Zrzutka na rozpowszechnianie kolęd z podkarpackiego skarbca

„Znane przysłowie głosi: co wieś, to inna pieśń. Nasze doświadczenie pokazuje coś więcej. Co wieś to innych pieśni sto. A pośród nich kolędy – na Podkarpaciu kochane szczególnie” – pisze Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, zbierające fundusze na rozpowszechnianie książek i płyt z kolędami na terenie Podkarpacia.

„Przy piecu i pod oknem” – tak właśnie nazywał się projekt, w ramach którego Bartosz Gałązka przez wiele ostatnich lat przemierzał region wzdłuż i wszerz. Rozmawiał z ludźmi. Nagrywał. A później z iście benedyktyńską cierpliwością wszystko to spisał. Tak właśnie powstała bezprecedensowa na skalę europejską antologia kolęd Podkarpacia, zawierająca zapisy nutowe melodii, ich teksty oraz komentarze. Jak do tej pory ukazało się sześć tomów książkowych. Ostatnie cztery wydane zostały we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzyka Dawna w Jarosławiu. Książkom towarzyszyły płyty z kolędami, wykonanymi przez śpiewaków i muzykantów z regionu.

– „Chcemy, żeby teraz to niezwykłe dzieło trafiło do jeszcze większej ilości rąk: do domów, kościelnych organistów, szkół, nauczycieli muzyki, kapel, zespołów i chórów całego regionu” – piszą organizatorzy zbiórki. – „Do ludzi, którzy lubią kolędować i którym troska o zachowanie tej bezcennej tradycji leży na sercu – którzy w książkach i na płytach znajdą inspirację dla siebie, ale też będą mogli zarazić tym innych: młodych i starszych, dzieci i dorosłych” – wyjaśniają.

Prezenty będą wysyłane przynajmniej raz w tygodniu, w miarę napływania wpłat – tak by dotarły one do adresatów jeszcze w okresie przedświątecznym i świątecznym. Wpłacający darowizny mogą obdarować książką wybraną przez siebie instytucję – w tym celu wystarczy podać jej adres lub samą nazwę przy wpłacie. Można napisać także specjalną dedykację, która zostanie załączona do przesyłki lub pozostać anonimowym darczyńcą. Można również oczywiście zamówić książkę lub płytę dla siebie lub znajomych.

Wpłat można dokonywać na stronie zrzutki: https://zrzutka.pl/tsfu4t.

Dodatkowe środki ze zbiórki zostaną przekazane na cele statutowe Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu”, w tym na sfinansowanie prac nad kolejnymi tomami i płytami z kolędami Podkarpacia.

Jak wspominają organizatorzy, na Podkarpaciu co wieś, to inna kolęda. Co więcej: co wieś to innych kolęd kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt. Śpiewane na różne melodie, w różnych wariantach słownych. Robi się z tego ilość pieśni niemal nieskończona. Wszystkie razem wzięte składają się w przepiękny pejzaż opowiadający tę samą, niezwykłą historię Bożego Narodzenia. Historię opowiedzianą w szczegółach. Poważnych i żartobliwych. Słowami prostymi i uczonymi. Gdzie Apokaliptyczny Baranek występuje razem z Bartkiem, Kubą i Stachem, którzy w podartych portkach tańcują radośnie wokół betlejemskiego żłóbka. Kiedy przemnożyć ilość pieśni przez bogactwo wariantów ich melodii i tekstów, okazuje się, że kolęd Podkarpacia są tysiące. Tysiące pieśni, które tylko czekają, żeby je zaśpiewać i tym samym ożywić. Zachować i przekazać dalej, by przez kolejne setki lat mogły być śpiewane. W kościele i w domu. Przy piecu i pod oknem.

Celem Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu jest propagowanie stylu życia opartego na tradycji poprzez namysł nad nią, dokumentowanie jej, badanie, upowszechnianie wyników tych badań oraz czynne jej praktykowanie. Podejmując wszechstronne działania kulturalne koncentruje się zwłaszcza na muzyce, prowadząc całoroczną pracę w postaci warsztatów, kursów i koncertów. Kulminacją jest tu organizowany od niemal 30 lat Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”.

mw

Zobacz także