zDOLni – siódmy odcinek o katechumenacie w Krakowie i w Łodzi

W siódmym odcinku cyklu zDOLni o. Łukasz stawia pytania o przygotowania dorosłych do sakramentów dwojgu odpowiedzialnych za Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny w Łodzi: jadwiżance s. Ewie Godzińskiej i ks. Wojciechowi Błaszczykowi.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest jednym z wielu ośrodków w Polsce, gdzie corocznie kilkunastu dorosłych ma szansę odkryć głębię wiary poprzez przygotowanie do sakramentów wtajemniczenia, ale ośrodek łódzki idzie o krok dalej, oferując również „katechumenat dla narzeczonych” – formację sakramentalną dla już ochrzczonych, którzy jednak nigdy nie mieli okazji odkryć pełni wiary, a teraz mają do tego okazję jako część rozszerzonej katechezy przedmałżeńskiej. Posłuchajcie o tym, jak wielu dorosłych odkrywa dar Kościoła.

We wcześniejszych odcinkach można było wysłuchać rozmowy z o. Mirosławem Pilśniakiem OP o historii muzyki u polskich dominikanów, rozmowy z kompozytorami o. Dawidem Kuszem OP i Urszulą Rogalą o nowej muzyce i warsztatach śpiewu liturgicznego, które prowadzą, rozmowy z Julie Bellefeuille o jej doświadczeniu wiary, studiowaniu teologii i Kościele w Stanach oraz wywiadu z br. Jackiem Hajnosem OP o architekturze, sztuce i kiczu w Kościele, o. dr. Dominikiem Jurczakiem OP o liturgii dominikańskiej oraz z zakonnikami Dominikiem Dubielem SJ i Karolem Cetwińskim OSB o różnych spojrzeniach na liturgię.

Nowy cykl wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego to niespieszne, acz intrygujące rozmowy przy herbacie lub kawie o ludziach i sprawach, które przyjaciół Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i liturgicznych poszukiwaczy mogą zaciekawić: skąd się wzięła dominikańska muzyka, jaka sztuka powinna zdobić nasze kościoły, komu się chce studiować liturgię, jak to jest być katechumenem… O tych i wielu innych kwestiach w nowej serii Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego „zDOLni”, rozmawiał będzie o. Łukasz Miśko OP i jego goście.

– „Świat z okna. Z okna można zobaczyć więcej niż tylko ulicę, człowieka, który gdzieś przemknie, blok po drugiej stronie, drzewo. Z takiego okna, do którego zaprosimy naszych widzów, można zobaczyć głębię tajemnicy i piękna” – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny i zarazem gospodarz nowego programu.

– „Będziemy raz w tygodniu, w każdy czwartek, rozmawiać przy herbacie lub kawie z tymi, którzy przez okno tajemnicy patrzą w głąb samego Boga” –  wyjaśnia o. Łukasz.

Uczestnikami spotkań przed kamerą będą przyjaciele Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, którzy piszą muzykę, tworzą sztukę sakralną, studiują teologię. Twórcy cyklu zamierzają z nimi rozmawiać o dobru i pięknie.

Cykl jest dostępny na kanale YouTube Liturgia.pl, a także w wersji do słuchania jako podcast m.in. na iTunes, Google, Spotify:

Posłuchaj w Apple iTunes Posłuchaj w Google Podcasts Posłuchaj na Spotify Posłuchaj na Spreakerze

mo

Zobacz także