie źródeł, które są podstawą polskiej wersji antyfon na obrzęd Mandatum, a zarazem zaproponować sposób ich wykonania. Zestawiamy zapis z Liber Usualis, transkrypcję wersji dominikańskiej, polski tekst antyfon z mszału oraz propozycję polskiej wersji bazującą na wszystkich powyższych.

Numeracja antyfon jest ujednolicona według tekstu w Mszale. Na pierwszy rzut oka widać, iż ich kolejność niemalże oddaje układ fragmentów z 13 rozdziału Ewangelii wg. św. Jana, czego nie było w poprzednich wydaniach ksiąg.

Zobacz antyfony i posłuchaj nagrań

Kanon Rzymski na Mszę Wieczerzy Pańskiej (do druku)

Aby ułatwić przygotowanie tekstów Kanonu Rzymskiego do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, zamieszczamy gotowe, przykładowe opracowanie. Gdy nie dysponujemy tekstami Kanonu zgromadzonymi w jednym miejscu (III edycja Mszału Rzymskiego rozwiązuje już ten problem) dla koncelebransów, załączony dokument można wydrukować w formie książeczki.

Plik pdf do pobrania i wydrukowania

Nuty Ewangelii na Mszę Wieczerzy Pańskiej

Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone, czyli proklamowane. Pismo Święte ma nie tylko karmić słuchających, uczyć, umacniać, wzywać do nawrócenia, ale także być oznajmianiem prawdy Bożej wobec Boga, świętych i aniołów.

Pobierz nuty w tonie rzymskim i dominikańskim

Jak czytać czytania podczas Triduum Paschalnego

Wraz z Arturem Zajtem, wykładowcą Szkoły Kantorów prowadzonej przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przygotowaliśmy wskazówki dla lektorów, którzy będą czytać czytania podczas głównych liturgii Triduum Paschalnego. Udostępniamy tekst czytań z oznaczeniami i komentarzem.

Poprawna wymowa – Kanon Rzymski

O ile w codziennych rozmowach posługujemy się językiem potocznym, to w oficjalnych wystąpieniach, do których należy również sprawowanie liturgii, obowiązują nas ściśle ustalone reguły poprawnej wymowy. Są one tworem sztucznym, co nie oznacza, że zbędnym czy przestarzałym.

Przedstawiamy piątą część cyklu materiałów pomocniczych, skierowaną przede wszystkim do księży oraz przygotowujących się do kapłaństwa. Zawiera ona fragmenty tekstów liturgicznych wraz z naniesionymi wskazówkami dotyczącymi poprawnej wymowy. Materiały przygotował Artur Zajt – aktor, pedagog i nauczyciel w krakowskiej Szkole Kantorów.

Zobacz materiały o Kanonie Rzymskim i innych częściach Mszy

Nagrania głosów pieśni na liturgie Triduum

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami głosów do wybranych śpiewów Triduum Paschalnego i Okresu Wielkanocnego. Zastrzegamy, że są to jedynie pomoce do nauki, więc prosimy by przymknąć oko na różne niedociągnięcia. Nagrania powstały dzięki udostępnieniu nam istniejących już wcześniej plików przesłanych ze środowisk działających przy dominikańskich klasztorach w Gdańsku, w Warszawie na Służewie oraz w Poznaniu i poznańskiemu Studium Muzyki Liturgicznej. Uzupełniliśmy je i dodaliśmy kilka nowych pozycji.

Posłuchaj wszystkich nagrań

Aktualne wytyczne Kościoła w sytuacji pandemii

W minionych tygodniach opublikowanych zostało kilka dokumentów regulujących różne kwestie liturgiczne, sakramentalne, kanoniczne i dyscyplinarne w sytuacji pandemii. Przedstawiamy streszczenie najważniejszych informacji zawartych w tych dokumentach. Przedstawiamy syntetycznie treść najważniejszych z nich.

Przeczytaj całe opracowanie i pobierz dokumenty

Zobacz także