Wyjątkowa Pascha – propozycje na Wielki Tydzień

Jak w każdym roku, przygotowaliśmy dla Was praktyczne pomoce na przeżywanie Triduum Paschalnego - najważniejszych dni w liturgii całego roku. W tym roku propozycje mają nieco inny charakter ze względu na wyjątkowość świąt, które będziemy przeżywać.

Seria wideokomentarzy na trudne Triduum Paschalne

Pięć krótkich filmów na dominikanie.pl pod hasłem „Triduum Paschalne” to seria, która ma pomóc w lepszym przeżyciu tego czasu. Ideą przewodnią była chęć ukazania wielkości poziomów, na których możemy przechodzić przez te najważniejsze dni w roku. Treścią wideo jest rozmowa ojców z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego: Łukasza Miśko OP, prezesa fundacji i duszpasterza oraz Dominika Jurczaka OP, wykładowcy na rzymskich uczelniach Anselmianum i Angelicum.

Więcej informacji o serii wideo

W czasie epidemii liturgia jest szansą na „nawrócenie duszpasterskie”

Tegoroczna Wielkanoc tak naprawdę będzie egzaminem z dojrzałości naszej wiary. Nawet jeśli pojawi się rozczarowanie, to niech będzie ono motywacją do głębszych poszukiwań. Może to najlepszy sposób na „nawrócenie duszpasterskie”? – powiedział w rozmowie z KAI o. Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Post od celebracji może poprowadzić nas w stronę zaangażowanego uczestnictwa, którego jednak nie należy mylić z prostym aktywizmem. Celem zaangażowanego uczestnictwa w liturgii jest poddanie się działaniu Chrystusa, zakładając całkowite wewnętrzne nastawienie na Niego. Brak możliwości realnego uczestnictwa we Mszy może również pozwolić nam odkryć na nowo pełniejszy sens liturgii.

Przeczytaj cały wywiad

#postow@nie – internetowe rekolekcje na Wielki Tydzień

Cykl rekolekcji wielkopostnych online przygotował Tomasz Grabowski OP, prezes wydawnictwa „W drodze”, a wcześniej przez wiele lat szef Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Zapraszamy do oglądania rekolekcji od Niedzieli Palmowej aż do Niedzieli Zmartwychwstania na stronach Polska The Times.

Zobacz rozważania na kolejne dni

Liturgia w czasach bez liturgii?

Mogliśmy się spierać – i wielokrotnie tak robiliśmy – o kształt celebracji liturgicznych. Promowaliśmy muzykę, która pomaga modlić się liturgią i odradzaliśmy taką, która tę modlitwę utrudnia. Wprowadzaliśmy Was w historię rytów i symbolikę gestów, zachęcaliśmy do odkrywania na nowo piękna liturgicznej modlitwy Kościoła…

Robiliśmy to zawsze wiedząc, że czy mieszkacie w wielkim mieście, czy w małej miejscowości, gdzieś tam w pobliżu jest kościół, a w nim codziennie nawet po kilka razy sprawowana jest liturgia. Czasem piękna, solemna, pełna tajemnicy, czasem odprawiana byle jak, w pośpiechu, może bez należytego pietyzmu i troski – ale że jest. Naszym celem jako Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny było zawsze inspirowanie Was do świadomej modlitwy tą liturgią oraz do animowania autentycznej liturgicznej odnowy w Waszych wspólnotach.

Przeczytaj cały tekst

Katecheza o Triduum Paschalnym

Podczas dwuczęściowej katechezy pt. „O przejściu ze śmierci do życia” o. Tomasz Grabowski i ks. dk. Krzysztof Porosło mówili o najważniejszym w liturgii czasie – Triduum Paschalnym. Spotkanie było częścią serii katechez liturgicznych, zorganizowanych przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny przy współpracy środowiska związanego z rekolekcjami Mysterium fascinans, w ramach obchodów Roku Wiary.

Zobacz obie części katechezy

Wielki Tydzień w domu

#TRIDUUMwDOMU – seria praktycznych materiałów

Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne święta wielkanocne i celebracja Triduum Paschalnego będą wyjątkowe. Treść tych świąt się nie zmienia! Chrystus naprawdę umarł dla naszego zbawienia i zmartwychwstał, pokonując grzech i śmierć! Zmienia się forma naszego uczestnictwa w tych wydarzeniach.

W katedrach i parafiach biskupi i kapłani będą celebrować liturgię Triduum Sacrum, jednak bez udziału wiernych, którzy będą włączać się w te misteria w swoich rodzinach przez modlitwę i celebrację swoistych liturgii domowych.

Zobacz materiały i katechezy wideo

Czytajmy Mękę Pańską w naszych domach

„Być może warto do tej Ewangelii wrócić, przeczytać ten opis wspólnie w rodzinie, także sięgając do innych fragmentów. To starożytna tradycja Kościoła, aby w pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia czytać Mękę Pana Jezusa” – mówi o. Dominik Jurczak OP. Proponujemy śpiew Ewangelii wg. św. Łukasza do rozważania w Wielką Środę:

https://www.youtube.com/watch?v=EfXP4p2v2bU

Schola Albertinum udostępnia muzykę na Wielki Tydzień

W tym wyjątkowym roku, gdy wskutek obostrzeń związanych z pandemią nie będziemy w stanie tą muzyką się otoczyć w jej naturalnym środowisku – w liturgii – chcemy Was zaprosić do wykorzystania dostępnych w internecie nagrań pasyjnej muzyki liturgicznej stworzonej w naszym dominikańskim środowisku.

Kompleta – podcast na każdy dzień Wielkiego Postu

Na Wielki Post, czas duchowego oczyszczania się i nawrócenia, zapraszamy do codziennej Komplety, czyli Modlitwy na zakończenie dnia. Wykorzystane melodie oparte są o śpiewy gregoriańskie z tradycji dominikańskiej.

Inicjatorem nagrania jest o. Wojciech Sznyk z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Nagranie przygotowane dla serwisu Liturgia.pl, zostało sfinansowane ze środków pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kompleta jest dostępna także jako podcast m.in. na iTunes, Google, Spotify:

Posłuchaj w Apple iTunes Posłuchaj w Google Podcasts Posłuchaj na Spotify

Wielki Tydzień w kościele

Jak czytać czytania podczas Triduum Paschalnego

Wraz z Arturem Zajtem, wykładowcą Szkoły Kantorów prowadzonej przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przygotowaliśmy wskazówki dla lektorów, którzy będą czytać czytania podczas głównych liturgii Triduum Paschalnego. Udostępniamy tekst czytań z oznaczeniami i komentarzem.

Pasja według św. Jana

Przedstawiamy zapis Opisu Męki Pańskiej według św. Jana z Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Świętej Trójcy oo. Dominikanów w Krakowie, 19.04.2019, który może stać się pomocą w przygotowaniach do tegorocznej liturgii. Śpiewają: o. Dawid Kusz OP, o. Wojciech Sznyk OP, br. Dominik Zarychta OP.

Zobacz więcej materiałów

Nagrania głosów pieśni na liturgie Triduum

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami głosów do wybranych śpiewów Triduum Paschalnego i Okresu Wielkanocnego. Zastrzegamy, że są to jedynie pomoce do nauki, więc prosimy by przymknąć oko na różne niedociągnięcia. Nagrania powstały dzięki udostępnieniu nam istniejących już wcześniej plików przesłanych ze środowisk działających przy dominikańskich klasztorach w Gdańsku, w Warszawie na Służewie oraz w Poznaniu i poznańskiemu Studium Muzyki Liturgicznej. Uzupełniliśmy je i dodaliśmy kilka nowych pozycji.

Posłuchaj wszystkich nagrań

Aktualne wytyczne Kościoła w sytuacji pandemii

W minionych tygodniach opublikowanych zostało kilka dokumentów regulujących różne kwestie liturgiczne, sakramentalne, kanoniczne i dyscyplinarne w sytuacji pandemii. Przedstawiamy streszczenie najważniejszych informacji zawartych w tych dokumentach. Przedstawiamy syntetycznie treść najważniejszych z nich.

Przeczytaj całe opracowanie i pobierz dokumenty

 

Zobacz także