Wyjątkowa Pascha – propozycje na Wielki Piątek i Sobotę

Jak w każdym roku, przygotowaliśmy dla Was praktyczne pomoce na przeżywanie Triduum Paschalnego - najważniejszych dni w liturgii całego roku. W tym roku propozycje mają nieco inny charakter ze względu na wyjątkowość świąt, które będziemy przeżywać.

Miłosierdzie Drzewa: liturgiczna poetyka hymnu Pange Lingua

Wielu z nas zna ułożony przez św. Tomasza z Akwinu hymn „Sław, języku, tajemnicę”, śpiewany m.in. w uroczystość Bożego Ciała. Tymczasem kompozycja Tomasza inspirowana była dawniejszym hymnem, napisanym przez Fortunata w VI w. Hymn ten należy śpiewać w liturgii podczas adoracji krzyża.

Artykuł (dostępny od piątku) jest drugą z trzech części tekstu, jaki dla naszego serwisu napisał Timothy O’Malley, dyrektor Centrum Liturgii na Uniwersytecie Notre Dame (USA).

Zobacz całą serię tekstów

Seria wideokomentarzy na trudne Triduum Paschalne

Pięć krótkich filmów na dominikanie.pl pod hasłem „Triduum Paschalne” to seria, która ma pomóc w lepszym przeżyciu tego czasu. Ideą przewodnią była chęć ukazania wielkości poziomów, na których możemy przechodzić przez te najważniejsze dni w roku. Treścią wideo jest rozmowa ojców z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego: Łukasza Miśko OP, prezesa fundacji i duszpasterza oraz Dominika Jurczaka OP, wykładowcy na rzymskich uczelniach Anselmianum i Angelicum.

Więcej informacji o serii wideo

#postow@nie – internetowe rekolekcje na Wielki Tydzień

Cykl rekolekcji wielkopostnych online przygotował Tomasz Grabowski OP, prezes wydawnictwa „W drodze”, a wcześniej przez wiele lat szef Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Zapraszamy do oglądania rekolekcji od Niedzieli Palmowej aż do Niedzieli Zmartwychwstania na stronach Polska The Times.

Zobacz rozważania na kolejne dni

Katecheza o Triduum Paschalnym

Podczas dwuczęściowej katechezy pt. „O przejściu ze śmierci do życia” o. Tomasz Grabowski i ks. dk. Krzysztof Porosło mówili o najważniejszym w liturgii czasie – Triduum Paschalnym. Spotkanie było częścią serii katechez liturgicznych, zorganizowanych przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny przy współpracy środowiska związanego z rekolekcjami Mysterium fascinans, w ramach obchodów Roku Wiary.

Zobacz obie części katechezy

Triduum Paschalne w domu

Transmisja Liturgii Męki Pańskiej od krakowskich dominikanów

Krakowscy Ojcowie Dominikanie zapraszają do wspólnej modlitwy podczas Świętego Triduum Paschalnego, które będą transmitowane na kanale klasztoru na YouTube. Przedstawiamy program transmisji oraz teksty do pobrania.

https://www.youtube.com/watch?v=SPsrCI-lqOY

W Wielki Piątek transmitowana będzie także Ciemna Jutrznia o 7:30 oraz Droga krzyżowa o 15:00, a w Wielką Sobotę – również Ciemna Jutrznia o 7:30.

Pobierz teksty pieśni z tej liturgii

#TRIDUUMwDOMU – materiały na Wielki Piątek

Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne i celebracja Triduum Paschalnego będą wyjątkowe. Treść tych świąt się nie zmienia! Chrystus naprawdę umarł dla naszego zbawienia i zmartwychwstał, pokonując grzech i śmierć! Zmienia się forma naszego uczestnictwa w tych wydarzeniach.

W katedrach i parafiach biskupi i kapłani będą celebrować liturgię Triduum Sacrum, jednak bez udziału wiernych, którzy będą włączać się w te misteria w swoich rodzinach przez modlitwę i celebrację swoistych liturgii domowych.

Zobacz materiały i katechezy wideo

Wielkanoc w domu – inne pomoce

Kompleksowy zestaw pomocy na tegoroczne Triduum Paschalne przygotował Przewodnik Katolicki – książeczka w formie ebooka na urządzenia mobilne zawiera liczne porady i inspiracje, które pomogą przeżyć ten czas zarówno rodzinom, jak i osobom samotnym. Więcej informacji na stronie Przewodnika Katolickiego – plik można pobrać poniżej. PK współpracuje także przy realizacji poznańskiego serwisu swietawdomu.pl, gromadzącego różne materiały.

Swoją propozycję przygotowali też Maciej i Karolina Piech – autorzy strony SzczęśliwaRodzina.com. Małżonkowie piszą o swoim projekcie: „pobierz ebook #DomowaWielkanoc, w którym zebraliśmy pomysły na wielkanocną liturgię Kościoła Domowego i tekst Ciemnej Jutrzni, która w tych dniach modli się cały Kościół. To będzie nietypowa Wielkanoc, lecz może być najlepszą w Twoim życiu”.

Schola Albertinum udostępnia muzykę na Wielki Tydzień

W tym wyjątkowym roku, gdy wskutek obostrzeń związanych z pandemią nie będziemy w stanie tą muzyką się otoczyć w jej naturalnym środowisku – w liturgii – chcemy Was zaprosić do wykorzystania dostępnych w internecie nagrań pasyjnej muzyki liturgicznej stworzonej w naszym dominikańskim środowisku.

Pieśni wielkopostne

Polecamy Wam zbiór pieśni wielkopostnych, przygotowany przez portal dominikanie.pl i nagrany z udziałem wysokiej klasy śpiewaków muzyki liturgicznej. Większość utworów pochodzi ze śpiewnika „Niepojęta Trójco”, wydanego przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Śpiewnik „Niepojęta Trójco” w promocyjnych cenach

Oratio Jeremiae Prophetae

Poniżej nagranie Modlitwy proroka Jeremiasza (Lm 5, 1-22) w wykonaniu o. Wojciecha Szynka OP z 2019 roku.

Zobacz tekst modlitwy

Kompleta – podcast na każdy dzień

Na Wielki Post, czas duchowego oczyszczania się i nawrócenia, zapraszamy do codziennej Komplety, czyli Modlitwy na zakończenie dnia. Wykorzystane melodie oparte są o śpiewy gregoriańskie z tradycji dominikańskiej.

Inicjatorem nagrania jest o. Wojciech Sznyk z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Nagranie przygotowane dla serwisu Liturgia.pl, zostało sfinansowane ze środków pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kompleta jest dostępna także jako podcast m.in. na iTunes, Google, Spotify:

Posłuchaj w Apple iTunes Posłuchaj w Google Podcasts Posłuchaj na Spotify

Triduum Paschalne w kościele

Pasja według św. Jana

Przedstawiamy zapis Opisu Męki Pańskiej według św. Jana z Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Świętej Trójcy oo. Dominikanów w Krakowie, 19.04.2019, który może stać się pomocą w przygotowaniach do tegorocznej liturgii. Śpiewają: o. Dawid Kusz OP, o. Wojciech Sznyk OP, br. Dominik Zarychta OP.

Zobacz więcej materiałów

Jak czytać czytania podczas Triduum Paschalnego

Wraz z Arturem Zajtem, wykładowcą Szkoły Kantorów prowadzonej przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przygotowaliśmy wskazówki dla lektorów, którzy będą czytać czytania podczas głównych liturgii Triduum Paschalnego. Udostępniamy tekst czytań z oznaczeniami i komentarzem.

Nagrania głosów pieśni na liturgie Triduum

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami głosów do wybranych śpiewów Triduum Paschalnego i Okresu Wielkanocnego. Zastrzegamy, że są to jedynie pomoce do nauki, więc prosimy by przymknąć oko na różne niedociągnięcia. Nagrania powstały dzięki udostępnieniu nam istniejących już wcześniej plików przesłanych ze środowisk działających przy dominikańskich klasztorach w Gdańsku, w Warszawie na Służewie oraz w Poznaniu i poznańskiemu Studium Muzyki Liturgicznej. Uzupełniliśmy je i dodaliśmy kilka nowych pozycji.

Posłuchaj wszystkich nagrań

Dodatkowe wezwanie wielkopiątkowej Modlitwy powszechnej i zarządzenia biskupów

Niemal wszyscy biskupi polskich diecezji wydali lub przygotowują dekrety lub zarządzenia, dotyczące sprawowania liturgii i celebrowania Triduum Paschalnego w czasie pandemii. Większość z nich uwzględniła treść dodatkowego wezwania wielkopiątkowej Modlitwy powszechnej, zgodnie z zaleceniami Kongregacji Kultu Bożego i Episkopatu Polski. Zebraliśmy dla Was treść dostępnych wezwań.

Zobacz wezwania w poszczególnych diecezjach

Aktualne wytyczne Kościoła w sytuacji pandemii

W minionych tygodniach opublikowanych zostało kilka dokumentów regulujących różne kwestie liturgiczne, sakramentalne, kanoniczne i dyscyplinarne w sytuacji pandemii. Przedstawiamy streszczenie najważniejszych informacji zawartych w tych dokumentach. Przedstawiamy syntetycznie treść najważniejszych z nich.

Przeczytaj całe opracowanie i pobierz dokumenty

Zobacz także